reklama

Dnes běhá každý trotl. Odborník varuje před přetížením

Cvičení dokáže potíže s pohybovým aparátem odstranit, ale také výrazně zhoršit. Radili jste se s trenérem a lektorem Jiřím Kalinou.

Foto: Iisfa/Thinkstock

Cvičení dokáže potíže s pohybovým aparátem odstranit, ale také výrazně zhoršit. Radili jste se s trenérem a lektorem Jiřím Kalinou.  

Jiří Kalina, odborník na pohyb a rekondici, připomněla význam rehabilitace kterou vám při potížích může předepsat každý lékař. Jen je třeba myslet na to, že uvolňovací a posilovací cvičení je potřeba provádět mnohem častěji, než se obvykle dělá - až 3x týdně.

Náš host uvedl také pět zásad pro zdraví pohybového aparátu:

  • méně se stresovat
  • více se pohybovat
  • nepřehánět to se sportem
  • nekoukat na to, jak cvičí ve fitness centrech ostatní 
  • informovat o tom, jaké léčebné metody jsou k dispozici když už nějaký problém nastane 

Zdravé klouby má málokdo 

Mnoho dotazů proto směřovalo na problém s nesprávným využíváním pohybu. Jeden za všechny: "Jak moc zdravé či zdraví nebezpečné je běhání? Není jen otázka času, kdys si člověk oddělá kolena a klouby? Narážím na současný trend, kdy běhá každej trotl," zněl jeden ze čtenářských dotazů.     

Doporučujeme: Rehabilitace: Umí zázraky? Někdy ano

Jiří Kalina, odborník na pohyb a rekondici, to ve své odpovědi potvrdil: "Máte úplnou pravdu, avšak nelze to říci takto jednoduše. Když už běhat, rozhodně ne po tvrdém povrchu. Pokud má jedinec ve správném postavení klouby, nebude běhání po měkčím povrchu problém. Avšak v dnešní době má toto opravdu málokdo. V každém případě než vůbec začít běhat, doporučuji začít vykonávat speciální kompenzační cvičení na posílení svalů a vazů kolem velkých kloubů.

Sedy-lehy? Cesta do pekel!

Náš host také varoval před posilováním břicha, které  většina "nepoučených" lidí obvykle provádí nevhodným způsobem. Posilovat břicho klasickou zkracovačkou nebo cvikem sed-leh může podle něj mít fatální důsledky na  páteř.

Hodně se vás ptalo, kde je hranice zdravého cvičení? Kolikrát za týden se doporučuje cvičit a v jaké intenzitě?

Jiří Kalina z Yoda Institutu odpověděl: "Je to velmi častý jev a máte pravdu, je to nebezpečné. Bohužel, aktivita prováděná naprostou většinou lidí ve fitness centru nemá se zdravím pohybem nic společného a skupinové lekce většinou už vůbec ne. Lidé jsou dnes přetížení z práce, kde většinou celý den sedí u Pc a potřebují, dle mého názoru, úplně něco jiného. Většina dnes nepotřebuje sportovní - výkonnostní trénink, ale kompenzační cvičení s minimální intenzitou 2x-3x týdně."

Všechny otázky čtenářů i odpovědi Jiřího Kaliny najdete v on-line rozhovoru pod tímto článkem.

Náš odborník

Jiří Kalina

Lektor a zakladatel Yoda Institutu, střediska vychovávající budoucí fitness a wellness profesionály. Sdružuje renomované odborníky z řad lékařů, fyzioterapeutů, kondičních trenérů i výživových specialistů. Jejich hlavním cílem a posláním je informovat širokou veřejnost o správném přístupu ke svému zdraví. Veškeré poznatky, které profesionálové Yoda Instutu předávají, vycházejí z dlouholeté osobní zkušenosti a praxe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?

Dosáhněte svého i beze slov: Řeč těla

Varování: Vaše děti hloupnou, protože nečtou!

reklama
Doporučené recepty
    reklama