reklama

Prášky na spaní i ve dne: Léky místo drog

Nejdřív jeden na noc. Pak dva, tři... a nakonec dalších pět prášků na spaní přes den, aby člověk vůbec dokázal fungovat. K závislosti je cesta kratší, než si umíte představit.

Foto: Thinkstock

I o lécích platí, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Když se řekne závislost, většina z nás si vybaví alkohol, nelegální drogy a cigarety. Člověk se však může snadno dostat také do područí různých prášků. A to i přesto, že jsou v dobrém úmyslu předepisovány lékařem. Jaké pilulky jsou v tomto ohledu rizikové?

Léky patří hned po alkoholu k nejčastěji zneužívaným látkám. Potenciál vzniku závislosti mají zejména tyto druhy medikamentů:

  • na zmírnění úzkosti (anxiolytika, hlavně benzodiazepiny)
  • pro tlumení bolesti (analgetika, především opioidní)
  • ke zlepšení spánku (hypnotika)
  • využívané k léčbě poruch pozornosti a narkolepsie (stimulanty)

Nejste už 'pod vlivem'?

Lidé, u nichž se závislost rozvinula, nezřídka preparáty zneužívají i k jinému než původnímu, léčebnému účelu. Hypnotika mohou například brát během dne, aby zmírnili nepříjemné napětí. Užitím analgetik ve vyšších než běžných dávkách  se zase dostávají do jakéhosi rauše či stavu euforie.

Závislost je potvrzena, pokud dotyčný splňuje nejméně tři z následujících kritérií:

  • pociťuje silnou touhu preparát získat (tzv. craving nebo bažení)
  • má potíže s kontrolou a ovládáním konzumace látky (užije ji i přesto, že původně nechtěl)
  • pokračuje v užívání i přes jasný důkaz škodlivých následků (zdravotních, ekonomických, rodinných a jiných)
  • dává přednost braní látky před povinnostmi a jinými aktivitami
  • rozvinula se u něj zvýšená tolerance (nutnost zvýšení dávky pro dosažení původního účinku)
  • při podstatném snížení množství či úplném vysazení přípravku přicházejí tělesné abstinenční příznaky

Hodně a pořád

Osoby závislé na lécích vyžadují po lékaři předepsání větších balení preparátu. Opakovaně si chodí pro recept a snaží se získat stejné léky od více specialistů či od svých přátel. Výjimkou nejsou ani padělání předpisů nebo krádeže, kterých se často dopouštějí zdravotničtí pracovníci, kteří mají k lékům snadný přístup.

Jenže závislost může snadno vzniknout i na volně prodejných lécích. Většinou neohrožují na životě, ale často způsobují vleklé zdravotní obtíže. O psychické závislosti se tiše mluví v souvislosti s jedním oblíbeným lékem proti bolesti - jsou lidé, kteří za den spolykají i pětinásobek doporučené dávky, a pokud jej nemají, propadají zoufalství, nemluvě o poruchách zažívacího systému, ledvin či srážení krve.

Návykovost způsobují i kapky proti kašli, pokud obsahují opioid dextrometorfan.  Při aplikaci dostatečného množství však vyvolává halucinace, na které si člověk snadno zvykne. Také dlouhodobé užívání kapek proti rýmě vede k rozvoji závislosti. Sliznice nosu bez pravidelné aplikace kapek otéká a způsobuje poruchy dýchání.

Nebojte se zbytečně

Nešiřme však zbytečnou paniku. Závislost se zdaleka nerozvine u všech jedinců, kteří rizikové typy léků užívají. Velkou roli hrají:

  • genetické faktory (závislost u někoho v rodině zvyšuje možnost jejího vzniku)
  • zneužívání jiných návykových látek nyní či v minulosti
  • prostředí, ve kterém se dotyčný pohybuje
  • životní etapa, ve které se nachází

Jestliže se budete striktně držet pokynů lékaře, který vám daný lék předepsal, a budete-li k němu zcela upřímní, nemusíte se vzniku závislosti obávat.

zdroj: webmd.com

více na uLékaře

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama