Jak na kašel? Víme to!
K léčbě kašle stačí pár jednoduchých prostředků
Déšť, teplo, sníh a zase déšť. Tak nějak to v poslední době vypadá s počasím a my na to občas reagujeme nachlazením a kašlem. Pokud nepatříme mezi šest procent chronicky nemocných, kteří kašel léčí pod lékařským dohledem, snažíme se mnohdy pomoct si sami.
Pokud zakašleme párkrát za hodinu, čistíme si hrdlo a dýchací cesty od hlenu a odumřelých buněk. Takový kašel běžně ani nevnímáme. Vykašláváme-li však současně hlen, který bývá různě zbarvený, měli bychom se raději odebrat k lékaři, protože tady nastupuje často léčba antibiotiky, které mohou být specielně upraveny podle laboratorního rozboru. Zabráníme tím možnému zápalu plic, zánětu pohrudnice a podobným nepříjemnostem.
Nevykašlat se ani na domácí prostředky, ani na léky
Pokud je náš kašel suchý, dráždivý, bývá příznakem počáteční infekce horních cest dýchacích. Zde nejsou antibiotika potřeba. Stačí klid na lůžku, bylinná speciální směs proti kašli, cibulový čaj s medem, nebo zázvorový čaj s citronem, husí sádlo namazané na hrudník, případně zábal z tvarohu. Podobných „babských" rad znáte, případně naleznete jistě dostatek. V lékárně je možno zakoupit léky na tlumení kašle jako např. Ditusstat, nebo Mucosolvan na vykašlávání a uvolňování hlenů.
Blokáda mléčných výrobků
Dodržování pitného režimu je v tomto období také velmi nutné. Pijte dostatek nápojů, které mají pokojovou teplotu, pomoci může též inhalace páry z horké vody a zvlhčený vzduch v bytě. Rozhodně se vyhýbejte mléčným výrobkům, které podporují tvorbu hlenu, což v tomto období není vhodné. Nikdy se však nesnažte léčit sami kašel, který trvá ve stejné intenzitě dva a více týdnů, pokud se jedná o děti, navštivte odborníka dříve.
Cibulová pomoc proti kašli:
Nadrobno nakrájenou cibuli zasypte cukrem, nebo smíchejte s medem, nechte pustit šťávu a podávejte po lžičkách.
Cibuli je též možno povařit, poté vývar osladit medem a pít.