reklama

Bolavé zápěstí? Příčinou mohou být hormony, ne počítač

Kvůli počítačům už dnes odborný termín 'karpální tunel' znají snad všichni - k bolavému a ztuhlému zápěstí se dopracujete, pokud to přeháníte s myší. Ale ne tak rychle s diagnózou. Tento problém může mít úplně jiné příčiny...

Foto: Thinkstock

Sužují vás bolesti zápěstí, brnění prstů a ruka přestává poslouchat? Možná trpíte syndromem karpálního tunelu. Příčiny potíží mohou být překvapivé - třeba špatná funkce štítné žlázy.

Při tomto neurologickém onemocnění dochází k útlaku důležitého nervu, což má samozřejmě nepříjemné důsledky. Především bolest.

Tlak ve stísněném prostoru

Syndrom karpálního tunelu představuje stav, který je zapříčiněn útlakem středového nervu (nervus medianus). Ten probíhá takzvaným karpálním tunelem, úzkým prostorem, jenž se nachází uvnitř zápěstí.

Tímto tunelem vedou vedle nervů také důležité cévy a šlachy. K tlaku na zmíněný nerv může dojít v důsledku:

  • úrazu zápěstí
  • zánětu šlach a vazů
  • chronického přetížení zápěstí (např. při práci s počítačem, u hudebníků hodinářů apod.)
  • hormonálních změn (je-li nedostatečná funkce štítné žlázy nebo během těhotenství či při menopauze)
  • metabolických změn (u diabetiků)

Probdělé noci

Středový nerv je mimo jiné zodpovědný za citlivost palce, ukazováčku, prostředníčku a půlky prsteníčku. Proto se při jeho útlaku obvykle jako první objeví brnění v této oblasti. Nejintenzivnější bývá v klidu, typicky během noci.

Nemocného dále trápí:

  • pocity pálení, ztuhlosti či bolest
  • snížená citlivost prstů
  • narušení jemných pohybů ruky (dotyčný není schopen udělat z prstů 'špetku')
  • snížená síla stisku
  • bolest vystřelující do lokte či ramene

Od ortézy k chirurgii

Potíže krátkodobě zlepší protřepání ruky či její svěšení. Příznaky se naopak zhoršují při zvednutí končetiny nad úroveň hlavy. Nemocným pomáhá přikládání ledových obkladů na zápěstí, šetření ruky a nošení ortézy.

Můžete vyzkoušet i užívání běžných protizánětlivých léků a zvýšený příjem vitamínů skupiny B v potravě. Je-li onemocnění závažnější, nastupuje na řadu fyzioterapie, případně injekční podání kortikoidů. V pokročilých stadiích však může být nutné svěřit své zápěstí do rukou chirurga. Ten otevře karpální tunel a uvolní tlak, kterým je nerv ohrožen.

Nepřehlížejte své potíže a navštivte lékaře včas. Čím dříve je syndrom karpálního tunelu léčen, tím jednodušší průběh a rychlejší výsledky může terapie mít.

více na uLékaře

reklama
Doporučené recepty
    reklama