reklama

Oslavy narození dítěte ve světě: Co přinést jako dárek

Jak rozdílně se slaví příchod miminka v jednotlivých zemích světa?

Foto: Thinkstock

Stát od státu se liší jak zvyklostmi, tak dárky, které se nosí miminku. V Čechách se nejčastěji rozesílají oznámení o narození, na novorozeňátko se lidé přijdou podívat většinou jednotlivě.

Leckde ve světě je to ale jiné. Zjistili jsme, jak slaví příchod nového života v jiných zemích.

Češi raději v soukromí

Pokud české rodiny pořádají oslavu, pozvou na ni jen blízké přátele a rodinu. "Když se narodil Martin, rozeslali jsme oznámení společně s pozvánkami na oslavu. Pozvali jsme asi deset lidí, kteří se na něj přišli podívat, pogratulovali nám a přinesli dárky. Celé to bylo moc příjemné a hlavně se nám lidé domů netrousili po jednom," vzpomíná na narození svého syna Lukáš Vatásek z Ústí nad Labem.

Doporučujeme: Podívejte se, jak by vypadala stokilová Barbie!

Téměř tradicí u nás ale bývá "tatínkovské" zapití potomka s několika přáteli. Nadšený tatínek tak většinou náležitě oslaví s přáteli či kolegy narození dítěte ještě před příjezdem manželky z porodnice sám.

Američané slaví předem

V Americe je nejvýznamnějším zvykem spojeným s narozením miminka takzvaná baby shower. Ta se tradičně pořádá v severní Americe již od druhé světové války, kdy se oslava konala po porodu, aby bylo miminko představeno příbuzenstvu. Tato akce byla určena jen ženám.

Postupem času se z baby shower stala oslava, která je pořádána asi tři týdny před porodem. "Baby shower většinou organizuje blízká přítelkyně rodičů. Hosté, mezi nimiž jsou přátelé a příbuzenstvo, přinášejí drahé dárky pro miminko," říká Lisette Giepmans, která žije v San Diegu. Na pozvané obvykle čeká dort stylizovaný do podoby obrovského dudlíku, láhve na mléko či plen.

V Německu zdobí domy

V Německu poznají sousedé, že se narodilo miminko, velice rychle. "Němci po narození dítěte zdobí domy dětským oblečením a postavičkou čápa. Buď se pověsí okolo dveří, na živý plot, nebo na speciálně připravenou konstrukci," popisuje místní zvyky Němka Franziska Krumpen.

Holanďané si osladí život

V Holandsku dostanou návštěvy v bytě rodičů s novorozenětem "beschuit met muisjes", speciální kulaté sušenky, na kterých jsou barevná, cukrem obalená anýzová semínka. Jsou modrobílá, pokud se narodil chlapec, či růžovobílá, je-li to holčička.

Tipy na dárek pro miminko najdete na Babyweb.cz>>

Holanďané tímto zvykem oslavují příchod miminka již od 17. století, kdy se věřilo, že anýz je dobrý pro mateřské mléko a odhání zlé duchy.

Belgické cukrové fazole

Podobně sladké přivítání mají i v Belgii. Návštěvy při příchodu do rodiny čeká ozdobený balíček "suikerbonen" neboli cukrových fazolí. To jsou bonbóny ve tvaru mandlí naplněné mandlemi či čokoládou, s pořádnou vrstvou cukru.

Íránské handrkování

Sladkosti jsou spojeny i s tradicemi v Íránu. V některých severních částech země přicházejí příbuzní k matce domů na návštěvu desátý den po porodu a s matkou i novorozencem poobědvají. Po obědě položí miminko s nějakými darovanými penězi do kolébky a poté nad ním za mohutného hluku a pokřikování rozbalí několik sladkostí. To aby si zvyklo na rodičovské handrkování.

Ruská praktičnost

Velice podobně jako v Čechách se slaví narození miminka například v Rusku. Většinou se sejde celá rodina, příbuzní i známí a vše se slaví doma u společného stolu dobrým jídlem a pitím.

"Samozřejmostí je přinést na oslavu nějaký ten dárek, ať už oblečení, dudlík či cokoli jiného pro dítě. Pokud nejste zrovna typ, který po obchodech pečlivě vyhledává vše potřebné pro miminko, můžete si být jisti, že vám v Rusku všechno přinesou jako dárek," komentuje ruské zvyky Rus Michal Maliarov.

Mexičané a doutníky

Příjemným dárkem pro rodiče slaví narození miminka v Mexiku. Přátelé se většinou chodí dívat na miminko jednotlivě a vždy s sebou přinesou drobný dárek.

"V případě, že se narodí holčička, dostane rodina čokoládu. Pokud se narodí kluk, přijdou tatínkovi rodiny jistě vhod doutníky," říká Mexičan Fernando Contreras Flamand.

Jak jste přivítali své dítko do světa vy a vaši přátelé? Povyprávějte o tom ostatním!

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 dětských prací snů: Jak jsou placené?

Odmítla jít na potrat, dostala vyhazov z práce

Chcete být oblíbení? Dodržujte tato pravidla

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama