reklama

5 tipů, jak přežít pohodové léto se psem

Jak přežít pohodové léto se psem? Sestavili jsme pro vás 5 nejdůležitějších věcí, na které nesmíte zapomínat.

Foto: krmiva-pucalka.cz

Léto přináší nástrahy nejen lidem ale i našim čtyřnohým miláčkům. V následujícím textu vám přinášíme 5 praktických tipů, s kterými bude léto pro pejsky i jejich majitele příjemnější.

Je až ostudné, když se dočítáte, jak majitelé umučili svého psa tím, že ho nechali zavřeného v autě při velkých vedrech. Veterináři se s takovými případy setkávají bohužel hodně často. Na co všechno si v létě dávat pozor a jak našim mazlíčkům usnadnit život v horkém počasí?

Ostříhat či neostříhat

Logicky se může zdát, že ostříhaný pes snáší letní vedra lépe než ten dlouhosrstý. Opak je ale pravdou. Delší chlupy pomáhají pejska ochlazovat, "držet ve stínu" a udržovat tepelnou regulaci těla. Pokud pejska ostříháte úplně na krátko, může hrozit rychlé přehřátí, úpal a dokonce i poničená kůže od sluníčka. Psy naháče natírejte krémy s vysokým UV faktorem.

Správná životospráva

"Pokud v létě krmíte pouze suchými granulemi, měl by mít pes opravdu dostatečné zásoby vody, protože samotné granule obsahují málo vody a je pak potřeba speciálně v létě vodu v dostatečné míře dodat. Krmení si vždy rozvrhněte tak, aby byl po něm pes minimálně hodinu v klidu, protože jinak mohou hrozit žaludeční komplikace," říká Martin Pučálka z krmiva-pucalka.cz.

Nepřehlédněte: Psí pojištění: Záchrana nebo vyhozené peníze?

Pokud jdete se psem na delší procházku, vezměte mu s sebou speciální cestovní lahve, aby měl neustálý příjem vody a nemusí pít z nečistých kaluží. V létě také kontrolujte kvalitu psích konzerv. V horku se mohou rychleji kazit a způsobit nepříjemné zažívací potíže.

Jak správně ochladit

Psi nemají potní žlázy, tak se ochlazují tím, že zrychleně dýchají a vyplazují přitom jazyk. V extrémním horku není dobré chodit se psem na přímé sluníčko. Dopoledne nechte psa jen tak ve stínu rychle proběhnout na krátkých procházkách, delší venčení si nechte k večerním hodinám.

Doma psa nechávejte v dobře větraných prostorech s dostatkem čerstvé vody. Vyvarujte se ale ledové vody, která může spíše uškodit než osvěžit. Nemáte-li možnost pejska ochladit pomocí vykoupání ve vodě, umyjte mu vlažnou vodou alespoň tlamu a tlapky. Pro velmi náchylné psy na teplo existují také speciální chladící vesty.

Koupání v přírodě

Oblíbenou letní činností pejska je koupání ve volné přírodě nebo v moři. Psa se nebojte do vody pustit, ale dejte pozor, aby se šel koupat tam, kde je bezpečný vstup do vody. Kamenité dno je riziko, tam by si pejsek mohl nebezpečně zaklínit packu.

Náš tip: Koupání v přírodě? Na vlastní nebezpečí

Koupání je lepší v pozdějších odpoledních hodinách, protože samotné plavání je pro psy opravdu vyčerpávající činnost a na přímém sluníčku se rychle unaví. "Pokud se s pejsky koupete v moři, dejte pozor, aby vodu nepili. Slaná voda má projímavé účinky a pejsek by tak mohl mít nepříjemné žaludeční problémy," dodává Martin Pučálka.

Důležité pravidlo: Psa nikdy neházejte do vody. Z šoku by se mohl utopit.

Bezpečná jízda autem

Léto je také doba častých výletů autem. Dlouhé cesty mohou být pro psa velmi náročné. Nezapomínejte proto dělat častější zastávky, aby se proběhl. Před cestou psa důkladně vyvenčete. Klimatizaci v autě nastavte tak, aby nebyl rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou více jak 7 °C.

Doporučujeme: Když nestrávíte cestování: Jak řešit zažívací potíže

Psa nedávejte na přední sedačku. Nejlépe do zadního prostoru ohraničeného mříží nebo na zadní sedačku. Používejte speciální postroje pro psy nebo cestovní fixační přepravky.

Jak váš pejsek snáší vysoké teploty? Má rád koupání? Měl někdy nějaké zdravotní problémy způsobené horkem? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mořskou nemoc můžete mít i na výletě k babičce

Nepotřebujete více dovolené? Víme, kolik je tak akorát

Pražská koupaliště. Víme, kde je nejčistší voda Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama