Jak si ohlídat špatné tuky? Poradí vám Petr Havlíček
Naučíme vás vyznat se ve všech tucích běžně přijímaných ve stravě a vyvarovat se špatných tuků, které škodí našemu zdraví.
Že je špatný každý tuk? Kdepak. Máslo, olej, margarín… všechny mají v našem jídelníčku své místo. Umíte je správně kombinovat? Naučte se to! Ve videu vám poradí dietoložka Karolína Hlavatá a specialista na výživu Petr Havlíček.
Tuky jsou nezbytné!
Tuky patří spolu s bílkovinami a sacharidy mezi hlavní živiny a jsou také nejvydatnějším zdrojem energie, poskytují tělu nepostradatelné (esenciální) mastné kyseliny, dodávají pokrmům plnost a jemnou chuť.
Bez tuků není lidské tělo schopno vůbec vstřebat některé vitaminy. Ale existují i špatné tuky a těch bohužel konzumujeme v rámci naší stravy až příliš. Podle současných doporučení by příjem tuků neměl být vyšší než 30 % z celkového energetického příjmu. V průměru to je 60-80 g tuku denně. Ve skutečnosti ale přijímáme daleko větší množství. Navíc i poměr mezi jednotlivými mastnými kyselinami, které ve stravě přijímáme, je nevýhodný. Ideálně by pouze třetinu přijímaných tuků měly tvořit nasycené mastné kyseliny.
Jak snížit příjem špatných tuků?
Mezi nejškodlivější typy tuků obsažených v potravinách patří trans mastné kyseliny. Ty nejdete pod označením TFA a jejich příjem by měl být co nejnižší, proto jsou jednou z živin, které hlídá logo Vím, co jím.
Podívejte se na video s řadou rad a tipů o tucích:
Obecně mají nevýhodné složení živočišné tuky (kromě rybího) a některé druhy olejů (kokosový palmojádrový, palmový) a dále výrobky obsahující ztužený tuk (fritovací oleje, pokrmové tuky, polevy, výrobky z listového těsta). Trans a nasycené mastné kyseliny zvyšují hladinu cholesterolu, a tím i riziko srdečně-cévních onemocnění.
Abyste se nevhodným tukům vyhnuli:
- dávejte přednost libovému masu, a to především kuřecímu, případně vepřovému
- mezi mléčnými výrobky vybírejte ty polotučné
- pečivo je lepší čerstvé než trvanlivé
- pozor dávejte i při výběru cukrovinek - kupujte čokolády s vysokým podílem kakaa a dávejte pozor na obsah ztužených rostlinných tuků, vždy raději vyberte výrobek bez jejich obsahu
Dejte přednost dobrým tukům
Nepostradatelné jsou ale pro člověka nenasycené mastné kyseliny. Tyto dobré tuky najdete v rybách, mořských plodech, rostlinných olejích a potravinách z nich vyrobených, tedy například v kvalitních margarínech (pozor nikoliv ve ztužených tucích).
Přiměřenou konzumaci tuků i jiných důležitých živin pomáhá při nákupu ohlídat logo Vím, co jím. Je to jednoduchý rádce s celosvětovým rozměrem. Usnadňuje orientaci v nabídce potravin a zaručuje vyváženost základních živin. Logo slouží především spotřebitelům, ale je užitečné i pro výrobce.
Iniciativa Vím, co jím a piju, stojící za logem, vychází z iniciativy The Choices programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě podnětů Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Hlavním záměrem značky Vím, co jím je poukázat na kvalitní a zdraví neškodlivé potraviny z hlediska jejich nutriční hodnoty.
Označené výrobky odpovídají standardům ve čtyřech hlavních kategoriích:
- trans mastné kyseliny
- nasycené mastné kyseliny
- sodík
- cukr
- v některých kategoriích je dále hodnocena energie a vláknina
Bojuje proti civilizačním onemocněním
Produkty, které svým složením vyhoví mezinárodně stanoveným standardům, mohou na obalech používat logo projektu. To pomůže spotřebitelům v lepší orientaci při výběru potravin, což přispívá ke snižování příjmu těch složek potravin, jež v největší míře souvisí s většinou současných civilizačních onemocnění, jako jsou například obezita, cukrovka a srdečně-cévní onemocnění.
Na rozdíl od jiných tuzemských označení, logo Vím, co jím jako jediné deklaruje kvalitu výhradně z hlediska zastoupených živin.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Test: Vaše zdraví - víte, čemu věřit a co je nesmysl?
Jak si doma vybělit zuby: Jahody ANO, ocet NE!
Naučte se vypadat dobře. Od Heidi Klum