reklama

Budoucnost patří chytrým záchodům. Budou suché

Splachovací záchody jsou slepou uličkou vývoje. Nebojte se, na latrínu ale chodit nebudeme. Už teď se o to stará Bill Gates.

Foto: Isifa/Thinkstock

Budoucnost patří suchým záchodům. Nepředstavujte si hned kadibudku na dvoře, ale je prostě fakt, že voda se stává nedostatkovým zbožím, a milióny litrů, které doslova spláchneme do WC, se ve 3. tisíciletí stávají neodpustitelným plýtváním.

Boj s exkrementy zahájil i Bill Gates. V jeho nadaci i v řadě dalších výzkumných pracovišť na celém světě vznikají projekty nových toalet budoucnosti. Jen sám zakladatel Microsoftu na ně přispěl částkou 42 miliónů dolarů. Příští záchody by tak měly fungovat i bez připojení ke kanalizaci i bez vody a elektřiny.

Vynásobte si jen svoji vlastní spotřebu

Durbanská technologická univerzita v JAR proto za peníze Billa Gatese vyvíjí novou supermoderní toaletu se suchým procesem. "Chceme vytvořit systém, který zachová všechno pohodlí současných běžných záchodů, ale nebude přitom potřebovat připojení k vodě, kanalizaci a elektřině," říká tamní chemik Chris Buckley.

Doporučujeme: Proč je tak důležité pít čistou vodu?

Víte, že jediné spláchnutí pošle do potrubí až 11 litrů pitné vody? Přitom voda - a nejen teď v ČR při nebývalém suchu -je čím dál vzácnějším zdrojem. Poslední zpráva OSN ohledně stavu vodních zásob přitvrdila v katastrofických prognózách. Dokument naznačuje, že lidstvo směřuje do záhuby. Do deseti let bude čelit nedostatku vody tři miliardy lidí ze 48 zemí světa. V roce 2030 se zásoby vody sníží o 40 % a dostanou se na kriticky nízkou úroveň.

Hygiena v ohrožení

Největší problém s hygienou přitom představují rozvojové země, kde vlastně ani toalety většinou neexistují. Na celé Zemi žije přes 2,7 miliardy obyvatel, kteří zkrátka nemají místo, kde vykonat potřebu. Lidé tak používají různé jámy, příkopy, zkrátka jakékoliv místo, které je napadne. Exkrementy se tak mohou velmi snadno dostat do vody, kterou jiní lidé pijí a představují tak obrovské  riziko nákazy. Pokud by se problém řešil klasickými záchody, světové zásoby vody by došly ještě dřív.

"Naše toaleta by měla sama ze svého materiálu vytvářet dost elektrické energie ke svému úspornému osvětlení a třeba i k dobití mobilního telefonu. Jejím finálním produktem by mělo být hnojivo a cílem je, aby byla dostupná i pro nejchudší z chudých." vysvětluje Chris Buckley.

Kdy dojde voda?

Chytré záchody budou exkrementy zachytávat a skladovat tak, že budou moci být recyklovány a následně využity jako cenné zdroje - palivo, hnojivo nebo pitná voda.

Současný model splachovací toalety je považovaný za neudržitelnou uličku hygienického zabezpečení lidstva. "Váha vysušených exkrementů průměrného člověka představuje 11 kilogramů ročně," tvdí Buckley . "WC potřebuje 18 tun vody, aby těchto 11 kilogramů dostalo pryč z vašeho bytu, a znečistí přitom patogeny 18 000 litrů vody. To nezní jako dobrá idea. Vody je čím dál méně a tímhle směrem jít v globálu prostě nejde."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejnovější kosmetický hit? Perlivá voda

Zemřeme z každého párku? Které uzeniny jsou dobré?

Pozor na ně: Desítky tisíc řidičů skoro vůbec nevidí

reklama
Doporučené recepty
    reklama