reklama

Chcete otěhotnět? Začněte se opalovat

Sluneční paprsky nejsou jen špatné a není třeba se jim úplně vyhýbat. Rozumné opalování pomůže výrazně zvýšit šanci na otěhotnění!

Foto: Isifa/Thinkstock

Některé ženy se skrývají před sluncem jako upíři. Bílá kůže, nedotčená slunečními paprsky, však může stát za mnoha zdravotními problémy. Jedním z nich je neplodnost.

Pokud toužíte po miminku, vyrazte s partnerem co nejdříve na dovolenou za teplem! Nejenže si užijete společnou romantiku, ale zároveň pobytem na slunci zvýšíte pravděpodobnost početí.

Všemocné "déčko"

Vědci nedávno přišli se zajímavým zjištěním - některé páry zřejmě zbytečně utrácí za umělé oplodnění, a přitom by jim stačilo jen se více opalovat! Sluneční svit, který dopadá na naši pokožku, totiž zvyšuje hladinu vitamínu D. Ten má mnoho blahodárných účinků, mimo jiné též zvyšuje plodnost. A to u obou pohlaví!

Doporučujeme: Vymřeme? Každý druhý Čech má špatné spermie

Nejdříve vědci zkoumali vliv slunečního záření na plodnost u zvířat. Samičky hlodavců, které trávily svůj život bez slunečního světla, byly méně plodné a v těhotenství je navíc čekalo více komplikací. U myších samců chovaných ve tmě klesla plodnost až o 73 %. Dále se výzkumníci zaměřili na člověka a zjistili následující:

  • Vitamín D opravdu působí na ženské pohlavní hormony, konkrétně zvyšuje hladinu hormonů progesteronu (o 13 %) a estrogenu (o 21 %). Tím „déčko" reguluje menstruační cyklus a zvyšuje pravděpodobnost početí.
  • Kromě toho ženy v letních měsících ovulují častěji a jejich vajíčka mají větší šanci, že se v děloze úspěšně usadí.
    Pobyt na slunci prospívá i budoucím tatínkům - vitamín D je totiž potřebný pro zdravý vývoj spermií.
  • "Déčko" též zvyšuje hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu, čímž mimo jiné podporuje mužovo libido. Studie, která zkoumala množství testosteronu a vitamínu D u mužů v průběhu roku, zjistila, že v nejvyšší jsou hladiny obou látek v srpnu a naopak nejnižší těsně po zimě - v březnu.
  • Vitamín D může být prospěšný nejen pro budoucí rodiče, ale i pro jejich dítě. Jeho dostatečná hladina v těle snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí a také působí pozitivně na duševní zdraví.

Blahodárné paprsky

80 % vitamínu D vzniká během chemické reakce, která probíhá v kůži, když na ni dopadá UVB záření. Kromě toho můžeme tuto látku do svého těla dostat konzumací tučných ryb, vajec nebo jater. Stále ale platí, že všeho moc škodí - ačkoliv slunce vylepšuje naši plodnost mnoha různými způsoby, je zároveň důležité to s opalováním nepřehánět a nezvyšovat tak riziko vzniku rakoviny kůže.

(mak)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Plodnost žen kolem 40: Odkládáte těhotenství?

Vědci mění názor: Cvičte mnohem méně!

Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu

reklama
reklama
reklama