reklama

Sluka svrasklá

Cortinarius caperatus, Rozites caperata, Agaricus caperatus
Sluka svraskalá je méně známou, zato velmi chutnou jedlou houbou s všestranným kulinářským využitím.
Mezi houbaři je tato stopkovýtrusá houba nedoceněná. Možná i proto, že hrozí záměnou s jedovatými pavučinci. Přesto se sluka svraskalá, slovensky pašupinovka obyčajná, dříve hojně prodávala na některých trzích. Označovala se však spíše jako módní žampion nebo kuki muki. Sluka má místně i další lidové názvy, např. čekánka, havlovka, masovka aj.

Vzhled houby

Sluka svraskalá má jen tence masitý klobouk, široký 5 – 10 cm. V mládí má vejčitý nebo polokulovitý tvar, později kuželovitý, vyklenutý až plochý. Rozložitý klobouk mívá tupý středový hrbol. Mladé plodnice mají bělavou barvu, často s modrofialovým nádechem. Povrch plodnic je v mládí ojíněný, později olysalý. V dospělosti barva přechází do žlutých odstínů. Klobouk má rozpraskaný okraj, za sucha je políčkovitě svraskalý.
Sluka má úzké, řídké, křehké lupeny. Často jsou zvlněné, pod lupou zubaté. Zprvu jsou bělavé, později špinavě žluté, okrové až hnědé. Výtrusný prach je rezavě hnědý. Výtrusy jsou okrově žluté, eliptického nebo mandlovitého tvaru.
Houba má bělavý či krémový třeň, vysoký 5 – 12 cm. Válcovitý třeň může mít nevýraznou hlízu a náznak pochvy. Jemně vláknitý třeň nese blanitý prsten s dvojitým okrajem. U mladých plodnic je prsten dlouho připojen ke klobouku. Ve stáří se prsten trhá.
Ukončení třeně bývá zobákovité, připomíná zobák sluky, odtud také pochází jméno houby.
Dužina houby je měkká, vodnatě bělavá, na řezu nemění barvu.

Možné záměny

Sluka svraskalá má vzhled podobný pavučincům (lilákům). Bohužel nejde jen o jedlý pavučinec mnohotvárný, ale také nejedlý pavučinec kozlí. Ten má však žlutohnědou dužinu a je provázen nelibým zápachem po acetylenu.
Pavučince nemají na rozdíl od sluky prsten. Oproti sluce mají většinou tmavší lupeny. Charakterizují je také zbytky závoje, tzv. pavučinka, která halí lupeny od okraje klobouku až ke třeni.

Kdy houbu sbírat?

Sluka svraskalá tvoří plodnice od července do října, někdy až do listopadu. Nejvíce roste zpravidla během září.

Kde sluka roste?

Sluce se daří zejména ve středních a vyšších polohách, v podhorských a horských jehličnatých porostech, na kyselých půdách. Houba roste v symbióze se smrkem, borovicí, méně často také s jedlí. Najít se dá ve smrčinách, v písčitých borech, nezřídka také v borůvčí. Ojediněle roste i pod listnatými stromy, buky či duby.
Vyskytuje se jednotlivě i ve skupinách. Místy roste hojně, jinde je zase velmi vzácná.

Kulinářské využití

Sluka svraskalá je kulinářskou pochoutkou s jemně kořeněnou vůní a typickou houbovou chutí. V některých úpravách chutí připomíná jemné hovězí maso.
Uplatní se v houbových směsích, v polévkách i omáčkách. Dává se pod maso nebo do karbanátků. Obaluje se jako řízek. Mladé plodničky se nakládají do octa. Sluka se dá i sušit.
Nevýhodou houby je její vysoká červivost.

Sluka svraskalá v troubě – recept

Plech vymastíme máslem, sádlem nebo olivovým olejem. Vyskládáme na něho kloboučky sluky (mladší kuželovité kloboučky příp. roztrháme na ploché kousky). Houby posypeme drceným kmínem a kořením dle chuti, posolíme. Necháme zapéct asi 15 min.
Houby je možné servírovat s nasekanou petrželkou. Podáváme s čerstvým chlebem.

Sluka svraskalá na paprice – recept

Na 500 g hub bude třeba asi 50 g slaniny, 200 ml smetany, 10 g sladké mouky, lžíce oleje, střední cibule, lžička mleté papriky, drcený kmín, pepř a sůl.
Na oleji necháme zezlátnout nasekanou cibuli, přidáme nakrájenou slaninu, větší kousky nakrájené houby, nakonec i mletou papriku, kmín, trochu pepře a sůl. Směs zalijeme smetanou, zahustíme jíškou z mouky a dusíme asi 15 min.
Podáváme s knedlíkem nebo těstovinami.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama