Jak poznáte, že máte vysoký krevní tlak?
Máte vysoký krevní tlak? Možná o tom ještě ani nevíte. Nebolí, nevadí, ale přesto v důsledku brzy zabíjí.
Od vysokého krevního tlaku přes poruchy srdečního rytmu až k mozkové mrtvici. To není jen moto letošního nedělního Světového dne hypertenze, ale především smutný popis reality.
Vysoký krevní tlak neboli hypertenze se dnes objevuje občas i u dětí a často u mladých, ačkoliv to dřív bývala naprostá výjimka. Můžeme se divit, nebo filozofovat nad tím proč tomu tak je, ale to je tak všechno. Je to prostě fakt, který v důsledku vede ke zkracování života. Srdečně cévní onemocnění jsou totiž stále nejčastější příčinou úmrtí v ČR.
Od cholesterolu k mrtvici
Vysoký tlak urychluje vývoj aterosklerózy (tvorbu sklerotických plátů ve stěně tepen) v tepnách mozku a takto poškozené tepny mohou prasknout, nebo se ucpat krevní sraženinou. Tak dochází k mrtvici.
Doporučujeme: Mozková mrtvice: Jak poznat, že hrozí i vám?
Nejčastější trvalou poruchou srdečního rytmu, která se vyskytuje u hypertoniků, je fibrilace síní. Diagnostikována je u 1-2 % populace a její výskyt stále roste. Provází ji zvýšená nemocnost a úmrtnost a například riziko cévní mozkové příhody je tak až pětinásobné. Podle odhadů dnes fibrilaci síní trpí celosvětově více než 30 milionů lidí a každý třetí pacient, který trpí fibrilací síní, je postižen trombotickou cévní mozkovou příhodou.
Existuje prevence?
Ano, i když to lidé neradi poslouchají.Omezit alkohol, cigarety, tučná jídla, šetřit se solí a hlavně se začít hýbat! Pohyb je totiž jeden ze základních faktorů, které pomáhají snížit tlak. V tomto směru ale lidé paradoxně chybují nejčastěji - většinou volí špatnou pohybovou aktivitu či velkou zátěž. Lepší je aktivitu přesně naplánovat, abyste se nemuseli bát zbytečné zátěže či přetížení, které by vám mohlo uškodit.
Služba Bi-link je nový, jedinečný a komplexní zdravotní rádce, který vám pomůže sledovat, porozumět a vést záznamy o vašich životně důležitých zdravotních ukazatelích. Stačí na www.bi-link.cz nahrát data z různých přístrojů Omron (tlakoměr, krokoměr, měřiče pulsu, glukózy v krvi apod.). Jednotlivá data se uloží a výsledkem je vyhodnocení zdravotního stavu a vytvoření komplexního obrázku vašeho zdraví. Součástí jsou také doporučené aktivity, kterým se budete moci bez obav věnovat.
Víte, jak na tom jste?
Vzhledem k tomu, že fibrilace síní s sebou nese vysoké riziko mozkové mrtvice, je zjištění takového onemocnění důležité. Kromě dostatečného pohybu, úpravy jídelníčku a omezení užívání návykových látek, by si lidé s hypertenzí měli pravidelně měřit tlak pomocí tonometru. Mnoho lidí má vysoký krevní tlak, aniž o tom ví. Nebolí, nemá žádné příznaky, přesto způsobuje poškození tepen a životně důležitých orgánů v těle.
Výzkumy ukazují, že domácí měření krevního tlaku je spolehlivý způsob, jak poznat nepravidelný srdeční rytmus (arytmie), který velmi často souvisí s výskytem síňové fibrilace.
Především u starších pacientů bychom měli vybrat vhodný přístroj, který kromě spolehlivě naměřených hodnot krevního tlaku zachytí také přítomnosti arytmie. Je však třeba používat tonometry s manžetou na paži, jako je OMRON M6 Comfort IT.
Jak si doma správně změřit tlak?
- Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
- Nejméně 30 minut před měřením nekuřte a nepijte alkohol.
- Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
- Tlak měřte vždy na stejné paži.
- Vyhrňte si rukáv - nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?
Každý třetí Čech má depresi. Jak se zbavit blbé nálady?
6 zlozvyků, které vás dělají starší. Zbytečně!