reklama

Ostříhejte trávník netradičně. Sousedi užasnou.

V zahradě můžete mít klasický trávní koberec, nebo si vytvořte unikátní dílo...

Foto: Briggs&Stratton

Máte domek se zahradou, chatu nebo chalupu? Pak se denně jistě kocháte pohledem na zelený trávník. Zkuste mu dát šmrnc netradičním sestřihem.

Pěkný a udržovaný trávník je bezesporu krásný na pohled a udržet jej ve svěží zeleni, bez plevelů, mechů a hustý jako koberec, stojí pěknou dřinu. Ale když už se tolik snažíte, přizpůsobte jej k obrazu svému a vytvořte z něj umělecké dílo.

Zelený koberec se díky sekání zahušťuje a posiluje. Pravidelné sečení zároveň potlačuje traviny, které je nesnášejí a silný trávník je rovněž schopen se sám zbavit plevele. Jak si poradit s trávníkem, nám prozradil Radovan Bureš ze společnosti Briggs&Stratton.

Na výšce porostu záleží

S výškou trávníku si můžeme pohrát, stále bychom se však měli držet toho, že nic se nemá přehánět. „Nízký trávník propouští na půdu mnoho slunečního světla a tedy i tepla, což může zapříčinit jeho zežloutnutí a seschnutí" varuje Bureš. O žlutý trávník asi nikdo nestojí, proto jej udržujme v dostatečné délce. Optimální výška naopak pomáhá trávníku udržovat správnou vlhkost a lépe regulovat svůj vodní režim.

Na zahradě se držme pravidla 3-5 cm u okrasného trávníku, o něco vyšší u rekreačního. Pro správný růst sekáme vrchní třetinu jeho výšky. Co se týká frekvence sečení, pak bychom, dle doporučení Radovana Bureše, měli sekačky provětrat jednou až dvakrát týdně, v závislosti na výšce, funkci a druhu trávníku, počasí a typu podnebí.

Sám sobě architektem

Při zkrášlování zahrady se nemusíme spoléhat jen na profesionály. Spoustu úkonů si můžeme zajistit sami a kromě značných úspor nás čeká i hřejivý pocit z vlastních manuálních schopností. Pomocí sekačky a několika drobných doplňků můžeme z jednolité zelené plochy vytvořit prostor plný kreativity a nápadů. Možností je mnoho, zde přinášíme několik nápadů.

Avantgarda v zahradě

Nemusíme se omezovat na nekonečné plochy se stejnou délkou trávy. Mnohem zajímavějšího dojmu docílíme, pokud využijeme možností moderních sekaček a nastavíme si k různým účelům různou výšku sečení a někde necháme trávu tak, jak je. Efektní může být například kousek „divočiny" uprostřed jinak perfektně posekaného trávníku, případně odstupňované pruhy trávy.

Cesta do ráje

Pomocí nastavení na nejnižší stupeň sečení si můžeme vysekat cestičky v trávníku s vyšší délkou. Cestičky obložte okrasnými kameny, případně můžete "vyholené" místo posypat mulčovací kůrou či jiným materiálem vhodným pro tyto účely.
Dráha pro malé závodníky

Z vašeho záchvatu kreativity mohou mít něco i vaše děti. Pokud máte k dispozici dostatek prostoru, probuďte v sobě male dítě a vysekejte svým ratolestem „závodní dráhu" na dětská vozítka nebo uspořádejte závody na čas v nově vytvořené slalomové dráze. Pokud přidáte praporky a další propriety, máte na nějaký čas klid.

zdroj: briggsandstratton.cz

Oba mrtvé strojvedoucí jsem znal. Je tragédie, že se nevrátí k rodinám, říká Zazvonil | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama