Co nejvíc trápí české ženy?
Silná a bolestivá menstruace je jeden z nejčastějších gynekologických problémů. Každá druhá žena přichází s problémy s menstruací a každá třetí žena hodnotí svou menstruaci jako nadměrně silnou. Netrapte se, jde to změnit!
Silná a bolestivá menstruace je jeden z nejčastějších gynekologických problémů. Každá druhá žena přichází s problémy s menstruací a každá třetí žena hodnotí svou menstruaci jako nadměrně silnou.
Tento fakt vyplývá z mezinárodních studií a potvrzují ho i zjištění českých gynekologů. K poruchám cyklu dochází nejčastěji vinou hormonální nerovnováhy. Tyto problémy se však mohou u každé ženy projevit jinak.
Celková nepohoda
Normální menstruační cyklus je dlouhý 22 - 35 dnů, menstruační krvácení trvá 2 až 8 dnů a krevní ztráta většinou nepřesahuje 80 ml krve.
Poruchy cyklu se projevují jako silné nebo silné a prodloužené krvácení v pravidelném nebo nepravidelném cyklu doprovázené nadýmáním, bolestmi hlavy, otoky, podrážděností či náladovostí.
Může se také vyskytnout krvácení mimo cyklus např. jako tzv. špinění. V mnoha případech jsou tyto poruchy doprovázeny bolestmi v podbřišku různé intenzity. Žena většinou při těchto problémech cítí celkovou nepohodu a dyskomfort, který ji omezuje v běžném aktivním životě.
Záleží na vás
Problém silné a bolestivé menstruace má hned několik možností řešení a záleží pouze na každé ženě, jaký postup si vybere. Klasikou bývá, když se rozhodne problém neřešit vůbec s tím, že si tzv. zvykne. Tento stav přijme za svůj s tím, že tento problém např. mají v rodině, a ani matka nebo babička ho neřešily.
Alternativní možnost řešení představují různé bylinkové čaje, potravinové doplňky či homeopatika. U některých senzitivních žen nebo u žen, které nechtějí nebo vůbec nemohou použít hormonální terapii, pomáhají problém řešit s menším či větším úspěchem.
Nejlepší možností je svěřit se svému gynekologovi a s jeho pomocí najít řešení podle ženina celkového zdravotního stavu, věku a jejích požadavkům na možné plánované těhotenství.
Pomohou hormony
Obecně lze ovlivňovat sílu menstruace pomocí:
- hormonálních kombinovaných antikoncepčních preparátů ve formě tabletek, náplastí nebo kroužku, které působí celkově a blokují přirozenou tvorbu hormonů ve vaječnících, a tím i ovulaci.
- hormonálním nitroděložním systémem (Mirena), který obsahuje gestagen - levonorgestrel.
Bolesti zmizí hned
Kombinované antikoncepční přípravky poskytují stabilní hladinu hormonů podle typu přípravku po celou dobu cyklu. Stabilita hormonálních hladin estrogenu i gestagenu (progestinu) ovlivňuje výšku děložní sliznice, a tím i sílu menstruačního krvácení.
Některé gestageny, např. dienogest, mají výrazný účinek na děložní sliznici. Při dlouhodobějším užívání může menstruace postupně velmi zeslábnout. Bolesti většinou vymizí během prvních třech cyklů užívání.
Tento postup je vhodný u žen, které v blízké budoucnosti neplánují těhotenství a přejí si dobrou kontrolu cyklu s nebolestivou a slabou menstruací. Antikoncepci s přirozeným estrogenem právě v kombinaci s dienogestem poskytuje unikátní přípravek Qlaira.
Lokální působení
Nitroděložní systém s gestagenem uvolňuje hormony ve stabilní minimální dávce. Ovlivňuje výšku děložní sliznice pouze lokálně. Neovlivňuje funkci vaječníků, které vytvářejí stále své přirozené hormony, takže hladiny estrogenu i gestagenu zůstávají stejné jako před zavedením systému.
Tato antikoncepční metoda má zatím jako jediná schválenou i léčebnou indikaci pro silnou menstruaci (léčba idiopatické menoragie). Vhodná je však především pro ženy, které již rodily a neplánují během 2 až 5 let těhotenství, nepřejí si podání hormonů celkově, které nechtějí ovlivňovat vaječníky v jejich přirozené funkci, tedy nechtějí blokovat ovulaci. Systém lze kdykoliv vyjmout a prakticky ihned v dalším cyklu může žena otěhotnět. Tato antikoncepce se doporučuje i ženám kuřačkám.