reklama

Divoké noci: Co všechno způsobuje obyčejné chrápání

Chrápání jde nejen na nervy, ale také představuje zvýšené riziko úmrtí na infarkt, vznik vysokého krevního tlaku či problémy s potencí u mužů.

Foto: Thinkstock

Pod pojmem divoká noc si asi představíme něco jiného. Kdo ale spal vedle člověka, vyluzujícího zvuky motorové pily, ten už to vidí jinak. Chrápání je zdravotní problém.

A ne malý - podle posledních výzkumů představuje zvýšené riziko úmrtí na srdeční infarkt, vznik vysokého krevního tlaku či problémy s potencí u mužů.

U konce s dechem

Většinou je chrápání způsobeno tím, že vzduch v dýchacích cestách naráží na překážku, kterou rozechvěje. Tou může být snížené měkké patro, rozšířená tkáň v nosohltanu nebo zhoršená nosní průchodnost vzniklá opět povolenou tkání či nachlazením. Spánková apnoe vede k častějším infarktům a mrtvicím

U čtyř procent mužů a dvou procent žen ve věku 30 až 60 let je však příčinou chrápání patologické zúžení dýchacích cest (měkké patro, patrové mandle, za kořenem jazyka). Spánková apnoe podle MUDr. Petry Samkové způsobí desetivteřinové až minutové zástavy dechu.

Doporučujeme: 10 důvodů, proč spolu nespat. Jste taky pro?

"Kvůli zástavám dechu klesá hladina kyslíku v krvi, což vede k nedostatečnému okysličení orgánů. Z toho plynou vysoká zdravotní rizika jako časté zástavy dechu s vyšším výskytem onemocnění srdce, vysokým tlakem, infarktem, cukrovkou a mrtvicí," uvádí lékařka.

Spíte jenom napůl

Jestliže člověk trpí jinou formou chrápání než spánkovou apnoe, nemá podle odborníků stále vyhráno. Lékaři totiž považují ostatní formy chrápání za jeho předstupeň. "Chrápání ohrožuje zdraví člověka tím, že se v noci vícekrát budí. Ať už se probudí sám od sebe, nebo jej ruší ostatní mlaskáním či třesením, je unavený a malátný," uvádí odbornice Petra Řehořková z kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Dechová zástava ve spánku "nutí" mozek vysílat signály k uvolnění dýchacích svalů. Kvůli této mozkové činnosti se člověk dostává více než desetkrát za hodinu do polospánku. Po probuzení se necítí odpočatě, ale trpí únavou, vyčerpáním a vyšší mírou stresu. Vše dohromady vede k častějšímu riziku nemocí popsaných výše, ale také k poruchám potence.

Jak riziko řešit?

Na počátku je nutná diagnostika, která prozradí, o jakou formu chrápání se jedná. Následuje stanovení diagnózy a určení následných možností léčby. "Měření probíhá ve spánkové místnosti, v níž je kromě postele speciální přístroj, který sbírá data o spánku minimálně 10 hodin a přitom vyhodnocuje dechovou křivku," vysvětluje odbornice Řehořková, která s metodou pracuje.

Přístroj pozná stavy apnoe, změří délku jejich trvání a frekvenci, měří tepovou frekvenci, sleduje dýchání a další tělesné projevy. Vše průběžně vyhodnocuje pomocí takzvané dechové křivky. Podle odborníků by měl spánek probíhat co nejvíce jako v běžných domácích podmínkách - tedy bez léků na spaní, ve vlastním pyžamu, ve tmě bez rušení jakýmkoli blikáním či hlučením přístroje.

Přečtěte si: Co pomůže na chrápání? 9 triků, které fungují

Jedním z nejnovějších přístrojů na diagnostiku chrápání v ČR je přístroj MiniScreen 4. Ten je určen pro klinické i ambulantní vyšetřování poruch dýchání během spánku. Data sbírá pomocí čtyř kanálů po dobu minimálně 10 hodin. Pacienti se díky němu dozvědí, zda trpí spánkovou apnoe nebo jinými změnami dýchání. Rozpozná také pokles hladiny kyslíku v krvi, měří průtok vzduchu nosem, tepovou frekvenci a také délku a frekvenci jednotlivých poruch.

Od diagnózy ke správné léčbě

  • Lepší zpráva pro pacienta přichází tehdy, pokud diagnostika zjistí, že se jedná o vibrace měkkých tkání hltanu. V tom případě lze potíž chrápání vyřešit celkem jednoduchým estetickým zákrokem. Ošetření laserem patří mezi neinvazivní bezbolestné zákroky, kdy klienta nijak neomezí. Pouze by se měl připravit na to, že ucítí zápach kůže spálené laserem. Mírná nebo střední bolest krku se dostaví až po dvou dnech. Do deseti dnů vymizí a problém chrápání by se měl upravit přibližně po měsíci.
  • Pokud chrápání způsobují jiné části dýchacího ústrojí než hltan a měkké tkáně v dutině ústní, řeší se chirurgicky (odstraněním mandlí, plastikou nosních přepážek, měkkého patra) nebo radiofrekvenční termoterapií.
  • Nejméně příznivou zprávou je diagnostika spánkové apnoe, kdy je nutná další léčba a spolupráce s odborníky z ORL. Na léčbu se využívá takzvaný přetlakový přístroj, který pomocí masky nasazené přes nos brání kolapsu stěn v dýchacím ústrojí. Masku používá pacient doma a každou noc.

Viníkem je i tuk

Častěji trpí chrápáním lidé s nadváhou. Důvodem je tuk ve stěnách hltanu, který oslabuje jejich pevnost a tím umožňuje vibrace. Proto je pro ně součástí léčby hubnutí. To spočívá v odborné tvorbě jídelníčku, psychologickém vedení a případné redukci hmotnosti neinvazivními metodami. "Pokud ale člověk v budoucnosti opět přibere, bude zapotřebí zákrok opakovat," varuje Řehořková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč ženy nespí se svými muži? Vadí jim zvuky

Jak vzniká homosexualita? Jen v genech to není

Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci?

reklama
Doporučené recepty
    reklama