reklama

Antikoncepce 5 dní po sexu: A bez občanky!

Nový druh antikoncepce "den poté" zabrání otěhotnění déle a účinnněji. Čím dřív ho užijete, tím je spolehlivější.

Foto: Thinkstock

Každý si umí představit tu situaci: nečekaně dojde k nechráněnému sexu. Stává se to - důkazem je fakt, že i v době dostupnosti široké nabídky antikoncepce loni podstoupilo umělé přerušení těhotenství asi 23 tisíc českých žen.

I když určitě není  vždy důvodem "nehoda", jde o zhruba každou šestou těhotnou ženu, což je pořád hodně vysoké číslo. Změnit by to mohla nová pilulka tzv. nouzové antikoncepce.

Jde o čas 

Od nynějška je k dostání v lékárně bez předpisu a bez občanského průkazu, kterým se dosud musela prokázat každá žena, která si chtěla koupit některý z přípravků postkoitální antikoncepce. Nyní již nemusí docházet ke zbytečným odkladům a uživatelka si může sama koupit pilulku co nejdříve. Tedy i v prvních několika hodinách po nechráněném styku a chránit se proti nežádoucímu těhotenství. Čím dříve se však užije, tím je její spolehlivost vyšší.

To ale není jediná výhoda tohoto preparátu. Otěhotnění zabrání dokonce po pět dní po nechráněném styku, dosavadní přípravky to zaručovaly pouze tři dny. Navíc je také nejspolehlivější a nejúčinnější, jak prokázaly rozsáhlé studie evropské lékové agentury. 

Použití jen výjimečně

Na rozdíl od nedávno uvedené "potratové pilulky", která vzbudila široké diskuse, také nevyvolává potrat. Její fungování je jiné. Tableta s názve EllaOne způsobí oddálení ovulace a také její fungování je jiné. Využívá totiž působení jiných hormonů, než klasická antikoncepce.

Doporučujeme: Potratová pilulka: Bez lékaře se neobejdete

Způsobí změny děložní sliznice, takže se stane nehostinnou pro případně oplodněné vajíčko, a tak zabrání jeho usazení a dalšímu růstu. Pilulka také ovlivní činnost vaječníku.

Nelze ji však brát několikrát do měsíce a ani po zbytek cyklu nechrání před početím. Nejedná se tedy o klasickou antikoncepci, ale o nouzovou. Tomu odpovídá i cena kolem 660 Kč.

Vyšší bezpečnosti i spolehlivost

Pilulka byla po dlouholetém výzkumu v Evropě poprvé dostupná na lékařský předpis koncem roku 2009. V průběhu posledních pěti let ji využily již více než tři milióny žen v 70 zemích. Od té doby jsou také shromažďovány a studovány rozsáhlé informace o  výhodách i rizicích. Teprve pak rozhodl Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské komise o jejím uvedení do volného prodeje i bez lékařského předpisu, což je samo o sobě důkazem neškodnosti a bezpečnosti

Nechtěné těhotenství se stále týká téměř o 44 % žen. K zamyšlení je i údaj, že téměř 30 % žen v reprodukčním věku mělo nechráněný styk v posledních 12 měsících.

Kdy je riziko těhotenství nejvyšší?

Riziko těhotenství je nejvyšší v období ovulace. Ovulace je proces, kdy se uvolní vajíčko z vaječníku a je připraveno k oplodnění. Pokud nedojde k oplodnění do 24 hodin, vajíčko zaniká. Spermie po nechráněném pohlavním styku mohou přežívat v reprodukčním systému ženy až pět dní a pokud v tomto období dojde k ovulaci, je riziko těhotenství vysoké.

Oproti starší generaci postkoitální antikoncepce je EllaOne navíc účinná i v době 24-48 hodin před ovulací. Zároveň, oproti pilulkám s obsahem účinné látky levonorgestrel, tabletku lze použít až do 5 dnů od nechráněného styku nebo selhání antikoncepční metody. Je důležité si uvědomit, že i žena s pravidelným menstruačním cyklem může ovulovat v rozmezí 11. až 18. dne. Navíc jen 30 % žen má pravidelný menstruační cyklus, u dalších 70 % žen může nastat ovulace nepředvídatelně od 8. do 22. dne. Metoda počítání plodných dnů je proto velice nespolehlivá.

Nechtěné děti

Nechtěné i neplánované těhotenství vyžaduje vždy zásadní rozhodnutí. Ať se žena či oba rodiče rozhodnou pro interrupci nebo pro rodičovství, čekají je nelehké chvíle a řada pochybností a otázek. Děti, které se narodily jako nechtěné, mají ztížený start do života.

Z výzkumů nechtěných dětí realizovaných v 70. letech nestory české dětské psychologie a psychiatrie Z. Matějčkem a Z. Dytrychem vyplývá, že nechtěné děti vyrůstají v rodině s chladnější atmosférou. Dítě není plně přijímáno, trpí nedostatkem lásky a náklonnosti, cítí rozpor mezi tím, co cítí, a tím, co se kolem něj děje, a přestane tak důvěřovat svým pocitům a prožitkům.

Nešťastné matky

To může později v dospívání nebo dospělosti přinést různé psychické problémy. Nechtěné děti bývají častěji nemocné, častěji se také domnívají, že jsou s nimi rodiče nespokojeni. Mají méně přátel, v lásce zažívají více trápení a zklamání, než radosti. Častěji mají sexuální styk bez vztahu a zamilování.

"Je třeba také upozornit na pocity matek, které nečekaně otěhotní a dítě si nechají. Často prožívají vůči dítěti pocity viny, obávají se, že to dítě "pozná", více uvádějí výchovné obtíže. Nemusí jít jen o mladé, či dokonce nezletilé matky. Setkáváme se i se zralými matkami jednoho dítěte, které nečekaně či příliš rychle otěhotní, a přitom další dítě vlastně chtějí. Tyto negativní pocity matky se pak promítají do vztahu k dítěti i do vztahu mezi sourozenci," upozorňuje PhDr. Lenka Šilerová, Ph.D. ze Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Domácí potraty jsou tady! Mnoho povyku pro nic

Plodnost žen kolem 40: Odkládáte těhotenství?

Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu

reklama
Doporučené recepty
    reklama