reklama

Hubnutí podle DNA: Poznejte své geny a začněte

Cvičíte, nejíte, a přesto se vám nedaří zhubnout? Můžou za to geny. Zkuste dietu podle vaší DNA!

Foto: Thinkstock

Cvičíte, nejíte, a přesto se vám nedaří zhubnout? Můžou za to geny. Zkuste dietu podle vaší DNA!

Genetické testy jsou  již běžnou součástí života. Na jejich základě se zjišťuje pachatel trestného činu, určuje otcovství a nově díky nim můžeme i hubnout!

Hubněte podle DNA

Naše geny totiž stále ovlivňuje to, kde a jak žili naši předci. Zabývali se hlavně lovem a jedli maso, nebo pěstovali plodiny a byli zvyklí na rostlinnou stravu? Pokud chcete efektivně hubnout, je dobré své předky znát.

Naše geny si je "zapamatovaly" a i v dnešní době mají nastavené metabolické vnímání a následné zpracování jednotlivých živin. Je známo, že někteří lidé velmi dobře reagují na pouhé omezení přísunu kalorií, jiným se daří redukovat svou hmotnost prostřednictvím stravy s nízkým podílem sacharidů a na někoho účinkuje, pokud má poměr jednotlivých živin ve stravě (tedy sacharidů, tuků a bílkovin) relativně vyrovnaný.

Doporučujeme: 5 jídel pro snazší letní hubnutí

Geneticky je to dáno tím, zda byli našimi předky lovci ze severu nebo zemědělci z jihu. Lidé žijící na severu totiž po staletí přijímali stravu bohatou na tuky, jelikož tučného masa měli ve svém okolí dostatek. Naopak na jihu byla zaručena bohatá úroda obilí a jiných plodin, proto byly základem stravy sacharidy.

Poznejte svůj metabolismus

Jak zjistit, co je nejvhodnější právě pro vás? Pravdu zjistíte nutričně - genetickým testem, který pomocí analýzy DNA rozezná, jaký jste metabolický typ!

"Na základě DNA analýzy a pomocí unikátního vzorce je možné stanovit, který typ stravy je pro nás nejvhodnější. Zda je to nízkosacharidová, vysokosacharidová, nebo tzv. zónová dieta", říká Martin Pegner ze společnosti Advanced Genetics.

Náš tip: Obědy a večeře? Jen zvyk, radí žena, která hubne hlavou

Metoda se opírá o studie prezentované v roce 2010 na konferenci amerických kardiologů v San Francisku. Primárním cílem studie bylo porovnat čtyři diety a související metabolické proměny s nadváhou a obezitou.

Účinná dieta podle vašich genů

"Test se prováděl po dobu 12 měsíců. Metoda využívá doslova revoluční studie zkoumající vliv poměru živin v přítomnosti konkrétních genotypů na některé fyziologické a biochemické procesy v lidském těle," vysvětluje Martin Pegner. 

V této studii byly zkoumány čtyři různé diety:

  • dieta s velmi nízkým obsahem sacharidů
  • dieta s nízkým obsahem sacharidů
  • dieta s velmi vysokým obsahem sacharidů
  • kombinovaná dieta založena na životním stylu, cvičení, výživě s nízkým obsahem tuku a s vysokým obsahem sacharidů

"Vědecky je ověřena výrazně vyšší účinnost diety, pokud je individuálně svázána s příslušným genetickým profilem," dodává Martin Pegner. Zjištění genetického typu a stanovení vhodného dietního režimu je velmi jednoduché. Po odběru vzorků slin jsou na základě DNA analýzy určeny 4 klíčové nutrigenetické polymorfismy a rozpoznán typ dietního režimu klienta.

"Samotná skladba živin pak ale musí být samozřejmě podpořena výběrem kvalitních potravin, vhodným kalorickým výdejem a pohybovými aktivitami," uzavírá výživová specialistka Pavlína Dostalíková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 rad pro hubnutí, na které se často zapomíná

Cyklistika vede k potížím s erekcí

Horoskop srpen 2013: Co vás asi čeká v druhé polovině prázdnin?


 


 

Tragický osud vlastníků proslulé smíchovské vily. Otce i syna zavraždili nacisté | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama