reklama

Alice přelstila přírodu. Za pár dnů bude rodit

Předčasný přechod už po třicítce? Žádná výjimka. Přesto neznamená konec nadějí na vlastní dítě. Jako třeba u Alice...

Foto: Thinkstock

"Trpíte předčasným vyhasnutím ovariálních funkcí, řekla mi paní doktorka, a já jsem si najednou připadala jako méněcenná," vzpomíná Alice na dobu, kdy byla na dně. Její příběh ale začal už dřív.  

Alici bylo jednatřicet, když si uvědomila, že její život bez dětí není úplný. Po mnoha letech vysadila hormonální antikoncepci a s manželem se rozhodli, že se pokusí zapracovat na miminku. Půl roku se nedělo nic, a když zašla na gynekologii, lékař jí řekl, že je v pořádku a ne úplně pravidelná menstruace není nic vážného. Jenže měsíce ubíhaly a ona stále Radili jste se  on-line: Léčba neplodnosti a vše o oplodnění

Do centra přišli s manželem asi dva měsíce poté. Alice si nechala odebrat krev, manžel si došel na spermiogram a oba čekali, jak testy dopadnou. Týden se přehoupl jak nic a Alice s manželem šla znovu do centra. A nestačili se divit. Manželův test dopadl dobře, ovšem její výsledky byly k pláči - vyhasnutí vaječníků.

Přechod už po třicítce?

"Paní doktorka mi vysvětlila, že krev ukázala sníženou koncentraci estrogenů a naopak vysokou koncentraci hormonu FSH, což znamená, že moje vaječníky dobře nepracují a že se je tělo snaží ještě přinutit k činnosti a dozrávání vajíček. Jenže z dalších hodnot bylo zřejmé, že už žádná vajíčka nemám a mít nebudu."

Jinými slovy to znamenalo, že u ní začal předčasný nástup menopauzy. Tento problém se týká zhruba každé dvacáté ženy a není výjimkou, že se objeví i u dvacetiletých. Alice tehdy měla tehdy v hlavě jedinou myšlenku: dobu na dítě jsem propásla. Byl to zoufalý pocit, který pochopí jen žena, která marně touží po miminku.

Přelstili přírodu

Máloco v životě je ale naštěstí tak horké, jak se zdá. Alice podstoupila hormonální léčbu s cílem dodat tělu potřebný estrogen, jehož hladiny začaly klesat. "To ale nevyřešilo můj problém s otěhotněním," doplňuje Alice a pokračuje: "Ale i tady jsem měla, při té smůle, poměrně štěstí. Paní doktorka mi vysvětlila, o co jde, co se děje s mým tělem, i to, že se svými vlastními vajíčky nemůžu v případě plánování rodičovství dál počítat. A tak jsme se s manželem rozhodli pro těhotenství pomocí darovaných vajíček."

Přečtěte si: Darovala jsem ditě cizím lidem a jsem šťastná

Hormonální stimulace proběhla v pořádku, vajíčka dárkyně byla oplozena pomocí metod IVF spermiemi mého manžela, já podstoupila transfer vzniklého embrya. Manžel mě při výkonu na sálku držel za ruku a povzbuzoval, a pak jsme jen čekali, co bude dál. Jak se za pár dní ukázalo, pomocí vědy se nám podařilo obelstít přírodu a já navzdory svým vyhaslým vaječníkům otěhotněla. Teď se už jen těšíme na to, jak naši holčičku poprvé pochováme v náručí. Termín porodu mám už za čtyři týdny, a ty utečou jak voda."

Čas je proti vám

"Pokud se dvojice rozhodne pro těhotenství a to nepřichází, je dobré zjistit příčinu nezdaru. Mnoho párů se domnívá, že čas na řešení problému přichází až po roce marného snažení, někdy i za delší dobu, ale to je chyba," říká Kateřina Veselá, ředitelka brněnského centra Repromeda.

Tato doba je zbytečně dlouhá a snižuje šanci na úspěch zejména u žen starších třiceti tří let. "Od tohoto věku prudce klesají šance ženy na otěhotnění, každý rok navíc zbytečně komplikuje léčbu neplodnosti a vystavuje ženy zbytečné frustraci z neúspěchu," dodává doktorka Veselá.

Kdy zahájit léčbu neplodnosti?

Kdy by se dvojice měla svěřit do rukou odborníků na neplodnosti ovlivňuje celá řada faktorů. Věk, chronická onemocnění, rodinná anamnéza i konkrétní problémem, který snahu o otěhotnění maří. "Dvojice si zbytečně nechávají utíkat čas, přitom do center zabývajících se léčbou neplodnosti mohou přijít bez doporučení od lékaře," říká lékařka a dodává: "Pokud se dvojice rozhodne pro těhotenství, je možné základní vyšetření provést okamžitě, tím se ověří, zda muž či žena netrpí nějakým problémem, který by vznik těhotenství zkomplikoval. Pokud se problém ukáže, dvojice si ušetří čas zbytečného tápání a čekání a léčba může začít okamžitě, čímž se samozřejmě šance na těhotenství a miminko zvyšuje."

V případě, že dvojice usiluje o miminko, a během půl roku se snaha nedaří, je návštěva centra víc než vhodná. "U dvojic, kde je ženě víc než třicet, třicet tři let, je vhodné centrum navštívit po pár měsících, kdy k těhotenství nedojde. Zbytečné otálení může způsobit to, že dvojice svůj čas promešká," uzavírá lékařka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 kroků k úspěšnému umělému oplodnění

Účinky konopí: Zkuste jeho lepší část

Zkontrolujte si svého doktora. Jde o vaše peníze

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama