reklama

Nechybí vám něco? Štíhlost neznamená automaticky zdraví

Hollywoodská pravidla už platí všude: Nikdy nemůžete být příliš hubení, jak kdysi řekla legendární Jane Fonda. Je to ale pravda? Nebo spíš – je to dobře?

Foto: Shutterstock

Za štíhlostí se všichni ženou, mnozí bohužel marně. Ale útlá postava nemusí být to nejlepší, a už vůbec není zárukou zdraví. 

Ne, rozhodně nechceme radit, abyste se cpali od rána do večera, a pokud máte nějaké kilo navíc, určitě se ho snažte zbavit. Ale všeho s mírou. 

Kde zůstaly svaly

Pravda je, že obezita zabije násobně víc lidí než hubenost. Podle OSN skutečně počet tlouštíků loni poprvé v historii překročil počet lidí s podvýživou. Jenže ta nemusí být vůbec pouhým problémem zemí třetího světa.

Stačí se rozhlédnout. Mnoho lidí je sice štíhlých a sotva dosahuje normálního pásma BMI (hmotnost v kilogramech dělená výškou v centimetrech, norma je 18,5 až 25), ale přesto mají na rizikových místech třaslavé špíčky a na jiných vlastně jen kůži. Typické je, že takovému hubeňourovi prakticky chybí svaly. 

Zima, únava, nemoci

Samozřejmě že pak chybí i energie na fyzické výkony, ale dokonce i na běžné fungování. Pokud vám bývá často zima, měli byste zpozornět. Dalším stadiem je totiž i únava, malá výdrž i nízká všeobecná odolnost. Přílišná štíhlost totiž nesvědčí ani imunitnímu systému

Hubení lidé nemají často dost energie, aby s nemocemi a infekcemi bojovali, mají tak vyšší riziko častých nachlazení, chřipkových onemocnění a jiných potíží. "Nedostatek přijímaných živin a energie komplikuje, zpomaluje a prodlužuje uzdravení a následnou rekonvalescenci," připomíná odborník na zdravou výživu doktor Pavel Suchánek. 

Když chybí bílkoviny

Jedním z důvodů bývá chudokrevnost - nedostatek červených krvinek, kvůli němuž se organismus špatně okysličuje a orgány pak hůře fungují. Způsobuje ji často nedostatek železa a vitamínu B ve stravě.

Podvýživa je častějším jevem, než byste řekli. Obzvlášť mladé ženy svou honbu za ideálem krásy často přeženou, a výsledek ohrožuje zdraví. "Snížení počtu kalorií, nedostatek kvalitních bílkovin, minerálních látek a vitaminů vede k porušení imunitních procesů, takže se člověk stává náchylnější k infekcím, včetně chřipky," varuje doktor Suchánek.

Tuky taky

Tuk v těle je nezbytný i pro zdraví kostí, jinak vás čeká větší sklon ke zlomeninám -  ke zranění pak stačí opravdu málo. Napomáhá totiž produkci estrogenu, bez něhož se kosti stávají křehké a mají větší sklon k lámavosti.  Nedostatečná výživa bývá také jedním z významných faktorů, které způsobují neplodnost nebo potíže s otěhotněním nebo donošením plodu.

Přežívání na salátech a ovoci bez přísunu bílkovin a určitého množství správných tuků rozhodně není zdravou výživou. Nejde jen o množství přijatých kalorií, ale především o složení stravy a zastoupení jednotlivých živin, které ovlivňuje funkci imunitního systému, množství svalové hmoty a tím i regenerační pochody v organismu. 

Prodlužte si život

"V některých situacích není zase tak úplně špatné být tlustý. Rozhodně existují velké statistiky, které říkají, že lidé s nadváhou, tedy předstupněm obezity, nakonec mají úplně nejlepší životní prognózu," potvrzuje profesor Štěpán Svačina z Lékařské fakulty UK a předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Neznamená to, že je v pořádku mít desítky kil tuku: pořád jsou rizikem pro zdraví a hodnota BMI nad 35 zůstává nadále vysoce nebezpečná. Přesto ale nejlepším receptem na dlouhověkost a odolnost je kombinace nadváhy (mírné) a pravidelného pohybu - odborníci tomu říkají "fat and fit".

Studie z Tchaj-wanu například prokázala, že už pouhých 15 minut cvičení denně, ovšem prováděného pravidelně, prodlužuje život o tři roky. Zároveň také snižuje úmrtnost o celých čtrnáct procent a riziko úmrtí na nádorové onemocnění o deset procent ve srovnání s lidmi, kteří nemají žádný aktivní pohyb. Přitom každých 15 minut pohybu denně navíc vede k dalšímu významnému snížení úmrtnosti a prodloužení délky života o další rok.

reklama
reklama
reklama