reklama

Cukrovku můžete dostat, i když nejíte cukr

Nejez to sladké, dostaneš cukrovku!" straší dospělí děti i sebe navzájem. Pravda je, že z přemíry sladkostí tloustneme a z tloušťky se snáz dojde k cukrovce. Ale i jinak vlastně nezáleží na tom, čím se přejídáme.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Nejez to sladké, dostaneš cukrovku!" straší dospělí děti i sebe navzájem. Pravda je, že z přemíry sladkostí tloustneme a z tloušťky se snáz dojde k cukrovce. Ale i jinak vlastně nezáleží na tom, čím se přejídáme.

Skoro každý cukrovkář je obézní.  Riziko je zvýšeno především u osob, kterým se tuk ukládá nejen v podkoží, ale ve větší míře také do útrob. "Postava těchto nemocných se někdy přirovnává k jablku - u těžších stupňů však už rozdíl nepoznáme, takže někteří i extrémně obézní lidé diabetem onemocnět nemusí," vysvětluje MUDr. Petr Sucharda, CSc., primář III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

Sladkosti samotné cukrovku nezpůsobí

Téměř každý diabetik, když se dozví, že má cukrovku, odpoví: "Jak jsem mohl dostat cukrovku, když nejím sladké". Podobně prakticky každý na otázku, jak předcházet cukrovce, odpoví "nejíst sladké".

To je ovšem omyl. Z dietních faktorů vyvolávají cukrovku především druhotně zpracovaná masa (uzeniny, fastfoody, paštiky, mletá masa) a riziko naopak mírně snižují rostlinné oleje, káva, ořechy a zejména dostatek pohybu.

Doporučujeme: O cukrovce nevíte i 10 let, říká přední diabetolog

Bohužel si  mnoho lidí myslí, že káva je škodlivá a málo se ví, že snižuje výskyt cukrovky i nádorů. K zajímavostem např. patří, že vezme-li si diabetik ke každému jídlu za závěr hrst ořechů, glykovaný hemoglobin výrazně klesne.

Nečekejte, až to bude "pravý" diabetes

Změna stravování a celkově životního stylu může výrazně pomoci těm, kdo mají tzv. prediabetes - tedy jakýsi stav "před cukrovkou", kdy se ještě dá rozvoji onemocnění zabránit. Lékaři ho definují jako glykémie 5,6 - 6,9 mmol/l,  glykovaný hemoglobin 38 - 47 mmol/mol nebo porušená glukózová tolerance při vyšetření glykemické křivky.

Prediabetes přináší stejná rizika pro cévy srdce a jako opravdový diabetes a riziko vzniku nádorů je jen mírně nižší než u opravdové cukrovky 2. typu a významně vyšší než při normální glykemii. 

Náš tip: Cukrovka: Všechno je jinak?

Pryč je doba, kdy lékař pacientovi řekl „Vy cukrovku ještě nemáte, není třeba nic dělat, jen přijďte na kontrolu třeba za rok či dva". Prediabetes je nemoc a je třeba ji intenzivně léčit a nikoli objednat pacienta za rok a čekat, až cukrovka skutečně vznikne.

Cukrovce se dá zabránit

Přitom možnosti prevence jsou známé. Je to především pohyb, dietní opatření a možnosti farmakoterapie. Nezbytnou podmínkou úspěchu je aktivní přístup  - především v oblasti fyzické aktivity a správných jídelních návyků.

"Za posledních 30 let došlo k významnějšímu snížení pohybové aktivity než zhoršení stravování. Zdá se, že dokonce pravidelná pohybová aktivita je nejsilnějším predátorem optimální hmotnosti," upozorňuje MUDr. Martin Matoulek, Ph.D, z III. interní klinika VFN a 1. LF UK.

Jako důkaz uvádí tyto údaje: u obézních je 5x častěji výskyt diabetu než u štíhlých. Pokud porovnáme pravidelně sportující populaci bez rozdílu BMI resp. hmotnosti, tak se ukazuje, že sportující člověk má při stejném BMI dokonce šestkrát nižší riziko výskytu cukrovky.

Nové léky na cukrovku

Nedávno uplynulo 90 let od zavedení léčby inzulinem, který znamenal naprostý průlom v léčbě. Inzulín byl poprvé použit již v roce 1923, ale tehdy léčba vypadala úplně jinak. Dnes už se ho nemocní kvůli složitosti aplikace nemusí bát - existují totiž nové aplikátory a inzulínové pumpy, se kterými se snadno zachází a dovolují proto pacientovi mnohem aktivnější život.

Čtěte také: Sůl a cukr jako zabijáci vítězí. Parlament je nechá žít

Nejde však o jedinou možnost, kterou lékaři mohou nabídnout. Současný epidemický nárůst počtu diabetiků na celém světě, který je provázený zvyšujícím se výskytem cévních komplikací, je signálem pro hledání účinnější terapie. Lékem první volby je i pro pacienty s prediabetem metformin  nebraňte se mu, dokáže oddálit nástup "skutečné" cukrovky o celé roky!

V současné době se staly skupinou léky s tzv. inkretinovým efektem,  které ochraňují B-buňky tvořící inzulin a tedy nevedou k jejich vyčerpání.

Úspěšně se používají také glitazony. Působí především na zlepšení účinku inzulinu ve tkáních, např. ve svalech. Mění uložení tuku v organismu a také u nich bylo popsáno příznivé působení na srdečně cévní systém.

Jak zabránit zdravotním komplikacím cukrovky

"V případě obézních diabetiků je možno uvažovat o chirurgickém zákroku na zažívacím ústrojí, jako je bypass žaludku a další metody tvz. metabolické chirurgie.  Zmírnění obezity je účinnou prevencí srdečních a mozkových příhod, kterými jsou diabetici 2. typu mimořádně ohroženi," připomíná na závěr
primář Sucharda.

Prevence a lepší léčba  je zároveň nezbytnou podmínkou snížení chronických cévních komplikací, které zahrnují postižení zraku, ledvin či nervů, ale také postižení velkých cév, tedy aterosklerózu s projevy jako je ischemická choroba srdeční či mrtvice nebo na dolních končetinách poruchy prokrvení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Biologické hodiny: Kdy a co jíst, abychom netloustli?

Trpíte zácpou? 10 tipů, jak se jí zbavit

Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?

reklama
Doporučené recepty
    reklama