Jak udržet sluneční alergii na uzdě?
Sluneční alergie, nepříjemná a svědivá vyrážka na kůži, která umí pořádně znepříjemnit dovolenou. Jak ji ale udržet na uzdě? Co na ni platí?
Každý rok můžeme v létě potkat víc a víc lidí s divnou červenou vyrážku v dekoltu, na rukách nebo i na nohách. O co jde? O sluneční alergii, která dokáže pořádně znepříjemnit dovolenou. Jaká je nejvhodnější prevence? Přinášíme pár rad, které vám pomohou sluneční alergii udržet na uzdě.
Ve skutečnosti nejde o alergii ve smyslu imunitní reakce na nějaký alergen. Příčinou rudých pupínků a svědivé vyrážky je uvolněný histamin v pokožce. Ne každý má to štěstí, že mu UV sluneční záření nevadí a může se opalovat klidně celý den. Když vaše pokožka slunce nezvládne, je tu pořádný malér. Poradíme, jak alergii na slunce předejít.
Jak poznat, že trpíte sluneční alergií
Sluneční alergie má mnoho výrazů, solární kopřivka, sluneční dermatóza, solární dermatitida, světelná kopřivka a další. Vyrážka má nejčastěji podobu svědivého až bolestivého zarudnutí a mokvajících pupínků, které se později spojí do větších map. Postihnout může bohužel každého a je jedno, zda je vám 20 nebo 50. Že vám slunce loni nevadilo, neznamená, že se vyrážka nemůže objevit letos.
Nejdůležitější je postupné zvykání
Než vyrazíte do krajů, kde jsou tropická vedra nebo i u nás na koupaliště, kůži zvykejte. Pokud už nemáte čas, pak i u moře se opalujte nejprve 20 minut a postupně přidávejte.
Solárium a UV lampy
Řada kožních lékařů vám doporučí, abyste před opalovací sezónou navštívili solárium. Je pravda, že si kůže lépe zvykne na teplo a získáte dobrý základ opálení, ale jsou tu i kritici, kteří v soláriu vidí více negativních vlastností, než přínosu.
Doporučujeme: Aby opalování déle vydrželo? Důležitá je péče po slunění
Mnohem lepší je zkusit světelnou terapii pomocí UV lampy. Tato terapie probíhá pod dohledem lékařů a pomůže mnoha pacientům, kteří trpí silnou alergií na slunce.
Beta-karoten
Skvělou prevencí je užívání beta-karotenu, lykopenu a vitaminů E a C. Jde o antioxidanty, které ochrání kůži před negativními vlivy záření. Navíc opálení vydrží déle a získá přirozený odstín. Fantastickým potravinovým doplňkem je také selen.
Vysoký ochranný faktor
Vždy bychom měli používat opalovací prostředky s ochranným faktorem. V lékárně seženete i speciální krémy, které jsou určené pro lidí se sluneční alergií. Mezi nejoblíbenější značky patří Eucerin, Daylong Actinica a Extreme 50+.
Náš tip: Jste násluneční? Opalování působí na mozek jako droga
Nezapomínejte na pokožku nanášet dostatečné množství a v intervalech, které jsou doporučené na každém přípravku. Vždy po koupání ochranné mléko použijte raději znovu, obzvlášť koupete-li se v moři. Ideální faktor začíná na 25 a víš. Krém nanášejte na pokožku alespoň 20 minut před tím, než vyrazíte na sluníčko, aby kůže měla šanci, vytvořit si dostatečný ochranný film.
"Během nadměrného působení UV záření na kůži dochází u osob světlých fototypů k obranné reakci (zčervenání) za účelem ochrany buněčného jádra. Dále dochází ke ztlušťování rohové vrstvy, tedy k následnému olupování. Produkty s obsahem vitaminů a panthenolu aplikované po pobytu na slunci napomáhají zklidnění tohoto zánětu," říká Alena Machovcová, primářka dermatovenerologie z FN Motol.
Krémy po opalování
Mnoho z nás krémy po opalování podceňuje. Ale vyrábí se s beta-karotenem a ještě s chladivým efektem. Neuvěřitelně kůži pomáhají se ze slunění vzpamatovat a pomohou i ulevit od alergie.
Ochlazujte se
I když se pořádně neví, co vše stojí za sluneční alergií, kožní lékaři doporučují pokožku v létě dostatečně chladit. Pokud se tedy opalujete, nezapomínejte po chvilce skočit do bazénu nebo si jít zaplavat v moři. Pomůže i dostatečný pitný režim, který pokožku hydratuje, a tím i posiluje.
Posilujte imunitu a kondici
Možná to bude znít šíleně, že by vám cvičení mohlo pomoci se sluneční alergií, ale je tomu opravdu tak. Pokud jíte vyváženou stravu, cvičíte nebo si občas zajdete do sauny, vaše imunita zesílí a celkově bude lépe snášet negativní vlivy okolí.
Pozor na léky
V první řadě si před dovolenou uvědomte, zda nepoužíváte nějaké léky, které reagují se sluncem. Pak je totiž jedno, zda se normálně opalovat můžete či nikoliv, v takovém případě totiž vyrážka naskočí téměř určitě. Jde hlavně o antibiotika, ketoprofen a přírodní léky na depresi, které obsahují třezalku.
Vynechte z jídelníčku citrusy
Týden před dovolenou a po čase, který budete trávit u moře, raději vynechte citrusy, fíky nebo celer. Tyto potraviny se se sluníčkem hůře snáší, a pokud trpíte sluneční alergií, nijak si s nimi nepomůžete, naopak se mohou příznaky ještě zhoršit.
Když už je pozdě
Pokud už se vám nepříjemné pupínky na dovolené objeví, máte několik možností, jak zmírnit příznaky.
- Choďte na slunce co nejméně.
- Nasaďte si klasické antihistaminikum (Zyrtec, Xyzal, Aerus, Claritin). Užívejte je do té doby, dokud vyrážka nezmizí.
- Na mokvající ekzém použijte neparfemovaný dětský pudr.
- Na zaschlou vyrážku natřete zklidňující krémy z lékárny. (Bepanthen apod.)
- Koupete-li se ve slané vodě, vždy následně vyrážku opláchněte sladkou vodou. Jinak vás štípání zničí.
- Postižená místa chraňte lehkým a prodyšným oblečením.
Jak dlouho vydržíte na sluníčku? A jak vysoký faktor opalování používáte? Máte zkušenosti se sluneční alergií? Své tipy, jak s ní bojovat, můžete psát do diskuze pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Pijte vodu nalačno. Vyléčí až 1000 různých nemocí
Triky do kuchyně. Nebrečte u cibule. Pomůže svíčka
Miluji svého zetě. Nenávist dcery neřeším. Užívám si