reklama

Domácí potraty jsou tady! Mnoho povyku pro nic

Ano, stává se to i v době, kdy přes 50 %  žen bere antikoncepci. Nechtěné těhotenství. K možnostem řešení teď přibyla tzv. potratová pilulka.

Foto: Thinkstock, Isifa/Thinkstock

Ano, stává se to i v době, kdy přes 50 %  žen bere antikoncepci. Nechtěné těhotenství. K možnostem řešení teď přibyla tzv. potratová pilulka, která by už měla být dostupná v českých nemocnicích.

K dispozici měla být už loni, ale registraci zdržely protesty, kopírující odpor i v jiných zemích. Například ale v mnohem katoličtějším Slovensku se pilulka prodává už třetí rok, v západní Evropě už roky.

Jen pod dozorem lékaře

Lék s označením RU-486 vyvolává potrat. Tak to prostě je a nepomůže žádné změkčování výrazu o "přerušení" těhotenství, které vzbuzuje dojem, jakoby těhotenství mohlo později pokračovat. Rozdíl je jen v tom, že místo chirurgického zákroku, k němuž se počítá i vakuová, tzv. miniinterrupce, vzbudí v ženském organismu hormonální pochody, které vypudí plod z těla.

Pro a proti potratové pilulce: Podívejte se na VIDEO >>

Po užití obsaženého steroidu se zablokuje ženský pohlavní hormon progesteron, který je v počátečních stadiích těhotenství nezbytný k jeho udržení.  Bez výživy odumírá děložní sliznice i plod. Používá se do 49 dnů od poslední menstruace, a to tak, že nejprve žena spolkne postupně tři tablety (s názvem Mifegyne) a pak s dvoudenním odstupem dostane prostředek na vypuzení vajíčka, nazvaný Mispregnol.

Při každé z těchto fází musí přijít na lékařské pracoviště s lůžkovým provozem. Tedy do nemocnice, neboť v ambulantních ordinacích se neprovádí žádný druh potratu - tedy ani pomocí nové pilulky! 

Jen s dohledem lékaře

Rozhodně tedy nejde o přípravek, který by si kdekdo mohl sám koupit a sám taky naordinovat. Nebude dostupný ani běžně lékárnách. Tím padá argument odpůrců, že jde o řešení pohodlné pouze pro lékaře, neboť ponechává veškerou zodpovědnost za rozhodnutí i za provedení pouze v rukou žen. Tak tomu není.

Doporučujeme:  Téma: Interrupce

Užívá se pod odborným vedením a žena tak musí na kontrolu v lékařském zařízení hned několikrát, což vyplývá z mechanismu účinku léku. Kromě toho vždy dostane kontakty na lékaře, kdyby potřebovala zavolat  a akutně cokoliv řešit.

Umožní také ženě vyrovnat se s traumatizujícím zážitkem potratu, i když se projeví jen jako silná menstruace, v klidu a bezpečí známého domácího prostředí. Co je argument, na který by v době volání po domácích porodech mohl kde kdo slyšet.

To však neznamená, že je RU-486 neškodná. Konec konců, o vedlejších účincích jiných preparátů, které rovněž zasahují do hormonální rovnováhy v těle - antikoncepce - se začalo mluvit také až po letech. Přitom antikoncepce způsobuje "zničení"  plodu každý měsíc.

Žádný potrat není bez rizika

Navíc žádný potrat není nikdy bez rizika. Podle dlouhodobých statistik ze západních zemí je však skutečnost následující:  při užití  RU-486 je poměr 1 smrt na 500 000 potratů. Při klasické či miniinterrupci je to 1 smrt na 200 000 interrupcí - a pokud se jedná o ilegální interrupce, roste poměr drasticky na 1 smrt na pouhých 3 000 potratů.

Co si o potratové pilulce myslí MUDr. Radim Uzel? Více ZDE >>

Otázka legálnosti  je navíc velkým argumentem pro tuto pilulku. Rozhodně je lepší, když ji žena dostane od lékaře, než aby si ji pokoutně objednávala přes internet, jak tomu dosud bylo, a pak ji použila bez odborného dozoru se všemi riziky z věci vyplývajícími. To bychom se dostali kamsi do dob minulých s obskurními andělíčkářkami, jak to naznačují odpůrci RU-486. Jenže to vůbec není pravda.

Jen další možnost

Lepší přístupnost k další možnosti zbavit se plodu neznamená, že ženy budou pilulku houfně žádat. Dokonce ani zástupci odpůrců nepředpokládají, že by se tak zvýšil počet potratů, který v ČR v posledních 20 letech neustále výrazně klesá

Snad žádná žena nepovažuje potrat za druh antikoncepce, na to je přinejmenším příliš nepříjemný a obvykle i psychicky náročný a deprimující. Není pochyb o tom, že se jedná o nouzové řešení, jemuž se každá žena ze všech sil snaží vyhnout. 

Pilulka, která vzbuzuje takové vášně, jen přináší jinou možnost, jak vyřešit situaci, kterou život přece jen někdy přináší. Povyk je proto vlastně zbytečný.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Potratová pilulka: Lepší ze dvou zlých řešení?

Ze Slovenska si můžete přivézt malárii, tvrdí expert

Mykózu mají i muži + další věci, co jste o ní nevěděli

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama