reklama

Bizarní fobie: Strach z panenek, zrcadel, přecházení...

Strach z panenek, pohledu do zrcadla, tchyně, piva, přecházení silnice a další. Netrpíte některou z nejbizarnějších fobií světa?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Mnoho z nás by jistě mohlo říct, že má nějakou fobii, ať už se bojíme pavouků, jsou nám nepříjemné davy lidí či nás poleje studený pot, když se zavřou dveře výtahu. Ale věděli jste, že existuje strach z přecházení silnice, piva, tchyně či pohledu do zrcadla? Tady je 10 nejpodivnějších fobií

Někdy ani nemáme tušení, že už jde o fobii. Slovník ji charakterizuje jako úzkostnou poruchu, bezdůvodný strach z věcí, situací nebo lidí. Tyto obavy mohou být ochromující. Výrazně narušují běžné fungování a mohou zasahovat do každodenního života. U fobie jsou typické příznaky jako bušení srdce, pocit na omdlení a pocit ohrožení.

Agyrofobie: Strach z přecházení silnic

V hlavním městě bývá velký problém silnici přejít normálně, natož, když se u vás objeví tato strach z přecházení silnice, ulice či jakékoliv cesty. Tito lidé se vyhýbají provozu, křižovatkám, prostě všemu, kde se mohou vyskytovat automobily.

Pediofobie: Strach z panenek

Teď jste si jistě představili šílené panenky z hororů. Tento strach ale zahrnuje všechny "uměle vytvořené bytosti", spadají sem roboti, postavičky, figuríny i panenky. A s takovou chorobou se velmi těžko chodí nakupovat. Každá výloha má alespoň jednu figurínu.

Doporučujeme: Jak bojovat proti panické poruše

Dokonce i Sigmund Freud pediofobii popsal. Podle něj panika pramení z obav, že se tyto postavičky mohou probudit k životu.

Eisoptrofobie: Strach ze zrcadel

Postižení mají šílené obavy pohlédnout do zrcadla. V podvědomí se objevují představy o světě za zrcadlem. I když jejich racionální část ví, že to není možné, přesto se děsí každého odrazu či pověry. Věří, že rozbití přináší smůlu, že se přes zrcadlo dá komunikovat s nadpřirozeným světem a další podivnosti. Nechceme tento problém zlehčovat, ale kdo by ráno neměl panickou hrůze se podívat do zrcadla...

Demonofobie: Strach ze zlých bytostí

Takové osoby se domnívají, že nadpřirozené bytosti opravdu existují, toulají se po světě a mohou škodit. Pokud člověk trpí demonofobií, má přímo smrtelný strach jít do lesa, tmavé místnosti, jít do kina či divadla, kde je tma. Neradi zůstávají sami. A i když to bude znít směšně, dost často mají v domě paličky česneku, křížky, dřevěné kůly a jiné vychytávky proti démonům. A jít večer ven? V žádném případě.

Mageirocofobie: Strach z vaření

Šílenost? Možná, ale tato porucha může vést k nezdravému stravování v rychlém občerstvení. Dokonce se tito lidé necítí dobře ani ve společnosti, kde je hlavním tématem jídlo a recepty.

Pentherafobie: Strach z tchyně

Jsme si jistí, že většina ženatých mužů nejednou trpěla podobnou fobií, ale opravdu tato nemoc existuje. V USA jsou speciální kurzy, které pomáhají se obav z vlastní tchyně zbavit. S touto chorobou souvisí i novercaphobia, což je strach z nevlastní matky.

Cathisofobie: Strach sedět

Lékaři potvrzují, že touto poruchou trpí hlavně ti, co měli nepříjemné zkušenosti s hemeroidy. Ale také se najdou pacienti, u kterých tuto paniku vyvolalo domácí násilí a bolestivé modřiny. Když tito lidé musí delší dobu sedět, začnou se silně potit, těžce a krátce dýchají a jejich tělo prochází obrovskou úzkostí.

Arachibutyrofobie: Strach z arašídové pomazánky

Podle nás asi nejpodivnější záležitost. Strach z toho, že se na horní patro úst přilepí arašídová pomazánka. Asi si říkáte, tak nebudeme kupovat máslo a hotovo. Ale jak se děsivé obavy projevují?

Náš tip: Doktoři ze mě dělají blázna. Nutí mi antidepresiva

Na webu litverse.com popisuje jeden člověk, který údajně touto nemocí trpí, svůj strach takto: "Když sním omylem trochu arašídového másla, začnu se potit a tělem mi procházejí různé křeče. Na horním patře cítím podivné svědění a brnění."

Chromofobie: Strach z pestrých a jasných barev

Sledujete ohňostroj a najednou vás zachvátí panika a vy máte pocit, že musíte utéct? Z barev se vám točí hlava, potíte se a vůbec nemůžete dýchat? Máme pro vás špatnou zprávu, nejspíš trpíte strachem z pestrých a jasných barev.

Lepidopterofobie: Strach z motýlů

Nemůžete svého manžela vzít na piknik, protože ho vždy zachvátí panika kvůli motýlům? Bohužel se jedná asi o lepidopterofobii. Ale nic si z toho nedělejte. Dokonce i Nicol Kidman či Tom Cruise nesnáší krásně barevná křídla motýlů. Když se kolem nich mihnou, dokážou předvést pestrou škálu svých hlasivek. Tady nás jen napadá, jak se ti dva asi kdysi seznámili. Pověstná sbírka motýlů v tom zjevně roli nesehrála.

Jaké jsou další fobie?

 • alektorofobie - strach ze slepic
 • basifobie - strach z chůze
 • coulrofobie - strach z klaunů
 • dentoskalpofobie - strach ze zubních párátek
 • filemafobie - strach z líbání
 • koprofobie - strach z vlastních výkalů
 • koumpounofobie - strach z knoflíků
 • mysofobie - strach ze špíny
 • nomofobie - strach ze ztráty mobilního signálu
 • tabofobie - strach z vysychání míchy
 • tafefobie - strach z možnosti být pohřben za živa
 • vomitofobie - strach ze zvracení
 • zytofobie - strach z piva
 • botanofobie - strach z toho, že rostliny zaútočí na lidi

Máte i vy nějakou fobii? Co podle vás ještě v seznamu chybí a víte, že lze zařadit mezi fobie? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zhubnout lze i rychle, ale chce to odborníka

Fakta a mýty o kondomech. Pozor na rtěnku

První kuchyně: 14 věcí, které vám nesmí chybětBittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama