reklama

Cholesterol: Opravdu škodí tak, jak si myslíme?

Cholesterol nakonec možná není takový zabiják, jak léta slýcháme. Pro někoho však zůstává nepřítelem č. 1.

Foto: Thinkstock

Snižování cholesterolu je jedna ze zásadních strategií současné medicíny. Jeho neblahými účinky na srdce a cévy jsme si natolik jistí, že mnohdy už ani nepátráme po důkazech. Nyní se objevují hlasy, které tvrdí, že je možná vše jinak. Jak je to tedy s cholesterolem doopravdy?

To, že se zvýšená hladina cholesterolu začala nekompromisně léčit a snižovat, samozřejmě nebylo založené jen na domněnkách. Jeho negativní efekt na zdraví srdce a cév musel být dokázán kvalitními vědeckými studiemi. A to mnoha.

Odborníci tvrdí: Opravdu škodí

Každý výzkum může být zatížen chybami nebo může do jeho výsledků vstoupit náhoda, provádějí se takzvané metaanalýzy. Při nich jsou vyhledány všechny práce, které se zabývají stejným problémem a i jejich metody jsou srovnatelné. Pak se společně vyhodnotí. Tento hromadný výsledek je pak daleko věrohodnější než nález jediného izolovaného výzkumu.

Doporučujeme: Tři proti šesti: Kdo vyhraje nad hranolkami a smažákem

  • Jednu z největších takových metaanalýz provedla Oxfordská univerzita v roce 2007. Analýza zahrnovala 61 studií, které dohromady dosáhly téměř 900 tisíc účastníků.
  • Ukázalo se, že snížení cholesterolu výrazně přispívá k redukci rizika úmrtí na srdeční infarkt. Pokles hladiny této látky o 1 mmol/l znamená u pacientů ve věku 40 až 49 let zmenšení nebezpečí tohoto úmrtí o 50 procent. S přibývajícími roky se sice efekt snižuje, ale zůstává významný - mezi 50 a 69 lety jde o třetinu a v 70 až 89 letech o šestinu.
  • Na tuto úmrtnost má také velký vliv zvýšený krevní tlak, který riziko zvyšuje, a hodnota "hodného" (HDL) cholesterolu, který má naopak ochrannou funkci.
  • Zmíněná metaanalýza neukázala souvislost mezi vyšší hladinou cholesterolu a úmrtími na cévní mozkovou příhodu. To samotní autoři zpochybnili s tím, že v minulosti takovýto efekt prokázán byl. Předložili tím ale vědeckému světu otázku k budoucímu zodpovězení.

Je důležité zmínit, že jsme popsali výsledky jen jediné z mnoha metaanalýz, které na téma souvislosti cholesterolu s kardiovaskulární úmrtností proběhly. Strategie spočívající v jeho snižování je tedy kvalitně vědecky podložená.

Skeptické hlasy

Historie však mnohokrát ukázala, že i "zaručené" medicínské názory se mohou měnit. Malým příkladem z nedávné doby jsou vajíčka. Ta byla kvůli svému obsahu cholesterolu dlouho démonizována, dokud se neukázalo, že jejich vliv na krevní cholesterol je ve srovnání s mnoha jinými potravinami minimální.

Přečtěte si: Co je lepší: Celé vejce nebo jen bílek?

"Když celá západní civilizace bere statiny nebo se krmí vlákninou, proč stále tolik umíráme na infarkty?" ptají se nyní někteří. "Není to náhodou všechno jinak?" Objevuji se i ojedinělé důkazy, podle nichž neexistuje souvislost mezi cholesterolem a kardiovaskulárními úmrtími. Případně ty, které ukazují, že ve stáří je s vyšší úmrtností spojena naopak nízká hladina cholesterolu. Podle některých studií vyšší cholesterol dokonce chrání před Alzheimerovou chorobou.

Se zpochybňováním zpomalme

Je správné názorům vystupujícím z dnešní názorové jednoty naslouchat a brát je v úvahu, revoluci od nich ale očekávat nelze. Jde o jednotlivé malé studie na omezených skupinkách populace. Většina z nich navíc poukazuje pouze na možné nesrovnalosti v dnešním pojetí prevence kardiovaskulárních chorob -  navrhují například pozměnění doporučených hladin cholesterolu nebo kladení většího důrazu na jiné rizikové faktory, jako je kouření či hypertenze. Nikdo ale neříká, že snižování cholesterolu nemá smysl. Tím by se postavil nejen proti mnoha desetiletím výzkumů a klinické praxe, ale i proti živoucím důkazům.

Vliv genů

Existuje totiž vrozená nemoc jménem familiární hypercholesterolemie, která způsobuje dramaticky zvýšenou hladinu krevního cholesterolu už od dětství. Neléčení pacienti umírali na infarkty již od 20. roku života, dobře kompenzovaní jedinci se však nyní bez problémů dožívají vysokého věku.

S trochou nadsázky si člověka, kterému byl v 55 letech zjištěn vyšší cholesterol, můžeme představit jako právě narozené dítě s familiární hypercholesterolemií, mnohdy navíc zatížené cukrovkou, kouřením či obezitou. Co byste, na základě právě nabytých informací, řekli vy: je namístě jeho cholesterol snižovat?

(luko)

Zdroje: www.webmd.com, www.uptodate.com/contents

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Cholesterol: Hlavně jde o geny, ovlivníte jen třetinu

Silné osobnosti. Co mají společného a jak to mít taky

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

reklama
Doporučené recepty
    reklama