reklama

Chcete si dát operovat oči? Dejte si pozor!

Krátkozrakost vůbec nejčastější dioptrickou vadou. Operace však není řešením pro každého!

Foto: Isifa.com

Televize, počítače ani čtečky a tablety nám oči nekazí, to jsou jen mýty. Přesto je krátkozrakost vůbec nejčastější dioptrickou vadou.

Také si to pořád pletete? Krátkozrakost poněkud paradoxně je, když špatně vidíte na dálku, Touto poruchou, tj. myopií,  trpí až 30 % populace. Bohužel, vadu nám nepomůže odstranit ani ani pojídání sebevětšího množství mrkve, jak ještě často mnozí věří. Řešením jsou brýle, kontaktní čočky nebo laserová operace, pro kterou se rozhoduje stále více lidí.

Operace očí se nehodí pro všechny

"Ne každý je vhodným kandidátem k provedení laserového zákroku," upozorňuje však MUDr. Petr Novák, hlavní chirurg Refrakčního centra Praha.

Operace krátkozrakosti  bývá považována  z hlediska celkových nákladů za jednoznačně nejvýhodnější a navíc komfortní řešení. Lidé, kteří odstranění dioptrií laserem absolvovali, se vzácně shodují: Nejlepší investice v životě. Vidím tak, jako nikdy před tím. Svět s brýlemi byl plný omezení. Otevřely se mi nové profesní možnosti. Cítím se po všech stránkách lépe...  Až by se mohlo zdát, že laserové operace jsou spásou pro všechny. 

Doporučujeme: Nošení brýlí oslabuje oči? aneb Mýty a pravdy o zraku

"Existují totiž patologické stavy oka, u kterých zákrok není možné provádět. Dalšími důležitými kritérii jsou i věk a celkový stav pacienta, onemocnění, se kterými se léčí, a léky, které užívá. To vše by mohlo hojení rohovky po zákroku modifikovat či komplikovat, " varuje doktor Novák.

Jaké jsou podmínky pro operaci?

Podmínkou pro absolvování refrakčního zákroku je standardně věk 18 let, stabilita vady a nepřítomnost závažných očních či celkových onemocnění, které by mohly ovlivnit průběh zákroku či pooperační hojení.  Proto by všichni zájemci měli nejprve podstoupit zevrubné vyšetření a pohovor s lékařem - na dobrých klinikách jde o naprostou samozřejmost.

Z celkových onemocnění se jedná především o některá systémová onemocnění, imunitní poruchy či pokročilejší stadia metabolických chorob, jako je například cukrovka.

Náš tip: Počítače kazí oči. A co tablety a čtečky?

Z očních chorob se jedná především o různá onemocnění rohovky (např.keratokonus, rohovkové dystrofie, abnormálně tenká rohovka), většinu forem šedého či zeleného zákalu, závažnější choroby sítnice apod. Zákrok není vhodný pro pacienty, kteří prodělali herpetické onemocnění ("opar") rohovky, ani pro pacienty s poruchou slzivosti.

"Zákrok není vhodné provádět v těhotenství, zejména v prvních 20ti týdnech gravidity, ani v období kojení."  připomíná oční chirurg MUDr. Novák.

Dobrý zrak za pár vteřin

Ve světě nejrozšířenější, léta s úspěchem používanou metodou laserové korekce všech základních dioptrických očních vad je metoda LASIK.

Vlastní laserový zákrok je otázkou několika desítek sekund. Celá operace trvá přibližně 15 minut, vše je prováděno při vědomí pacienta. Nejprve jsou aplikovány kapky pro znecitlivění oka, víčka jsou následně fixována rozvěračem, takže obavy z mrknutí v nepravou chvíli jsou zbytečné. Řasy a okolí oka je kryto speciální sterilní folií. 

Pacient při operaci necítí žádnou bolest. Musí jen klidně ležet a sledovat fixační bod - blikající červený bod cca 20 cm před okem. Poloha oka je v průběhu operace monitorována automatickým systémem (tzv. eye-tracker), který při drobných pohybech upravuje směr laserových pulsů, a zabraňuje tak jejich nežádoucímu vychýlení. Průběh zákroku je sledován přes mikroskop operatérem, který může v každém okamžiku proces přerušit.

Zákrok v oku nebolí

Důvod obliby této operační metody je zřejmý: je bezbolestná, rychlá, s minimální dobou rekonvalescence, spolehlivá, bezpečná a přesná

Zraková rehabilitace trvá zpravidla jen několik hodin, velmi rychlý a bezbolestný průběh hojení umožňuje návrat k běžným aktivitám už druhý den po operaci

Zkušený oftalmolog MUDr. Petr Novák připomíná jen několik pooperačních opatření, které však život nijak zásadně nekomplikují: "Klientům doporučujeme v prvních dnech po operaci oko v žádném případě nemnout, vyvarovat se úderu do oka  - nevhodné jsou kontaktní sporty, koupání na koupalištích či v bazénech, sauna, solárium, pobyt v příliš prašném či zakouřeném prostředí… A ženy by asi na týden po operaci měly omezit líčení."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 jídel pro váš bystrý zrak

Zlomené srdce je oficiální diagnóza. Dá se z něj zemřít

Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama