reklama

Hubnutí se nekoná? Jste tlustá z podvýživy!

Proč někteří lidé velmi často jí a hubnou, a jiní se trápí hladem a tloustnou? Nemusí jít o rozdílné vrozené dispozice, ale o neznalost pravidel zdravé redukce váhy.

Foto: Profimédia

Proč někteří lidé velmi často jí a hubnou, a jiní se trápí hladem a tloustnou? Nemusí jít o rozdílné vrozené dispozice, ale o neznalost pravidel zdravé redukce váhy.

Tři dny se trápíte a pak vám bouchnou nervy a stejně se pořádně najíte? Je to tak! "Lidé si často myslí, že aby zhubli, musí jíst málo," připomíná oblíbený omyl Kristýna Galová, výživová poradkyně z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Bez benzínu auto nejede

Odbornice na výživu dále pokračuje: "Tito lidé nedodávají tělu dostatečné množství energie a mají pocit, že tak shodí nadbytečná kila. Tohle může fungovat pár týdnů, než organismus zjistí, že nedostatečný přísun živin je trvalý."

Tím však dosáhneme pravého opaku, než jsme zamýšleli. Žádné hubnutí se nekoná: "Místo přirozeného vyloučení  tělo začne tyto látky ukládat do zásob. Pak mluvíme o nadváze z podvýživy," vysvětluje terapeutka Kristýna Galová.

Nepřežeňte to!

Je samozřejmé, že pokud chceme zhubnout, musíme přijmout menší množství energie, než naše tělo spotřebuje. Nesmíme to však přehánět, jinak docílíme opaku.

Při redukci hmotnosti je u dospělého člověka doporučený příjem energie od 4 700 kilojoulů až do 7 500 kilojoulů denně  (v kcal to je od zhruba 1100 do 1800). Konkrétní číslo se odvíjí od věku, pohlaví a fyzické aktivity.

Problém nadváhy z podvýživy vzniká, pokud redukující přijímá méně energie než doporučené množství. Může tak dojít i k trvalému poškození zdraví, proto je dobré se při redukci váhy poradit s odborníkem.

Hladu se vyhněte

Množství energie nastavené pro redukční jídelníček je přitom dostatečné k tomu, aby se člověk, který se snaží snížit svoji váhu, cítil po celý den sytý.

Při snižování nadváhy je dobré vybírat potraviny s velkým objemem a přitom malou energetickou hodnotou a nízkým glykemickým indexem. Redukující jí tedy poměrně velké množství jídla, ale díky správnému složení dietního jídelníčku přijme méně energie, než jeho tělo spotřebuje.

Zároveň dodá tělu dostatečné množství všech potřebných živin, aby organismus neměl tendenci tyto látky schraňovat. Podvýživa totiž může být způsobena i nekvalitní stravou!

Hambáče vás zničí!

A jeden důležitý fakt na konec. Trpět podvýživou nemusí znamenat jen to, že přijímáme málo kilojoulů. Jde totiž především o skladbu jídelníčku.

„I pokud dodáváme tělu doporučené množství energie, může docházet k podvýživě. Děje se tak v případě, že se stravujeme nekvalitně a nepřijmeme dostatek potřebných živin. Je tedy důležité si při výběru vhodných potravin hlídat množství přijaté energie i obsah sacharidů, bílkovin, tuků, vitamínu i minerálních látek," vysvětluje Kristýna Galová z brněnského Institutu kompliment.

reklama
reklama
reklama