reklama

Dovolená na infarkt: Sport vás může zabít

Podívejte se rizikové faktory, které mohou přispívat ke vzniku infarktu na dovolené. Akutní koronární syndromy patří k nejčastějším příčinám úmrtí na dovolené.

Foto: Profimedia.cz

PATŘÍTE MEZI OHROŽENÉ?

Infarktem jsou ohroženi především:

  • starší lidé s nadváhou a vysokým krevním tlakem
  • kuřáci
  • lidé s vysokou hladinou cholesterolu
  • pacienti s nevhodným složením krevních tuků
  • lidé, kteří neholdují pohybu

Krach cestovní kanceláře, ztracená zavazadla, zmeškaný let nebo zrušená rezervace ubytování - to jsou jen některé z častých „infarktových" situací, které vás mohou na dovolené potkat. Ale pozor, srdce vás může zradit i při sportu!

Ne náhodou patří akutní koronární syndromy společně s úrazy a utonutím k nejčastějším příčinám úmrtí na dovolené.

Odpočinek? Už navždy...

Výskyt srdečních příhod v průběhu dovolené se stal i námětem vědeckého zkoumání. Lékaři se snaží pojmenovat rizikové faktory, které ke vzniku infarktu na dovolené mohou přispívat.

Kromě obvyklých kardiovaskulárních rizik (věk, pohlaví, výskyt srdečních onemocnění v rodině, kouření, vysoký tlak, zvýšená hladina cholesterolu, …) jsou za možné spouštěče srdečních příhod považovány i aktivity a situace spojené se samotnou dovolenou:

  • ubytování
  • adaptace na neznámé prostředí a kulturu
  • způsob přepravy
  • počasí, extrémní teploty
  • nezvyklá fyzická námaha
  • plánování na poslední chvíli
  • stres z nenaplněného očekávání
  • zvýšená konzumace potravin a alkoholu

Horko a stres

Vysoké teploty zvyšují nároky na činnost srdce. cévy se roztahují a srdce musí čerpat více krve. Týká se to nejen horských výstupů a rozpálených pláží, ale i horkých vířivek a lázní.

Nezapomeňte také hodně pít, krev v dehydratovaném těle se stává hustší a snadněji se sráží. Krevní sraženina pak může způsobit srdeční příhodu.

Na cévní systém, také negativně působí stres. Zvyšuje práci srdce a jeho nároky na kyslík. Ne nadarmo se říká „trefil ho z toho šlak". Stresu se můžeme vyhnout tím, že si na dovolenou vybereme osvědčené parťáky, kvalitní cestovní kancelář, před výlety správně odhadneme své možnosti a náročnost túr, v exotičtějších zemích se seznámíme s místními zvyklostmi a základy jazyka.

Nárazová fyzická aktivita

Pokud během roku nesportujete, nesnažte se to  o dovolené dohnat.  Dovolená většinou  znamená změnu zaběhnutého režimu. Místo práce vyrážíme na túry do hor nebo na pláž, zkoušíme nové věci, mohou nás vystresovat neznámé situace v neznámém prostředí, … Podobné situace ale nahrávají vzniku infarktu, i když jinak řada vědeckých studií dokazuje, že dovolená spojená s odpočinkem a relaxací riziko infarktu myokardu z dlouhodobého pohledu snižuje.

Vše záleží na našem životním stylu. Pokud celý rok sedíme v kanceláři a na dovolené se najednou pustíme do sportování, máme během aktivity a krátce po jejím skončení 3,5× vyšší riziko náhlé srdeční příhody než běžně. Pro občasný sex je riziko 2,7× vyšší.

Cestujte hromadně

U osob se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem může být pro vznik infarktu myokardu rizikové cestování na dovolenou automobilem. Vysvětlením je stres z dopravních zácp a omezení, a nedostatečný pohybový a pitný režim.

Ostatní typy transportu jsou z tohoto pohledu bezpečnější. I ony však mají svá rizika.

Při cestách letadlem trvajících déle než 8 hodin existuje kyůli dlouhému pobytu ve strnulé poloze, dehydrataci a nižšímu obsahu kyslíku v kabině také zvýšené riziko kardiovaskulárních příhod.

K základním preventivním opatřením při cestování na delší vzdálenosti patří pravidelné zastávky nebo podnikání krátkých procházek uličkou (např. na toaletu) a dostatečná konzumace nealkoholických nápojů.

U krátkých pobytů stres a nepohodlí ze zpáteční cesty převýší nad účinkem dovolené. Zvažte proto, zda těch pár dní má vůbec smysl.

Ubytujte se pohodlně

Důležitým faktorem je i samotné ubytování. Dovolená ve stanu nebo karavanu může představovat vyšší riziko než pobyt v hotelu. To vědci vysvětlují opět stresem způsobeným sníženým pohodlím a nedostatkem soukromí.

Volba optimálního způsobu ubytování ovšem závisí na individuálních potřebách a zvyklostech. Snadno si představit situaci, kdy je luxusní hotel pro „baťůžkáře" více stresujícím prostředím než oblíbený kemp.

Pozor na první dny

Ze statistik vyplývá, že k infarktu nejčastěji dochází v průběhu prvních dvou dnů dovolené. S prodlužující se dovolenou má riziko jeho vzniku klesající tendenci. Důležitá je i denní doba. K infarktům dochází typicky v ranních hodinách, v průběhu dne jejich výskyt naopak klesá, v noci je nejnižší.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama