Dá se rakovina vyhladovět?
Půst neublíží, dlouhodobá hladovka uškodit může. Zvlášť člověku, jehož organismus je už beztak oslabný nemocí...
Stále častěji slyšíme, že obezita je rizikem, které způsobuje rakovinu. Že si nádor zkrátka lze "vyžrat". Není divu, že mnoho lidí to zkouší opačně: chtějí rakovinu vyhladovět a zničit právě hladem.
Pokud jde o prevenci, proč ne. Právě ji podstupuje populární dvojice Eva a Vašek, aby se oba zbavili pro tělo nebezpečných toxinů a navíc zhubli. Pijí pouze vodu na Komáří louce v české Kanadě v Jižních Čechách. Areál patří panu Rostislavu Zabloudilovi z Brna, který se právě tímto způsobem z rakoviny vyléčil. Tedy podle vlastních slov ...
Jak dlouho se dá být bez jídla?
Půst byl dřív běžný, především z náboženských důvodů - pravidelně jednou týdně a několikrát do roka delší dobu. Ani dnes nejsou odborníci úplně proti. Ovšem dlouhé, třeba čtyřicetidenní hladovění, je už zřejmě "za čárou". Na jeho působení se neshodnou ani odborníci - a to se většinou neshodneme ani na tom, kdo je vlastně odborník. Jde jen o zastánce klasické medicíny nebo i o alternativce?
Doporučujeme: Jak dlouho vydržíte půst? Tento muž nejí 9 let!!!
Kratší omezení konzumace jídla - ale s dostatkem tekutin - pomáhá tělu se zbavovat a uvolňovat z tkání toxinů, nahromaděných při dýchání i v důsledku konzumace průmyslově zpracovaných potravin. Půst je tak účinná a bezpečná metoda k detoxikaci a urychlení tohoto cyklu. Poskytuje orgánům odpočinek potřebný k regeneraci a mnozí tvrdí, že pomáhá zvrátit proces stárnutí a zajišťuje delší a zdravější život.
To, že se několika málo pacientům podařilo alternativní cestou uzdravit - třeba i z rakoviny - však neznamená, že je to cesta pro každého. Často totiž víc ublíží, než prospěje.
Co v těle děje při hladovění?
Hladovění například očišťuje žlučník, střeva, žaludek, lymfu, snižuje tlak krve, zlepšuje okysličování organismu a odchod usazených látek z těla, ale i psychiku. Dokáže zklidnit mysl a psychiku. Pravidelný půst vám může pomoci při špatném trávení, zažívacích obtížích, zácpě, obezitě, ale i vysokém krevním tlaku.
Studie dlouhověkých lidí přišly se zjištěním, že omezení příjmu kalorií přináší významné pozitivní účinky- například snížení rizika rakoviny, kardiovaskulárních nemocí, cukrovky, hovoří se právě i významu pro prodloužení délky života. Sloužit k tomu má mobilizace imunity, vyvolaná právě hladověním. Zdá se, že nedostatek umí v těle nastartovat ozdravné, samočistící a regenerační metody. A to cestami, o nichž toho zatím příliš nevíme.
Oslabení pro nemocné tělo?
To všechno však platí, pokud jste zdraví. Pokud jste už ale onemocněli, situace se zřejmě zásadně mění. Výzkumy z posledních let téměř vždy dospěly k závěru, že onkologickým pacientům významně zkracuje život - právě podvýživa! Dokonce se vyvíjejí prostředky speciální výživy, aby takto vážně nemocí lidé měli dostatek živin, i když třeba sami nemohou jíst nebo jim jídlo dělá zle. Nemocné, těžce oslabené rakovinou, radikální forma hladovky (i jako podpora k oficiální léčbě) může ještě dál oslabit, ne-li způsobit nevyhnutelnou smrt, Proto vždy platí - poraďte se s lékařem !
Přečtěte si: Hlad život neprodlouží! Netrapte se zbytečně
Hladovka při rakovině je často vedena jednoduchou úvahou, že nádor odumře, pokud nebude dostatečně vyživován. Jenže dřív než zhoubné buňky může podlehnout sám nemocný. Když pacient s rakovinou přestane jíst, nemá jeho organismus dost sil na boj s chorobou. "Rozhodně bych to nedoporučoval. Nádor prostě nevyhladovíte. Ve své praxi jsem zažil asi deset onkologicky nemocných lidí, kteří se snažili držet hladovku, ale nepomohlo jim to. Dokonce známý slovenský jazzový muzikant Dežo Ursiny ji držel třikrát, a přesto zemřel. Jedině snad když hladovka vyvolá stres a tělo zapne imunitní systém…," řekl k tomu profesor Roman Prymula, CSc. ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové v deníku Blesk.
"Nakopnutí" pro imunitu
Přesně k takovému závěru ale došla studie vědců z University of Southern California. Podle ní dlouhodobá hladovka nejenže chrání proti poškození imunitního systému, ale dokonce vyvolá jeho regeneraci. "Vidíme, že rakovinné buňky se snaží nahradit nedostatek živin chybějících při hladovění v krvi. Nemají ale odkud. A tak rakovinná buňka vlastně spáchá bunečnou sebevraždu," vysvětlil závěry studie profesor Valter Longo.
Přitom právě nekontrolovatelné bujení, kdy buňky jakoby "zapomínají" zemřít, je podstatou rakoviny. Pokud se nemocné buňky donutí jakýmkoliv způsobem "zemřít", může to být právě krok k likvidaci nádoru.
Sami to nezkoušejte
Velkou zastánkyní léčebného hladovění je v ČR MUDr. Vilma Partyková, propagátorka také dalších alternativních léčebných metod, jako je třeba popíjení moče. Ale i ona varuje: "Hladovět bez lékařského dozoru déle než tři dny rozhodně nedoporučuji!"
V úvodu ke své knize Hladovění pro zdraví důrazně upozorňuje: "Autorka nenese odpovědnost za jakékoliv laické experimentování, protože léčebné hladovění patří pod kontrolu odborníka." To by měli mít na paměti zoufalí lidé, pro které se totální půst stal poslední zbraní. Jinak by si mohli ještě víc ublížit.
Jednoznačná odpověď na otázku v titulku tak neexistuje. Co jednomu pomůže, druhého - doslova - zahubí. Alternativni léčba je natolik záhadná, jako je záhadný osud. Tedy to, koho a kdy rakovina postihne...
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
7 tajných zbraní při hubnutí: To jste ještě neslyšeli
Zlomená noha na dovolené vás přijde na statisíce