reklama

Češi jsou nejzkaženější na světě: V čem?

Můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno: když se sečte a zprůměruje alkohol, drogy, cigarety a hazard, jsou Češi nejzkaženější na světě!

Foto: Isifa/Thinkstock

Můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno: když se sečte a zprůměruje alkohol, drogy, cigarety a hazard,  jsou Češi nejzkaženější na světě!

Analytici agentury Bloomberg vyšli ze známých údajů: Ve spotřebě alkoholu jsme na čtvrtém místě ve světě, což nás přijde asi 17 miliard korun ročně. Konzumace drog nám zajišťuje šesté místo ve světě - a počítají se do toho i léky. Množství tabáku nás řadí na deváté místo s nákladem 80 miliard korun. V hazardních hrách jsme dokonce až dvanáctí ve světě, ale i tak nás to přijde na víc než 33 miliard korun ročně.

Jaké neřesti holdujete?

Když se však veškeré ukazatele dají dohromady, vyjde z toho, že Češi  holdují některým (nebo všem) z těchto neřestí nejčastěji na světě. Zřejmě příznačné je, že na druhém místě jsou Slováci. Nejvíce alkoholu se pije v Bělorusku, nejvíce cigaret se spotřebuje v Bulharsku, největší spotřeba drog je v Izraeli a hazardu nejvíce holdují na Filipínách.

Doporučujeme: Drogy v létě: Praha je obzvlášť nebezpečná

Podle ohlasů se však Čechům hodnocení nelíbí: časté je například tvrzení, že spotřebu alkoholu u nás významně zvyšují nájezdy turistů. Tento mýtus však vyvrací prof. PhDr. Michal Miovský Ph.D., přednosta kliniky adikotologie. Objem vypitého alkoholu se "vyrovná" tím, co Češi vypijí během svých pobytů v zahraničí. Stačí pohled do kempů na chorvatském pobřeží a je jasno...

Podle primáře MUDr. Petra Popova, MHA, předsedy společnosti pro návykové choroby České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, je popírání závislosti typické. Lidé si  problémy nechtějí přiznat, popírají je a tak samozřejmě s nimi nehodlají nic dělat.  

Alkohol vede ke kriminalitě i smrti

I když se nejvíc varuje před drogami, Podle odborníků i podle policejních záznamů nejnebezpečnější omamnou látkou zůstává alkohol. Jeho užívání stojí za největším počtem násilných a kriminálních činů - podle odhadu až z 58 %.

Náš tip: Jak poznáte, že vaše dítě bere drogy?

K tomuto děsivému údaji je nutné přičíst ještě jeden: Národní monitorovací středisko pro drogy a drogovou závislost upozorňuje, že na přímou otravu alkoholem u nás ročně zemřou více než tři stovky lidí. Podle stejného zdroje se v loňském roce u nás mírně snížila spotřeba extáze a marihuany, ale přesto v ohledu "veselé trávy" pořád vedeme žebříček. V extázi jsme "až" druzí.

Marihuana a řízení auta

Marihuanu a hašiš užilo loni o 4 % méně lidí ve věku od 15 do 35 let. Problematických uživatelů drog však u nás loni přibylo. Zvýšil se počet závislých na pervitinu a v Česku se po delší době objevil opiát brown. Uživatelů heroinu je oproti tomu o polovinu méně než před deseti lety, uvádí odborné zdroje.

Počet těch, kdo zemřeli na předávkování, bylo nejméně za posledních 15 let. I tak však kvůli drogám loni zemřelo 28 lidí. 

V souvislosti s marihuanou se dlouho mluvilo o neschopnosti policie postihnout řidiče pod jejím vlivem. To má změnit zákon, který začal platit od 1. července.  Odborníci radí, že  z krve zmizí poslední detekovatelné THC dvanáct až osmnáct hodin po poslední konzumaci. Podle MUDr. Tomáš Zábranského, Ph.D. z kliniky adikotologie se však plná koncentrace k řízení vrátí až poté, co se po konzumaci konopí pořádně vyspí. 

Kromě THC se dají v krvi zjistit také jeho  neaktivní metabolity (THCOOH) - vydrží asi týden po vykouření jednoho jointa. U pravidelných kuřáků kuřáka je zjistitelná asi šest týdnů, někdy dokonce tři měsíce. Přitom však THCOOH psychoaktivní není, takže se na něj novela silničního zákona nevztahuje. Je však otázka, zda může pomoci snížit spotřebu drogy, jejíž prosazování jako méně nebezpečné ve srovnání s alkoholem připomíná vyhánění čerta ďáblem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Prášky na bolest: Kde je horní hranice a co místo nich?

Zlomená noha na dovolené vás přijde na statisíce 

Hladem se dá umřít i v Česku. Našlápnuto mají 4000 lidí

reklama
reklama
reklama