Jak ošetřit popáleniny? Zaručené rady mohou ublížit!
Chystáte na čarodějnice? S popáleninami se ročně léčí v průměru celé 1% obyvatelstva - tedy více než 100 000 lidí, 24% popálenin způsobí právě oheň. K mnoha případům dochází právě v noci, kdy duben přechází v máj.
Také se chystáte na čarodějnice a budete pálit ohně? Myslete na to, že s popáleninami se ročně léčí v průměru celé 1 % obyvatelstva - tedy více než 100 000 lidí, a 24 % popálenin způsobí oheň. K mnoha případům dochází právě v noci, kdy duben přechází v máj.
Neuvěřitelných 40 % popálenin se stane dětem - a paradoxně to bývá nejčastěji v době, kdy je celá rodina pohromadě, ale rodiče jsou zaujatí něčím jiným. U malých dětí může být ohrožením života už popálení 5 % těla! Pro představu: dětská dlaň včetně prstů představuje 1 %.
Při spálení jde nejen o kůži
Popálenina postihuje nejen kůži jako největší orgán lidského těla, ale způsobuje často i poruchu propustnosti cévní stěny, která má za následek únik nitrocévní tekutiny.
Vnějším projevem tohoto úniku je místní otok, při velkém rozsahu popálené plochy otok celého organismu. Vnitřním projevem je snížení objemu cirkulující krve a z toho plynoucí porucha krevního oběhu a zásobení tkání kyslíkem.
Doporučujeme: Chystáte se na dovolenou? Pozor na popáleniny!
U rozsáhlého popálení je únik tekutiny velmi rychlý a není-li náhrada tekutin zahájena bezodkladně, hrozí nevratné změny, které vedou k úmrtí pacienta.
Popáleniny způsobují šok
Při vážnějších popáleninách je nutné co nejrychleji zavolat záchrannou službu na čísle 155, kde vám poradí co dělat a pošlou za vámi lékaře. Včas provedená opatření mohou zmírnit hloubku poškození a zabránit popáleninovému šoku.
Než lékař přijede, můžete v omezené míře pomoci zraněnému i vy. Zachovejte však i v dramatické situaci chladnou aspoň hlavu. Špatně provedená první pomoc však může popálenému spíše uškodit. Proto dávejte pozor na "zaručené" tipy, mýty a fámy.
Svlékněte spálený nebo mokrý oděv: NEPLATÍ VŽDYCKY
Pokud je oblečení přiškvařené k ráně, rozhodně jej sami nesundávejte nebo nestrhávejte. Pokud tomu tak není, oblečení sundejte. Je také dobré co nejdříve sundat prstýnky a náramky. Později by to kvůli otoku už nemuselo jít.
Propíchněte puchýře: NIKDY!
Porušená kůže pod puchýřem je náchylná k infekci, která může velmi ztížit léčbu rány. S puchýřem zajděte k lékaři, který vám ho propíchne sterilním nástrojem.
Chlaďte co největší plochu: JAK KDY A CO
Chlazení je opravdu vhodné, ale jak u dospělých, tak i u malých dětí, se chladí hlavně obličej, krk, ruce a nohy. Nechladí se celý rozsah vlastního postižení, protože můžeme snadno způsobit podchlazení. Nikdy tedy nebalte celé tělo do mokrých ručníků.
Menší popáleninu stačí namastit: NIKDY
Nevhodné je aplikovat na poraněnou plochu jakékoliv krémy nebo jiné látky, které pouze ztíží posouzení závažnosti popáleniny v nemocnici.
Jak se vyhnout jizvám po spálení?
První pomoc popálenému člověku je nutné poskytnout co nejrychleji. Ke zmatku často přispívá alkohol, který se při podobných oslavách popíjí. Včas provedená opatření mohou zmírnit hloubku poškození a zabránit popáleninovému šoku. Nejprve je třeba odstranit zdroj tepla, třeba odnést poraněného z jeho dosahu (třeba vytáhnout z plamenů).
Náš tip: Test: Dostane vás alkohol?
Ke správnému hojení rány je nejdůležitější chlazení v prvních 20 minutách po úrazu. Chlazena by měla být vždy jen postižená část těla, při celkovém chlazení hrozí u dětí podchlazení nebo šok, který proces v ráně jen zhoršuje. Prioritu při ochlazování má hlava, ruce a genitálie. Není naopak vhodné chladit oblast hrudníku a břicha.
Pokud se vám přece jen i při nejvyšší opatrnosti nějaká ta popálenina přihodí, pomoci vám může objev poslední doby. Tzv. mokré hojení zabraňuje vytváření strupu a nepěknému stahování okrajů rány. Unikátní český výrobek na hojení ran Hemagel je vysoce účinný na chronické i akutní rány a setkal se s celosvětovým úspěchem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
11 věcí, které si určitě nedávat před spaním
Co udělá stres s vaším tělem? Zestárnete o 10 let
Antikoncepce 5 dní po sexu: A bez občanky!