reklama

Dovolená vás může zabít: S antikoncepcí necestujte daleko

Dovolená - čas plný relaxace, odpočinku a nádherných zážitků. Tedy až na tu dlouhou cestu, která nás dělí od vysněného cíle.

Foto: Thinkstock

Několikahodinové sezení v autě či letadle je nejen nepohodlné, ale může přivodit i vážné zdravotní komplikace v podobě cestovní trombózy. Jde o vznik krevní sraženiny, neboli trombu, uvnitř cévy, a taky při něm jde o život.

Dochází totiž k omezení průtoku krve, která koluje naším oběhovým systémem. Bod zlomu představuje okamžik, kdy po dlouhém sezení vstaneme.  Proudění krve se obnoví a hrozí utržení trombu. Ten pak putuje krevními cévami přes srdce až do plic, kde může ucpat jednu z hlavních cév. Nastává plicní embolie, která bez okamžité lékařské pomoci zpravidla končí smrtí. 

Čtyři hodiny - čtyřnásobné riziko

Riziko cestovní trombózy se obecně zvyšuje až čtyřnásobně v případě, že vás čeká cesta delší než čtyři hodiny. Hlavním problémem je, že člověk sedí v jedné poloze s minimálním pohybem dolních končetin. Tím se vyřadí z funkce takzvaně svalová pumpa, která napomáhá toku krve proti zemské gravitaci.

Zvláště, když se k tomu přidá těsné oblečení a malý prostor pro nohy, který je typický pro auto i letadlo, může velmi snadno dojít ke zpomalení toku krve v nohách a zvyšuje se tak šance na vznik krevní sraženiny. Další problém, který napomáhá vzniku trombů při cestování, je i snížený příjem tekutin, který zhoršuje plynulé proudění krve.

Můžou za to aerolinky? 

Příčin cestovatelské trombózy je více a nejsou zcela objasněné. Jedna z teorií vychází z toho, že komerční aerolinky v kabině mívají tlak odpovídající horám, při kterém může dojít k omezenému zásobení organizmu kyslíkem (hypobarická hypoxie) a následně pravděpodobně i ke srážení krve. V kabině zároveň klesá vlhkost vzduchu, což může vést k částečné dehydrataci cestujícího, k vyšší hustotě krve a tedy i k vyššímu riziku srážení krve.

Další teorie říká, že hypoxie v kabině vede k rychlejšímu útlumu cestujícího, který snižuje svou přirozenou aktivitu, dříve usíná, dříve omezí samovolné pohyby dolními končetinami, krev více stagnuje v žilním systému a může se začít rychleji srážet.

Žíly v ohrožení i na letišti

Z dotazníkové studie mezi cestujícími zase vyplývá, že nejvyšší riziko cestovní trombózy je u cestujících sedících u okénka, zejména tehdy, pokud se nedonutí vyjít opakovaně do uličky a projít se. Cestující na sedadle u uličky si může jednodušeji protáhnout dolní končetiny nebo se bez váhání projít. 

"Údaje každopádně potvrzují výrazně rostoucí riziko žilní trombózy a plicní embolie v závislosti na délce cesty. Výrazný nárůst je nad osm hodin cesty. Je nutné počítat také s dlouhodobým stáním či popocházením ve frontách na odbavení před odletem, případně po příletu, obvykle ve špatně klimatizovaných letištních halách, často v subtropickém nebo tropickém počasí," konstatuje člen České angiologické společnosti doktor Jiří Matuška.

Alkoholu se bát nemusíme

Za rizikový se už nepovažuje omezený příjem tekutin ani menší množství alkoholu - tím spíš, že roztahuje tepny. Ukazuje se také, že dříve používaný pojem 'syndrom ekonomické třídy' je neopodstatněný, mezi byznys a ekonomickou třídou není ve výskytu trombóz a embolie výraznější rozdíl.

Zato nedávný úraz či operace a především hormonální antikoncepce s estrogeny už je docela riziko. Opomíjený problém představuje také český fenomén, injekce na oddálení menstruace před dovolenou. Snaha o vyšší komfort na dovolené může mít u takto ošetřené ženy i fatální důsledky. "Jednorázové hormonální injekce jsou výrazně rizikovější než dlouhodobě nastavená běžná, tedy nízkodávkovaná antikoncepce," varuje doktor Matuška, který žilní trombózy dlouhodobě diagnostikuje a léčí.

Jak omezit riziko? 

Pro účinnou prevenci cestovatelské trombózy se doporučuje častý pohyb po letadle, cvičení s lýtky a chodidly v sedě, elastické kompresní punčochy, sedadlo do uličky. Pokud jde o léky ovlivňující srážlivost krve, sami lékaři radí s nimi příliš nespěchat, protože mohou mít závažné vedlejší nežádoucí účinky.

Použití dříve tolik oblíbeného aspirinu nebo acylpyrinu je sporné, nebo spíše nejasné. Vyzkoušet však můžete  novinku v podobě přírodního doplňku stravy Sanguiflow se speciálním rajčatovým koncentrátem, který přispívá ke správnému krevnímu průtoku v cévách i v těchto rizikových situacích.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama