reklama

Chronický stres jako základ civilizačních onemocnění: Jak se účinně bránit?

Čas od času zažít stres je normální. Když je ale stresových situací příliš, stává se stres chronickým a má negativní vliv na naši imunitu.

Foto: iStock

Zatímco se naši předci počátkem minulého století potýkali s infekčními chorobami, posledních 50 let vede lidstvo boj s nárůstem civilizačních onemocnění. Lidský organismus je stále více ohrožován nepříznivými vlivy z okolního prostředí. Kromě omezeného pohybu a nezdravého stravování nám ubližuje i nedostatek odpočinku, kouření, pití nadměrného množství alkoholu a hlavně stres.

Stres nám způsobují mnohé situace. Samozřejmě, jistá dávka stresu je normální, aby bylo tělo schopné pohotově reagovat na změny. Pokud je však stresových situací příliš, má to negativní vliv na náš organismus a imunitu. Naše tělo totiž pracuje na základě neuro-endokrinního imunitního systému, který nás má chránit před vnějšími vlivy, ale rovněž před změnami v našem těle.

Pozor na chronický stres

I když je stres čas od času dobrý, neměl by trvat příliš dlouho, protože se může stát chronickým. Jeho příznaky jsou nespavost, podrážděnost, ale například i únava. Často zažíváme stres v práci a myslíme si, že díky tomu podáváme lepší výkon. Opak je však pravdou. Výsledky naší práce bývají kolísavé, ale co je horší a podstatnější, trpí tím naše zdraví.

Stresový hormon kortizol

Za nadměrnou produkci hormonu kortizol je zodpovědný stres. Proto jej také nazýváme stresový hormon. Jeho hlavní funkcí je zvýšení pohotovosti během vypjatých situací a podílí se také na obranných reakcích. Pokud jsme ve stresu, jeho hladina stoupne, zatímco se snižuje hladina jiných hormonů. Takto je náš organismus v nerovnováze a imunitní systém nedokáže rychle reagovat na vlivy vnějšího prostředí.

Chce to klid

Základem toho, jak se vyhnout stresu, je naučit se odpočívat. Naordinujte si kromě dostatečného množství spánku také relax. Udělejte si alespoň dvakrát týdně čas sami na sebe. Účinná relaxace vám pomůže odbourat nahromaděný stres, uvolní tělo a mysl.

Můžete vyzkoušet různá dechová cvičení, ke kterým si pustíte relaxační hudbu, či si zajít na masáž nebo do sauny. Vypněte, na chvíli se soustřeďte pouze sami na sebe a nepřemýšlejte nad každodenními starostmi. Relaxace je základní součástí duševní hygieny, která je stejně důležitá jako ta tělesná. S klidnou a čistou myslí vám pak půjde vše od ruky.

Dodržujte zdravý životní styl

I když si myslíte, že rady jako dostatek spánku, odpočinek, zdravá strava, dodržování pitného režimu, sport a podobně jsou marné, mýlíte se. Všechny tyto tipy jsou klíčem k tomu, aby se člověk zbavil stresu, cítil se dobře ve svém těle a aby si posílil imunitu. "Základním stavebním prvkem imunity jsou buňky nazvané makrofágy, které pohlcují cizorodé objekty a rozpoznávají a ničí poškozené buňky. Jejich počet však kolísá v závislosti na stavu organismu. Záleží tedy na tom, zda jsme vyčerpaní, oslabení jinou nemocí, ale také na tom, zda jsme v noci spali, nebo ne," objasňuje situaci Adrián Doboly, odborník na imunitu ze společnosti Natures.

S imunitou vám pomůže 5 S

Pokud je váš organismus často vystavován například stresu v práci a vaše imunita trpí, zkuste dodržovat tzv. 5 S, která jsou základem pro lepší fungování imunity. A které to jsou? Je to spánek (6-7 hodin denně), strava (zdravá - především čerstvé ovoce a zelenina), smích, spokojený život (se svými blízkými) a sport. Někdo se zdravě stravuje, někomu zase více vyhovuje sportovat, každý by si měl najít alespoň něco z výše zmíněných 5 S, aby byl jeho život o něco lepší, a především zdravější.

Podpořte imunitu díky hlívě ústřičné

Jako velmi prospěšný se v boji s chorobami a při podpoře imunity (která může být oslabena důsledkem stresu) jeví polysacharid z hlívy ústřičné, nazývaný betaglukan. "Betaglukan vysoké čistoty je netoxický, nevyvolává závislost nebo alergické reakce, není možné se jím předávkovat. V mnoha případech se prokázalo, že spolupracuje s dalšími léčivy pomáhá zlepšovat jejich účinek a redukovat nežádoucí reakce. Betaglukan je vhodné podávat i v době, kdy se užívají antibiotika, která často působí i proti prospěšným mikroorganismům v těle. Nejčastěji jsou postiženy střevní bakterie, což může vést k průjmům a dalšímu oslabování imunity. Betaglukan v tomto případě působí tak, že podpoří imunitní systém, aby úspěšněji likvidoval mikroorganismy způsobující onemocnění. Zároveň působí podpůrně na takzvané dobré bakterie (laktobacily). Vliv betaglukanu na tyto probiotické bakterie byl vědecky prokázán i v našich výzkumech," říká Adrián Doboly, odborník na imunitu ze společnosti Natures.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama