reklama
 

Děti se budou vyrábět na míru. Chce to jen změnu zákona

Dítě se třemi rodiči? Žádné sci-fi, ale reálná možnost. Geny opraví informace od druhé "matky".

Foto: Isifa/Thinkstock

Kolik rodičů má jedno dítě?  Na pohlaví v tomhle případě tak úplně nezáleží. Jde o zdravé geny, ať už je poskytne kdokoliv. 

V zahraničí se čím dál více skloňuje pojem "děti tří rodičů", a to zejména v souvislosti se změnami v zákonech. Co si pod tímto termínem představit a jak je možné mít víc než dva rodiče? 

Dědičnosti jen po matce

Touhou každé těhotné ženy je přivést na svět zdravé miminko. A právě toto přání tvoří celou podstatu "dětí tří rodičů". Vědci zjistili, že velké množství genů zodpovědných za dědičná onemocnění je přítomno v matčině mitochondrii, která je součástí buněk a můžeme ji nazvat dýchacím a energetickým centrem buňky.

Doporučujeme: Chcete vědět, co vás čeká? Budoucnost se dá předvídat

Pravděpodobnost, že dítě bude mít vážné onemocnění vinou vadného mitochondriálního genu, je 1 : 6500. Přitom hovoříme o chorobách, které často končí úmrtím ještě v raném věku, ale jde třeba také o dispozici k vzniku cukrovky 2.typu.

Dvě maminky, jeden tatínek

Mitochondriální DNA lze naštěstí vyšetřit ještě před samotným otěhotněním.

  • Pokud by se tedy u budoucí matky objevila závada v mitochondriální DNA, mohla by být pouze tato část DNA nahrazena a opravena díky dárcovství jiné ženy.
  • Dárcovská DNA by se přenesla do vajíčka matky ještě před samotným spojením se spermií.
  • Narozené dítě by pak bylo doslova výsledkem kombinací genů tří osob - matky, které se dítě narodí, ženy-dárkyně a otce.

Žádné sci-fi

I když celý proces zní jako z vědeckofantastického filmu, ve Velké Británii i v USA je již vše připraveno k použití. Poslední překážkou jsou zákonná ustanovení. Pro to, aby mohla jít metoda do praxe, by musely být schváleny významné změny v legislativě.

Celá věc má i svou etickou rovinu. Zejména odpůrci varují před faktem, že pokud vše projde schválením, nebudeme již daleko od "vyrábění dětí na míru". Takto narozených jedinců by přitom nebylo zanedbatelné množství. Jen pro Velkou Británii se předpokládá narození přibližně 150 takovýchto dětí ročně, v USA dokonce téměř 780 dětí za rok. Lze tedy pouze s napětím sledovat, jaké stanovisko Velká Británie a USA jako průkopníci takovýchto postupů zaujmou.

(bak)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejjednodušší test otcovství: Barva očí. Funguje?

Proč si po čtyřicítce pořídit mladšího kolouška?

Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu

Božská Taylor a vyzývavá Selena. Jinak byly ceny AMA přehlídkou divnosti | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama