reklama

Jak se na podzim zahřát? Jsou lepší varianty, než je svařák

Podzimní "lezavo" je v plném proudu, a i když je i tenhle čas plný krásných dní, je dobré vědět, jak se zahřát, když je za oknem nevlídno a my musíme z vyhřátého bytu ven.

Foto: iStock

Naštěstí existuje koření a bylinky, které nás dokážou prohřát a leckdy i dodat dobrou náladu během chladného počasí, a nemusí se ani kombinovat s grogem nebo svařákem – i když ani to občas není na škodu.

Zázračný zázvor

Tenhle u nás čím dál populárnější kořen by měl být podzimní a zimní výbavou každé domácnosti. Dokáže nás totiž prohřát skoro zázračně a ještě k tomu léčí. Můžete z něj dělat klasický čajík, stačí kus zázvoru nastrouhat nebo nakrájet a zalít v hrnku horkou vodou; poté co čaj trochu zchladne, přidejte med a třeba i citron. Takovýhle nápoj je prevencí proti nachlazení.

Ještě lepší ale je, když vezmete střední kořen zázvoru, dáte ho do hrnce a zalijete zhruba dvěma litry studené vody, ještě pro chuť přihoďte omytou a přepůlenou hrušku nebo jablko a dejte vše vařit na co nejmírnější oheň. Vařte asi dvě hodiny. Nápoj, který v hrnci vznikne je skutečný "šalvostr", jak by řekl můj tatínek, tedy pěkně pálí a není vhodný pro děti, zato je vhodný na bolesti v krku a chřipky. Zázvorový výluh by se měl popíjet co nejteplejší a co nejčastěji, stačí třeba každou hodinku deci, můžete dosladit medem. Věřte mi, že vám už po jednom dni popíjení bude mnohem lépe. Když výluh dochází, zázvor a ovoce přelijte litrem vody a znovu svařte, podruhé stačí vařit jen hodinku.

Skořice voní i zahřívá

Mým oblíbeným kořením na zahřátí je skořice, skvělá je i do už zmíněného svařeného vína, ale jinak si s ní můžete okořenit podzim i zimu, jak jen to jde, protože krásně prohřívá. Mým oblíbeným skořicovým receptem je svařený jablečný nebo hruškový džus, do kterého přihodím kus skořice, plátek pomeranče a citronu a tři hřebíčky a pak už jen s chutí prohřívám tělo. Skořice je samozřejmě skvělá i na pečení, ale má také své zdravotní benefity. Třeba snižuje srážlivost krve, takže je dobrou prevencí proti infarktu nebo mozkové mrtvici. Pomůže vám, i pokud je vaše menstruace bolestivá a silná, v těchto dnech pak zvyšte konzumaci skořice a bude vám lépe.

Antiseptický hřebíček

Stejně jako jeho kamarádka skořice, je i hřebíček silně zahřívající, hodí se do sladkých jídel, ale také do čatní nebo exotikou inspirovaných pokrmů a samozřejmě i do teplých nápojů. Především je ale silně antiseptický, a je proto dobré využít jeho silných schopností. Výborně se osvědčil při zánětech dutin i problémech s dýchacími cestami, posiluje srdce a hřebíčkový olej je skvělý na bolest zubů, ale také na špatné trávení.

Muškátový květ, badyán i vanilka

I tohle koření nás umí v sychravých dnech hezky prohřát. Vanilka krásně provoní kuchyň, a když ji budete při pečení hojně používat, zajistíte si tak "věčené mládí", protože je prý výborným afrodiziakem. To elegantní "květinky" badyánu nás prohřejí hlavně v oblasti břicha a nastartují naše trávení. Takže dietáři pozor, zařaďte badyán do výbavy své kuchyně a hubnutí půjde lépe.

Muškátový květ má trochu pikantnější chuť a výborně se hodí do vývarů nebo smetanových omáček, ale také na přípravu jehněčího masa, nu a samozřejmě na pečení. Kromě jeho kuchyňského přínosu je tohle koření dobré pro zklidnění rozjitřených nervů.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama