reklama

Basedowova nemoc: Jak se s ní poprala Lucie Bílá

Štítná žláza je orgánem, o kterém nemusíme vůbec vědět, dokud pracuje tak, jak má. Zato se nám ale důrazně ohlásí, jakmile dojde k výkyvům.

Foto: Isifa

Štítná žláza je orgánem, o kterém nemusíme vůbec vědět, dokud pracuje tak, jak má. Zato se nám ale důrazně ohlásí, jakmile dojde k výkyvům a  činnost štítné žlázy se zvýší nebo naopak sníží.

Příkladem obrovského vlivu hormonů štítné žlázy na náš život může být příběh fenomenální zpěvačky Lucie Bílé.

Štítná žláza - nemoc slavných žen

Píše se rok 2009 a média jsou plná zvěstí o zdravotním stavu Lucie Bílé. Na titulních stránkách bulváru lze číst hesla jako "Přijde Bílá o  hlas?" a Oči jí vylézají z důlků". S jakou chorobou v tomto roce několikanásobná česká slavice bojovala? Nic až tak neobvyklého - Graves-Basedowova choroba, která patří mezi autoimunitní nemoci štítné žlázy. Tyto nemoci postihují převážně ženy (až sedmkrát častěji než muže) a ve středním a vyšším věku se s nimi podle některých pramenů setká až pětina žen. Přímo Basedowova choroba je pak vzácnější, postihne zhruba každou padesátou ženu.

Doporučujeme: Hledáme viníka: Štítná žláza může za všechno

Se zvýšenou činností štítné žlázy se ale potýkaly i další známé ženy - mezi jinými Dagmar Havlová, Lucie Talmanová a Zuzana Bubílková. Trpěla jí i Leninova družka Naděžda Krupská.

Autoimunita namířená na štítnou žlázu

Basedowova nemoc je způsobena tvorbou protilátek, které napadají tkáně vlastního těla, v tomto případě folikulární buňky štítné žlázy. To vede ke zvýšené tvorbě tyroxinu a trijodtyroninu, hormonů štítné žlázy, ovlivňujících metabolismus celého těla.

Jak Gravesovu-Basedowovu nemoc poznat?

Nemoc se může projevit příznaky zvýšené hladiny hormonů štítné žlázy:

  • nespavostí a celkovou únavou
  • zrychlenou srdeční akcí
  • váhovým úbytkem
  • svalovou slabostí
  • třesem
  • zvýšeným pocením
  • nervozitou a úzkostí

Za další známky choroby pak přímo odpovídá autoimunitní proces:

  1. postižení očí (exoftalmus) - oči vypadají "vykuleně" a vystupují z očních jamek
  2. "vole" neboli struma - otok na krku v oblasti štítné žlázy
  3. těstovitý otok lýtek (pretibiální myxedém)

Oči jako Hurvínek

U Lucie Bílé se onemocnění štítné žlázy objevilo již dříve, kolem roku 2005, ve zmiňovaném roce 2009 ale došlo k eskalaci problémů a  štítná žláza se ozvala naplno.

Tento průběh bývá pro Basedowovu nemoc typický -  nejprve se může dotyčný několik let potýkat se zvýšenou činností štítné žlázy, pak se ale obtíže stupňují a výsledkem bývá krize podobná té, jakou si prošla i zpěvačka. Nemocní (nebo spíše nemocné, neboť jde převážně o ženy) si často stěžují na celkovou únavu a  nervozitu i na další výše uvedené příznaky.

Většinou je ale jednoznačně poznáte podle vykulených očí, které tváři dodávají jakýsi vyjukaný nebo udivený výraz. Právě oči totiž často odrážejí průběh nemoci. Lucie Bílá si v rozhovorech v kritickém roce 2009 novinářům stěžovala právě na oči a na to, že si s vykulenýma očima připadá jako Hurvínek.

Štítnou žlázu "řeší" operace nebo radiojod

Lékaři doporučovali, že je třeba co nejdříve zasáhnout. Lucie se však v té době také netajila svým strachem z operace štítné žlázy, která by ji mohla připravit o hlas. Štítná žláza se totiž nachází v sousedství nervu, který zodpovídá za pohyb hlasivek. Přestože dávají lékaři při operacích štítné žlázy velký pozor a průběh nervu sledují, nelze jeho poškození zcela vyloučit. Pro zpěvačku, kterou "zlato v hrdle" živí, by i minimální poškození hlasu mohlo znamenat tragédii.

Náš tip: Otrava jódem z potravin: Hrozí i nám?

Další možnost léčby představuje podávání radioaktivního jodu, který aktivitu štítné žlázy sníží. Léčba je dlouhodobá, trvá měsíce i roky a existuje u ní i riziko úplného zastavení činnosti štítné žlázy s nízkou hladinou hormonů v krvi. To je ale situace, kterou lze řešit - podávání léků s těmito hormony je běžné a pro pacienty nijak zatěžující.

Pro radiojod se rozhodli i lékaři v případě Lucie Bílé. Jak je vidět dnes, zpěvačce tato léčba pomohla a nyní ji můžeme opět vidět v plné síle a kráse.

MUDr. Hana Králová

Odborník uLékaře.cz, více najdete ZDE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

O čem se nemluví: Nemoc střev vám zničí život

Kde jsou v ČR nejlepší nemocnice?

Nejčastější zábrany při sexu: Jak je překonat?

   

reklama
Doporučené recepty
    reklama