reklama

13 tipů, jak využít zbytky z citronu

Do čaje v zimě a v létě do vody - trocha šťávy z citrónu dělá divy s chutí i s našim zdravím. Ale užitečný je i ten zbytek: Kůru a bílou dužinu nevyhazujte a nechte ji pracovat ve váš prospěch.

Foto: Isifa/Thinkstock

Do čaje a v létě do vody - trocha šťávy z citrónu dělá divy s chutí i s naším zdravím. Ale užitečný je i ten zbytek: Kůru a bílou dužinu nevyhazujte a nechte ji pracovat ve váš prospěch.

Citrony mají díky obsahu kyseliny nízké pH, takže působí antibakteriálně a dezinfekčně. Těchto vlastností využijete jak v koupelně pro krásu, tak v kuchyni po čistotu a pořádek. Pokud máte citron bez chemického ošetření, můžete kůru nastrouhat, usušit a používat při pečení - pozvedne jakoukoliv buchtu k michelinským výškám.

Odstraní následky "výbuchu"

Mikrovlnou troubu dokáže citron zbavit i "přicementovaných"  zbytků. Místo agresivních chemických prostředků vyzkoušejte naplnit nádobu do půlky studenou vodou, přidat slupku z citronu a na pět minut nechat troubu běžet na plný výkon. Pára, která se srazí na stěnách, rozpustí přischlé zbytky, a ty pak  snadno setřete houbičkou.

Špíny se zbavíš

Máte někde mastný povrch - třeba na sporáku? Vezměte půlky vymačkaného citronu (případně přidejte trochu soli kvůli drsnosti) a stírejte, nakonec otřete utěrkou, klidně papírovou. Lepší než chemie! Jen buďte opatrní na mramorové či jiné povrchy, které by mohla kyselina poškodit.

Čistí konvice i šálky

Zbytky usazených minerálů z vodního kamene, ale i zbarvení po kávě a čaji odstraní citron také. Dejte do konvice vodu, přidejte hrst tenkých plátků citronové kůry a dejte povařit. Pak nechte ještě hodinu odstát, vylijte a znovu uvařte čistou vodu - pro odstranění případné pachuti. Na zašlé hrnky od čaje nebo kávy přidejte ke zbytkům citronu sůl a pořádně vydrbejte. Budou jako nové.

Vůně domova

Citronová kůra potlačí pach z odpadkového koše a zároveň vám poslouží jako domácí osvěžovač vzduchu. Stačí jen tak pohodit, ale můžete třeba i potřít vnitřek pytle na odpadky.

Lesk jako blesk

Půlky citronu, namočené v soli nebo v prášku do pečiva pomohou najít ztracený lesk měděným, nerezovým i chromovaným předmětům - od nádobí přes trouby, sporáky a lednice. Natřeme, necháme 10 minut působit, omyjeme teplou vodou a naleštíme.

Proti hmyzu

Většina drobných škůdců nesnáší kyselinu citronovou. Kousky kůry nastražte ke dveřím, kolem oken nebo ke škvírám, kudy by nezvaní návštěvníci mohli vniknout do domu. Platí i na mravence!

Citron pomůže, i když už hmyz pronikl vaší obranou a máte štípance. Od bolesti, otoku i svrbění pomůže potírat bílým vnitřkem citronové kůry se zbytkem dužiny.  

Osvěží vzduch

Zbytky z citronu, povařené  při nižší teplotě v hrnci s vodou, zvlhčí a osvěží vzduch a zároveň naplní váš byt příjemnou vůní.

Vyčistí kuchyňská prkénka

Dezinfekčních vlastností citronů mimo jiné využijete pro vyčištění a omlazení kuchyňských dřevěných i umělohmotných prkének na krájení. Zároveň s mikroby  z nich zmizí i zašedlý povlak. Stačí chvíli přejíždět půlkou vytlačeného plodu, pak nechat půl minuty působit a nakonec opláchnout.

Stařecké skvrny zblednou

Už jsme u využití pro krásu. Starý recept doporučuje potřít hnědavé stařecké skvrny - nejčastěji se vyskytují na hřbetech rukou a na předloktích - citronovou kůrou. Nenatírejte se celí, stačí jen na postižená místa. Nechtě působit celou hodinu.

Pro hebké lokty

Posypejte půlky vypotřebovaného citronu jedlou sodou a „nasaďte" na lokty. Pak zavrťte, jako byste mačkali šťávu. Takhle pracujte aspoň 10 minut, pak opláchněte, osuště a natřete výživným krémem.

Vyhladí pleť

Zbytky citronu poslouží jako levné, účinné a přitom přírodní tonikum na pleť. Osvěží ji a vypne stejně jako drahé krémy s ovocnými kyselinami. Stačí jemně vklepat do pokožky. Nezapomeňte po čtvrt hodině omýt a dávat zvlášť pozor kolem očí.

Na hladké tělo

Do šálku dejte jemně nastrouhanou kůru, cukr a tolik olivového oleje, aby vznikla pasta. Namočte se ve sprše a na vlhkou kůži naneste připravený krém. Jemně se masírujte  po celém těle, pak přijde na řadu opět sprcha a tělové mléko.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

13 důvodů, proč pít vodu s citronem. Znáte je?

Hmyz útočí: Braňte se mu

Tloušťka je nakažlivá. Přenáší ji viry s chřipkou

 

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama