reklama

Důchodcům ničí sluchátka uši

Ach, ti důchodci! Jsou všude a ze sluchátek v uších se jim na vzdálenost pěti metrů linou tóny Evy a Vaška nebo dechovky nebo metalu... Svou hnusnou hudbou otravují nás mladé v širokém okolí - a ještě si škodí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ach, ti důchodci! Jsou všude a ze sluchátek v uších se jim na vzdálenost pěti metrů linou tóny Evy a Vaška nebo dechovky nebo metalu... Svou hnusnou hudbou otravují nás mladé v širokém okolí - a ještě si škodí.

Samozřejmě že jde o nadsázku. Je to přesně naopak, hlasitě si hudbu do sluchátek pouští mládež a velmi by se zlobila, kdyby jí někdo takhle vnucoval svůj styl. Zato poslední věta však skutečně platí: závažné poruchy sluchu se projevují u stále většího počtu lidí. 

Hluchota hrozí i mladým

Právě nedoslýchavost a další ušní problémy dnešních důchodců také často mají původ právě v tom, že jde o první generaci uživatelů někdejších walkmanů.  Od jejich dob mají lidé větší problémy se sluchem, upozorňují odborníci. Nezdravými decibely jsou nejvíce ohroženi mladí okolo dvaceti let.

Bez oblíbených hudebních přehrávačů si často neumí představit život. Neuvědomují si ale, jaká nebezpečí představují pro jejich sluch, uvádí internetové zpravodajství stanice CNN.

Náš tip:  Plavete ve studené vodě? Přijdete o uši!

Odborníci se obávají, že všechny přístroje, které jsou vkládány přímo do uší - nejen hudební přehrávače, ale třeba i mobilní telefony - budou stále více škodit sluchovému ústrojí. Jde nejen o nedoslýchavost s perspektivou ztráty sluchu, ale i o tinitus - neustálé nepříjemné zvuky v uších, které člověku dokáží otrávit život.

Se sluchátky celý den

S novými technologiemi se mění také návyky jejich uživatelů. Pro mnohé lidi je dnes poslouchání hudby z MP3 přehrávačů, iPodů a jim podobných přístrojů více méně celodenní záležitostí.

Doporučujeme:  Nečistěte si uši tyčinkami

Robert Novak z katedry klinické audiologie na univerzitě v americké Indianě prokázal, že se u lidí sluch stále zhoršuje. Na náhodném vzorku studentů se ukázalo, že mladí lidé ztrácejí schopnost slyšet vyšší frekvence, což se projevuje hlavně mírným zvoněním v uších po hovorech v hlučném prostředí.

Také výzkum australských vědců ukázal, že 25 %  lidí používajících přenosné přehrávače je denně vystaveno takové úrovni hluku, který již  poškozuje sluch.

Hudba jako ochrana před hlukem

Specialisté na sluch také varují, že u současných třicátníků a čtyřicátníků, tedy u generace, která zažila první vlnu walkmanů, se více vyskytují ušní šelesty (různé zvonění či hučení v uších).

Bývají rovněž spojeny s poruchami rovnováhy a bolestmi páteře. Trápí už téměř desetinu populace. Počet takto postižených do budoucna stále proste. Případů přibývá také vinou větší civilizační zátěže.

Příčin pro zhoršování sluchu je v dnešní době celá řada: hlasité koncerty, diskotéky, hlučné přístroje, dopravní prostředky a další. K tomu se ještě přidá hudba přímo ze sluchátek. Po těch sahají nejen ti, kteří mají hudbu pro potěšení, ale i ti, kteří se písničkami takto chrání před hlukem ulice či městské dopravy.

Léčba páteře pomůže uším a sluchu

Zvoní-li vám po odchodu z velmi hlučného prostředí v uších, je to varovný příznak. Uši mají schopnost se po nějaké době zklidnit, ale přemíra hluku poškozuje buňky vnitřního ucha čím dál více.

Při léčbě některých poruch sluchu může pomoci rehabilitace páteře. Jedná se zejména právě o nitroušní šelest - tinitus.

Pacienti vedle rehabilitace páteře užívají léky, které zlepšují prokrvení vnitřního ucha, snižují hustotu krve či rozšiřují malé cévy. Takovýmto komplexním přístupem lékaři mohou dosáhnout úlevy u chronických pacientů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zánět středního ucha - jak na BOLEST

Které jogurty jsou zdravé?

Knižní "porno" 50 odstínů šedi bouří ženské hormony

  

reklama
Doporučené recepty
    reklama