reklama

Pavučinec fialový

Cortinarius violaceus, Gomphos violaceus
Pavučinec fialový je stopkovýtrusou houbou z čeledi pavučincovitých. Mezi pavučinci patří k těm nejatraktivnějším. Dle některých zdrojů jde o nejedlou, dle jiných zdrojů jde údajně o jedlou houbu. Vyskytuje se však velmi vzácně, proto se pro kulinářské využití nesbírá. Navíc hrozí záměnou se svými jedovatými příbuznými.
Pavučinec fialový se někdy označuje také jako lilák.

Vzhled houby

Pavučinec fialový má pravidelný, bohatě masitý klobouk o průměru 5 – 15 cm. Klobouk je matný, má tmavě fialovou až černofialovou barvu. Mladé plodnice bývají světlejší (modrofialové), časem postupně tmavnou. Pokožka klobouku je jemně posázená drobnými plstnatými šupinkami. Ty jí dávají sametový vzhled.
Tvar klobouku je v mládí polokulovitý, zvoncovitě klenutý, později plochý, s nápadným tupým vrcholovým hrbolem. Ploše rozložený klobouk bývá zvlněný. Okraj klobouku je dlouho podvinutý.
Tlusté a řídké lupeny nesou stejnou barvu jako klobouk, ve stáří získávají od výtrusného prachu rezavě hnědý nádech. Lupeny jsou nápadně vysoké. V mládí je zahaluje jemná, světle fialová pavučinka. Pavučinková plachetka však brzy mizí, na třeni z ní zůstávají přitisklá vlákna.
Ke třeni jsou lupeny připojené zaobleně nebo se sbíhají zoubkem s rovným ostřím.
Třeň dorůstá až do výšky 12 cm. Má nápadně kyjovitý tvar, na bázi je hlívovitě ztlustlý. Může být rovný i zakřivený. Je rourkovitě dutý. Povrch třeně je vláknitě šupinkatý, často žíhaný. Třeň má stejnou barvu jako klobouk, za sucha může být až černý.
Živě fialová až šedofialová je také dužina houby. Má mramorovaný vzhled. Ve spodní části houby bývá světlejší. Na vzduchu, otlakem ani řezem nemění barvu. Dužina pavučince je měkká, houbovitá. Slabě ji provází příjemná pryskyřičná vůně připomínající cedrové dřevo. Chuť houby je nevýrazná.

Možné záměny

Pavučinec fialový mohou neznalí houbaři zaměnit i s některými jedlými houbami. Jde o čirůvku fialovou nebo čirůvku špinavou.
Pavučinec fialový je také velmi podobný svému příbuznému pavučinci hercynskému. Ten je některými mykology dokonce považován za varietu pavučince fialového. Pavučinec hercynský má však drobnější plodnice (o průměru 3 – 10 cm) a také menší výtrusy. Nese aroma surové kůže. Vyskytuje se ve vyšších, chladnějších polohách. Roste zejména v jehličnatých porostech, často pod borovicemi. Pavučinec hercynský je v některých zdrojích označován jako jedlý. Je však obdobně jako pavučinec fialový velmi vzácný, takže se nesbírá. Dalším důvodem, proč se pavučinec hercynský ani pavučinec fialový nevyužívají pro kulinářské účely je nebezpečnost rodu pavučinců.
Pavučince představují málo prozkoumaný rod hub. Najdeme mezi nimi mnoho podezřelých hub, které k jídlu nejsou vhodné a hrozí možnou otravou. Může jít například o jedovatý pavučinec kozlí, který je zaměnitelný s pavučincem fialovým. Má okrově hnědé, později rezavě hnědé lupeny a šafránově okrovou dužinu. Ta silně páchne po acetylenu.
Mezi pavučinci najdeme i pavučinec plyšový, jednu z nejzákeřnějších a nejnebezpečnějších hub vůbec.
Na druhé straně údajně ani jedlé druhy pavučinců nejsou příliš chutné. Výjimkou je snad jen sluka svraskalá, lahodná kulinářská specialita, která se také řadí do rodu pavučinec.

Kdy pavučinec fialový roste?

Plodnice pavučince fialového se objevují od července či srpna do počátku listopadu.

Kde pavučinec fialový roste?

Pavučinec fialový se vzácně vyskytuje v listnatých nebo smíšených porostech. Tvoří mykorhizu s kořeny stromů, daří se mu především pod osikami, duby, buky, habry nebo břízami.
Svědčí mu stín a vlhčí stanoviště. Vyhovují mu nevápenité nebo kyselé půdy. U nás ojediněle roste v teplejších polohách, zejména v nížinách nebo pahorkatinách.
K vidění je zpravidla jednotlivě.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama