reklama

Co ve vašem těle způsobí studené pití s kostkou ledu?

Horké počasí svádí k pití ledové vody. Co však chladný nápoj udělá s organismem?

Horké letní počasí přímo svádí k tomu, abychom poseděli na zahrádkách restaurací a svlažili se ledovým drinkem. Ano, na chvilku se vám uleví, ale následně tělo pochopí, že jste pro něj nic dobrého neudělali. Co se v organismu stane, když si dopřejete pití s ledem?

Čeká-li vás dovolená v teplých krajinách, všimněte si, co je nejčastějším nápojem místních obyvatel v tropických vedrech. Většinou budou v ruce držet vlažný čaj. Dobře totiž ví, že studená voda je pro ně v takovém horku obrovský šok.

Než buňka vstřebá ledovou vodu, potřebuje ji nejprve ohřát. To může trvat poměrně dlouho a do práce se zapojí celý organismus. Za ten čas se tělo dostane do vodního deficitu a vy budete mít neustálou žízeň, i když jste právě vypili půllitru tekutiny.

Zhubnout pomocí vychlazené vody

Kolegyně v redakci nedávno přišla s tím, že chce zkusit zhubnout pomocí studené vody. Dočetla se, že se tak snáz nastartuje metabolismus. Zajímalo nás, o co přesně jde. Celý proces diety spočívá v tom, že popíjíte vodu o teplotě kolem 0 °C.  Tělo se následně snaží změnu vyrovnat a vynaloží všechnu energii na to, aby se ohřálo, čímž aktivuje svaly.

Doporučujeme: 5 tipů, jak přežít pohodové léto se psem

Vědci skutečně potvrzují, že se při vypití půllitru studené vody spálí okolo 80 kJ. Je třeba dodat, že jde asi o 100 g žampionů nebo 10 g kuřecích prsou. Pro redukci však potřebujete z těla vyhnat minimálně 1200 kJ, záleží na tom, jak vysoký příjem energie máte. Existuje celá řada zdravějších způsobů, jak se zbavit nadbytečných kil a není třeba hazardovat se životem. Rozhodně podobné pokusy raději nezkoušejte, případně se poraďte se svým lékařem. Ledové nápoje jsou totiž spíše na škodu než k užitku. 

Pozor na tekutiny po jídle

"Pro většinu lidí je velmi překvapivé zjištění, že studené pití a mražené potraviny jsou pro náš organismus v zásadě nezdravé, ačkoli jsou všudypřítomnou součástí našeho života," připomíná pro naše čtenáře RNDr. Lenka Romanová z Nature Care Clinic v Praze.

Nejhorší, co můžete udělat, je napít se hned po jídle. Zkuste si malý pokus. Do horké šťávy z vypečeného masa nalijte sklenku vychlazené vody. Co se stane? Tuk se okamžitě srazí. A přesně to se děje i ve vašem žaludku a střevech, když horký oběd spláchnete něčím studeným. Celé trávení se zastaví a tuky ulpí na stěnách trávicího ústrojí. Tyto "tukové nečistoty" jsou hlavním faktorem rakoviny tlustého střeva.

Riziko pro kardiaky

Největší riziko hrozí těm, co mají špatné zažívání, problémy s cévami a se srdcem. Když polknete ledový doušek, zúží se cévy, čímž se ztíží celková hydratace organismu. A když se v létě více potíte a nedodáte dostatek vody, může dojít k dehydrataci.

Ledové pití po jídle způsobí, že se budete cítit nafouklí, naskočí vám husí kůže, začne bolet břicho či případně hlava. Čínská medicína doporučuje vlažné nápoje. Ideální je teplota kolem 37 °C. Tělo nebude potřebovat energii na zbytečné ohřívání a věnuje ji na spalování a trávení jídla.

Angína a rýma

Když se napijete chladné vody, začnou se nadbytečně vytvářet hleny, které sníží imunitní systém. Tím budete více náchylní na rýmu, angínu či jiná onemocnění. Dost na to, že se každou chvíli pereme s nepříjemným vlivem klimatizací, proč tělu přidělávat další starosti.

V hlavní roli - ledová kostka

Cucání ledové kostky, zlozvyk, který vás připraví o zuby. Led je pro chrup příliš tvrdý. Koušete-li ho, pak si velmi brzy poničíte sklovinu. Stejně škodí dásním. Ve studeném prostředí se špatně prokrvují, a dokonce hrozí nepříjemné poranění o ostré hrany zmrzlé vody. 

Náš tip: Pro hezčí tělo i pocit: V létě bychom měli jíst jinak

Na led si dávejte pozor hlavně na dovolené. Už jsme si zvykli, že v destinacích s horšími hygienickými návyky musíme pít balenou vodu, ale pozor na místní drinky. Myslíte si, že led vyrábějí z balené vody? Aby koktejl na uvítanou nestál tři dny střevních potíží.

Opak je pravdou

Logické uvažování, v horkém počasí je třeba studené pití, ale věřte, že jde jen o prvotní úlevu a ochlazení jícnu. Čím rychleji se totiž zchladíte, tím dříve se organismus opět ohřeje. Ve skutečnosti to funguje opačně. Vypijete-li horký čaj nebo si dáte polévku, tělo se zahřeje, vyprodukuje pot, odpaří vodu, čímž se začne přirozeně ochlazovat.

Jak přežít horké dny ve zdraví?

Chcete-li léto přežít bez problémů a zbytečných kolapsů, pak pamatujte:

  • Voda by se měla pít vlažná. Ideálně kolem 37 °C.
  • Zapomeňte na podchlazený nápoj a led.
  • Když už si neodpustíte studený drink, užívejte si ho po malých doušcích.
  • Studenou vodu si nedávejte hlavně po jídle.
  • Neobejdete-li se během jídla bez pití, zvolte vlažný čaj, který pomůže s trávením.
  • Nebuďte nenasytní. Nalijete-li do sebe půllitru tekutiny najednou, připravíte ledvinám velkou zátěž. Neumíte-li pít pomalu, používejte brčko.
  • Vlažná voda ráno před jídlem detoxikuje tělo a pomáhá se zažívacími potížemi.

Co nejraději v létě pijete vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: naturalnews.com, medicaldaily.com, uspesna-lecba.cz, bezeckaskola.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak správně grilovat zeleninu ve čtyřech krocích

10 sexuálních poloho, které vám pomohou zhubnout a posílit

Oslavy narození dítěte ve světě: Co přinést jako dárek

reklama
Doporučené recepty
    reklama