reklama
  • Wiki
  • Zahradní technika

Přístroje na benzinový, elektrický, akumulátorový nebo mechanický pohon, které pomáhají s péčí o zahradu a usnadňují majitelům práci. Sekačky, křovinořezy, řetězové pily, vyžínače, nůžky na živé ploty, drtiče větví, zahradní vysavače a podobně. Přečtěte si podrobnosti o vybraných zahradních strojích, které vám ulehčí práci na zahradě.

Drtiče větví

Tento stroj je nepřekonatelný při zpracování zahradního odpadu. Zahradní drtiče a štěpkovače se vyrábějí s elektrickým či benzínovým motorem. Dokáží zbytky dřevního odpadu znovu zhodnotit v podobě kompostovacího nebo mulčovacího materiálu. Drtiče větví zpracují dřevní odpad na jemnou drť, kterou pak vložíte spolu s dalším odpadem do kompostu. Štěpkovače zase dokážou nařezat větší větve na štěpky, které pak můžete využít jako palivo do krbových kamen nebo jako náhradu za mulčovací kůru.

Sekačky

Dělí se na rotační, strunové, vřetenové, bubnové a křovinořezy. Při výběru ideální sekačky si musíme zodpovědět několik otázek. Důležité je, jak často budete se sekačkou pracovat, jaký typ porostu budete sekat. Nezapomeňte si promyslet vaše nároky na obsluhu sekačky a jak rozhlehlá je plocha, kterou sekáte. Nevhodné sečení trávy může poškodit kořeny či zhoršit estetičnost vaší zahrady, základem je tedy dobrý péče o trávník. Touho činností nejen udržíte požadovou výšku trácníku, ale pravidelným používáním sekačky podpoříte odnožování trávníku a získáte jrho dostatečný zárust a neposlední řadě bude vaše travnatá plocha vypadat udržovaně a zdravě.

Vyžínače

Slouží k dokončovacím pracem při sečení trávníku. Lehké vyžínače umožňují sečení v hůře přístuných místech - kolem keřů, stěn atd. Výkonnější vyžínače kosí sukovité křoví i houževnatý divoký porost. Třetí kategorii tvoří silné profesionální stroje, které se využívají v lesnictví či komunálních oblastech. Vyžíneče mají elektrický, akumulátorový či benzínový pohon, každý s nich má své pro a proti. Akumulátorové stroje jsou flexibilnější, protož nepotřebují stálý přísun elektrického proudu, musíte je však nabíjet. Benzínové vyžínače bývají hlučnější, elektrické mají omezený dosah.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama