reklama

Češi stále rádi sladí. Proč je to špatně?

Pokud si důkladně na obalech potravin přečtete informace o obsahu cukru, jistě budete velmi překvapení, kde všude je a v jakém množství. V jeho konzumaci Češi patří na přední příčky.

Foto: Thinkstock

Cukr patří v současné době mezi velké strašáky. Varovným signálem pro nás Čechy navíc je, že podle statistik s ním rozhodně nešetříme. Které země konzumují cukru nejméně a jak se mu pohodlně vyhnout? Součástí článku je i galerie s pěti surovinami, které omezte, pokud chcete zhubnout.

Nadměrná konzumace cukru zvyšuje podle lékařů riziko diabetu, ale také srdečních chorob a obezity. Asi není velkým překvapením, že první místo v žebříčku konzumace cukru za den na osobu zaujímají Spojené státy americké. Denně Američan sní v průměru zhruba 31 kostek cukru.

Hned druhou příčku však obsazuje jeden z našich sousedů – Německo. V těsném závěsu pak následuje Nizozemí. Češi si ale také nestojí zrovna nejlépe.

Podle průzkumu společností Euromonitor a the Washington Post zaujímá 19. místo. Navíc se odhaduje, že ve výskytu obezity se Česko řadí na třetí místo v Evropě.

"Podle nejnovějších doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) by množství cukru mělo představovat maximálně 10 procent z celkového denního příjmu energie, což je zhruba 50 gramů. V ideálním případě doporučuje WHO zredukovat příjem cukru na pouhých pět procent, což jsou jen čtyři čajové lžičky cukru. Započítává se sem ale i cukr z ovoce nebo laktóza z mléka, takže bychom si denně měli vystačit jen s třemi lžičkami," přibližuje problematiku Pavel Suchánek, nutriční specialista.

Počet zemí, které splňují pětiprocentní doporučení WHO, je podle průzkumu pouze 10. Nejlépe si vede Indie s pouhými 5,1 gramu, následovaná Izraelem a Indonésií. Z evropských zemí zde najdeme pouze Ukrajinu, problémy s přílišným slazením mají prakticky všechny státy střední a západní Evropy.

Jak spotřebu cukru snížit?

Přestanete pít kávu s cukrem? Nebo si zkrátka nedáte dortík k odpolední svačince? To je jistě krok správným směrem. Ještě více si ale dejte pozor na takzvané skryté cukry.

"Lidé často počítají příjem cukru jen jako souhrn sladkostí a toho, čím si osladili kávu. Zapomínají však na další potraviny s obsahem cukru, především průmyslově zpracované pečivo, mléčné výrobky, nápoje či rychlé občerstvení," upřesňuje problém s nadměrným slazením Suchánek.

Každý příjem cukru nad doporučených 50 gramů by proto měl být podle něj vykompenzován dostatečnou pohybovou aktivitou. 

Tady jsou tedy čtyři zásadní typy, jak omezit konzumaci cukru:

  1. Omezte pití limonád a sladkých šťáv, dejte přednost raději vodě s citronem
  2. Zařaďte do jídelníčku více čerstvých nezpracovaných potravin
  3. Pečlivě čtěte informace o obsahu cukru na obalech, například nutriční kompas
  4. Vyhýbejte se rychlému občerstvení, sladkému pečivu a točeným sodovkám

Současným hitem je ještě nahradit cukr alternativními produkty. K oslazení čajů či domácích výrobků je dnes možné používat celou řadu alternativ, jako je med, ječný slad, javorový nebo agávový sirup. I to má ale svá úskalí.

I ty se totiž do doporučené denní dávky započítávají. Spíše než cukr nahrazovat bychom měli postupně snižovat intenzitu sladké chuti.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama