Češi se zapomněli bát. AIDS je na postupu
Nákaza HIV i při manikůře? Ano! případů AIDS přibývá.
Británií nedávno otřásl případ dívky, která se nakazila HIV přes náčiní na manikúru, které sdílela se svou HIV pozitivní sestřenicí. Virus se totiž přenáší všemi tělními tekutinami, nejsnáze krví.
"Zrychlování" epidemie v Evropě i v celém světě má za následek, že se nemoc šíří i mimo rizikové skupiny. Nakazit se tak může i ten, kdo nebere drogy a nestřídá partnery. Stačí trocha smůly.
Jak vlastně AIDS probíhá?
Těžko si tak někdo může říkat "mě se to netýká". Bohužel v poslední době si lidé zvykli považovat údaje o rostoucím počtu nakažených za zbytečné strašení. Nevěnují jim pozornost, protože často zapadnou v záplavě dalších informací. Masivní kampaň, která byla typická pro 90. léta, je dávno minulostí, a lidé se tak zapomněli bát.
Doporučujeme: Téma: Virus HIV a nemoc AIDS
Možná dokonce zapomněli, co vlastně AIDS je. V překladu jde o syndrom získaného selhání imunity. Poškozený imunitní systém se není schopen ubránit sebemenší běžné nemoci a kolabuje. Nemocného, který stále slábne, nezabije sám virus, ale jiné nemoci, jichž stále přibývá - od různých infekcí až po rakovinu.
Napadení jakýmkoliv virem, bakterií, mikroorganismem, či parazitem může způsobit smrt. Asi 35 % pacientů je postiženo Kaposiho sarkomem, což je nádorové onemocnění, projevující se kožními skvrnami. A riziko vzniku lymfomu (nádorové onemocnění lymfatických uzlin) je asi 100x vyšší než u zdravého člověka.
Češi se nebojí
Podle nedávného průzkumu společnosti Durex Češi už při prvním styku nepoužívají žádnou formu ochrany proti HIV/AIDS ani jiným pohlavně přenosným chorobám. Přitom první sexuální zkušenost mělo v rámci nezávazného vztahu 21 % mužů a 8 % žen. Čtvrtina z těch, kteří měli nechráněný pohlavní styk, uvedla, že nepřemýšlela nad riziky, které to přináší. Zároveň uznali, že si rozhodně nemohli být jistí, že je jejich náhodný partner v pořádku.
Dnešní svět je otevřený a prakticky bez hranic. V zemích bývalého SSSR - ve východní Evropě a střední Asii - žije téměř 1,5 milionu nakažených virem HIV. Mnoho z nich hledá obživu jinde, například v ČR. Dostat se do bezprostředního kontaktu s nakaženým, který o své nemoci třeba ani neví, tak není nic výjimečného, jak dokazuje příklad mladé Britky v úvodu článku.
Za letošních devět měsíců evidovali lékaři v ČR 185 nových pacientů s virem HIV. To je víc, než se v mnoha předchozích obdobích objevilo za rok. Přibylo také 17 pacientů s AIDS. "HIV pozitivních pacientů stále přibývá a mladá generace podceňuje riziko všech sexuálně přenosných chorob," varuje Státní zdravotní ústav.
Jak se nákaza projevuje ze začátku?
Třináct z těchto nově onemocnělých bylo poprvé diagnostikováno až přímo ve stádiu AIDS. To znamená, že se celou dobu před propuknutím nemoci naplno pohybovali mezi námi a chovali se jako zdraví. Museli také přehlížet varovné signály, typické pro první stádia. Jsou to:
- Během měsíce až dvou od vstupu nákazy do těla se projeví symptomy podobné chřipce. Má je až 90 % nakažených.
- Zvětšené mízní uzliny
- Suchý kašel - nezabírá na něj protialergická léčba, antibiotika ani sirupy? Podivný kašel může být varovnou známkou, trpí jím většina nakažených, a je tak typický pro HIV.
- Zápal plic - letos jich je hodně, tak ať se ten váš "neztratí" mezi obyčejnými.
- Vyrážka - objevuje se jak na začátku onemocnění, tak i v pokročilých stádiích. Pokud máte pupínky a nejdou jednoduše vysvětlit nebo jednoduše léčit, pak pomyslete i na možnost, že jste se nakazili HIV.
- Nevolnost, zvracení, průjmy - zažívacími problémy trpí až 60 % nakažených HIV. I když se vám průjem zdá být banálním problémem, u lidí se zdravým imunitním systémem se objevuje málokdy. U HIV pozitivních však často.
Máte pochybnosti?
Možná jste se s některým z nakažených, kteří nebyli nijak podchycení, setkali i vy. Jistě, podáním ruky se virus nepřenáší. Ale jsou i jiné způsoby, jak dokazuje příklad mladé Britky v úvodu článku.
Jedinou jistotu přinesou testy, zvlášť jestli berete drogy injekčně nebo provozujete nechráněný sex s více partnery. Nejen najednou, ale třeba v průběhu několika let. I u nás proběhne Evropský týden testování před 1. prosincem, na který tradičně připadá Den proti HIV. Bezplatně a anonymně se budete moci nechat otestovat celý poslední listopadový týden v Praze v Domě světla, v Ostravě ve Fakultní nemocnici v Porubě a v mobilním testovacím místě v moravských městech a Liberci. Více informací a seznam testovacích míst nejdete ZDE.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Děsivější než ebola: 6 virů, kterých se opravdu bát
Světlo na konci tunelu: Proč nás tma táhne dolů
Peklo na směny: Ponocování ničí mozek i tělo