reklama

Chřipková sezóna je za dveřmi

Obrňte se proti chřipce. Jako každý rok na podzim se totiž chystá k útoku

Experti společnosti Avian představili novou, prý efektivnější, vakcínu proti ptačí chřipce.
Experti společnosti Avian představili novou, prý efektivnější, vakcínu proti ptačí chřipce. | Foto: Reuters

Chladné počasí v říjnu a listopadu spojené s deštěm a větrem jsou ideální podmínky pro výskyt chřipky. Virus chřipky napadá dýchací cesty a mezi příznaky patří bolest hlavy, bolest kloubů, horečka, kašel, celková únava či zimnice (nikoli však rýma).

Mnoho lidí chřipku přechází a pokládá ji za banální onemocnění, jakékoliv neléčení je však pro organizmus veliká zátěž a může mít i vážné následky. Mezi nejohroženější skupiny patří děti, senioři a lidé s chronickými a vážnými onemocněními. Chřipka, anglickým názvem influenza, je nakažlivé virové onemocnění a přenáší se velmi rychle vzduchem. Její léčení trvá týden až dva. Důležité je tedy v rámci prevence posilovat imunitu, dodržovat hygienická pravidla a případně se nechat očkovat. Nejvhodnější doba pro očkování je právě na podzim před vypuknutím virové epidemie.

Tělo je chráněné před chřipkou již dva týdny po vakcinaci a vydrží půl roku až rok. Je dobré očkování každý rok opakovat, protože virus neustále mutuje. Vhodné je i omezit cestování městskou hromadnou dopravou na minimum, stejně jako návštěvy míst, kde se vyskytuje hodně lidí.

V současné době pomáhá šíření chřipky i rozmach open space kanceláří. Organizmus by měl být tedy zásobován vitamíny, nejlépe ze zdravé stravy, ovoce a zeleniny, pomoci mohou ale i potravinové doplňky. Mezi nejlepší přírodní přátele pro imunitu patří česnek, citrusy, zázvor, cibule, křen, ostropestřec nebo rakytník.

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama