reklama

Jak vlastně zabíjí elektrický proud? Snadno ...

Srdce a mozek. Dva klíčové orgány, které zásah elektrickým proudem odnesou jako první. Další jsou propálené vnitřnosti.

Foto: Thinkstock

Tajemná vražda v Egyptě by byl skvělý název pro detektivku jako od Agathy Christie. Není divu, že "proces desetiletí" s Petrem Kramným v médiích zastínil i soud dr. Rathem. Jak vlastně zabíjí elektrický proud?

Obvyklá představa, že stačí někomu hodit do vany třeba puštěný fén, je daleko od pravdy. "V moderních koupelnách je prakticky nemožné se takovým způsobem zabít anebo zabít někoho jiného. Brání tomu tzv. proudový chránič. Ten během několika milisekund vypne elektrické zařízení a nepustí do té vany víc proudu než 30 mA. To je sice nepříjemný šok, ale zabít nedokáže," vysvětlil soudní znalec Bohuslav Březina pro TN.cz. Podle jiných zdrojů může být však i oněch 30 miliampérů hranicí smrti.

Co se děje v těle?

Nejhorší je, pokud proud projde z levého chodidla do pravé nohy, protože pak prochází srdcem. Právě srdce a dále mozek jsou nejvíce postižené, k tomu se ještě připojí tepelné poškození tkání - prostě je popálí, často až do zuhelnatění tkáně.

Jak tedy elektřina v těle působí?

  • Kardiovaskulární systém:  fibrilace srdečních komor vede k zástavě srdce.
  • Nervový systém: bezvědomí, výpadek paměti, často dlouhodobý. Trvalým následkem mohou být změny na mozku (záchvaty), ochabování svalů, mučivé bolesti končetin.
  • Svaly: vznikají silné křeče (postižený např. nedokáže odtrhnout ruku od zdroje), může dojít ke křeči bránice se zástavou dýchání. Z křečí kosterního svalstva mohou vzniknout zlomeniny dlouhých kostí, často i páteře.
  • Poškození vnitřních orgánů: selhání ledvin
  • Trávicí systém: může dojít i proděravění dutých orgánů, např. žlučníku, střev a pod..
  • Kůže: popáleniny až zuhelnatění hlubokých vrstev tkání.

Zásah jako blesk

Úrazy elektřinou, často i s fatálními následky, nejsou nijak výjimečné. Stačí, aby se lidské tělo dostalo do elektrického obvodu. Na výši napětí (volty) přitom tolik nezáleží, škodí proud - to jsou "ampéry". Bleskově zasáhne organismus (někdy jde opravdu o blesk),  obvykle jako střídavý, ale někdy i jako stejnosměrný.

Doporučujeme: Co se stane, když dítě spolkne baterii? Může umřít!

Střídavý proud je nebezpečný i při malém napětí. Srdce je nejcitlivější na frekvence 50-60 Hz, což je frekvence domácích síťových rozvodů. Stačí strčit prsty do zásuvky, sáhnout na roztřepený kabel, rozbitou prodlužovačku... Možná vás ale překvapí, že úraz mohou způsobit i 9voltové, popř. spolknuté čočkové baterie se stejnosměrným proudem!

S nebezpečím se můžete setkat i venku - časté jsou rozbité pouliční lampy, ukradené kryty rozvodných zařízení.

Obětmi jsou děti a mladí muži

Nespoléhejte na zodpovědnost různých stavebních nebo výkopových firem. Držte se od takových míst raději dál, nikdy nevíte, jak jsou zabezpečená. Známý je příklad psa, který se vyčural na nezajištěný kabel na zemi a nepřežil to. Jako vždy, když se jedná o proud, je voda a vlhkost velice rizikovým faktorem! Před pár dny zasáhl proud koupající se děti přímo v bazénu v Opárenském údolí na Litoměřicku - naštěstí bez vážnějších následků.

Přečtěte si: Zrádný domov: Místa, která mohou být nebezpečná

Nebezpečí vzniká přímým spojením těla se dvěma body, mezi kterými je elektrické napětí. K průchodu proudu tělem stačí také jen neuzemněná fáze. U vysokého napětí může dojít k zasažení elektrickým obloukem, a to i bez kontaktu s vodičem. Zhruba 80 % všech úrazů elektrickým proudem je způsobeno nízkým napětím (do 1000V), z nich asi 3 %  jsou smrtelné. Většinou obětí jsou mladí lidé - většinou muži, často proto, že z frajeřiny lezli na kandelábry nebo rovnou na stožáry elektrického vedení. Děti zase doplácejí na svou zvídavost.

Dvě fáze první pomoci

První pomoc spočívá s přerušení přívodu elektrického proudu nebo přerušení kontaktu mezi postiženým a zdrojem elektrického proudu pomoci nevodivého předmětu (předmět z plastu, dřevěná tyč, smeták atd). Po této technické pomoci následuje zdravotní:  zkontrolujte životní funkce postiženého. Pokud je v bezvědomí a nedýchá, zahajte kardiopulmonální resuscitaci a volejte ZZS (telefon 155). Lékař by mě postiženého vidět i v případě, že se relativně rychle zotavil. A pamatujte, že na elektřinu stoprocentně platí známé přísloví "dobrý sluha, špatný pán".

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Šestnáctiletý kluk funguje jako lidská žárovka

7 tajných zbraní při hubnutí: To jste ještě neslyšeli

Tábor pro babičku: Kam se seniory přes dovolenou?

reklama
Doporučené recepty
    reklama