Používejte myšlenkové mapy
Myšlenková či mentální mapa je dalším skvělým prostředkem k naučení, pochopení a zapamatování si toho, co potřebujete. Jde o grafické uspořádání klíčových slov, doplněných o obrázky, vzájemné vztahy a posloupnost. Tato technika pracuje se skutečností, že lidský mozek myslí multilaterálně (mnohostranně), nikoli lineárně (v jedné rovině). Myšlenková mapa tedy podporuje všechny funkce mozku, zapojuje kreativitu, představivost a celkově rozvíjí váš mentální potenciál.
S myšlenkovými mapami přišel v 60. letech 20. století anglický psycholog a spisovatel Tony Buzan. Ten se systematicky zabýval duševní gramotností a zpopularizoval techniku myšlenkových map, dříve používaných třeba slavným italským malířem Leonardem da Vinci.
Zjednodušený návod, jak zakreslit myšlenkovou mapu:
- Do středu papíru (mapy) nakreslete klíčový objekt; je to hlavní téma, jádro, záležitost, kterou se zabýváte.
- Dále na papír zaznamenejte všechny důležité oblasti (související témata, úkoly s nimi spojené, jednotlivé souvislosti). Zaznamenejte si je okolo hlavního slova (tématu, jádra) a propojujte čárami tak, jak logicky (tematicky, úkolově) souvisí.
- Následuje další dělení na sekce a podsekce. Pokračujte až do vyčerpání tématu tak, abyste měli zaznamenaný celý proces (problém, který řešíte, látku, kterou se učíte) na jednom papíru.