reklama

Skotský teriér

Skotský teriér je tvrdohlavý a poměrně vzpurný pes, díky své temperamentní povaze je někdy neposlušný a také urážlivý, ale na druhou stranu je to velmi aktivní, milý, svéhlavý a energický společník.

Povaha plemene

Skotský teriér se rád předvádí, proto se nedivte, když se vám při procházce rozštěká na jiného psa, který mu nepadne zrovna do oka. Svou lidskou rodinu miluje nadevše, a pokud si myslí, že je někdo z jeho milovaných v ohrožení, stává se z něj opravdový a neohrožený ochránce. Skotík se skvěle hodí jak do bytu, tak i do domu se zahrádkou. I přestože s jinými zvířaty a psy vychází obvykle velmi dobře, jestliže již máte doma nějakého jiného mazlíčka, seznamte ho s teriérem co nejdříve (výjimkou jsou kočky, které nemá příliš v lásce). S dětmi má dobrý vztah v případě, že děti psa respektují (dětem je nutné vysvětlit, jak se mají k psovi chovat). Od cizích lidí si udržuje náležitý odstup.

Popis plemene

Skotský teriér je dokonalé spojení síly a hbitosti. Výška psa i feny je v kohoutku od 25 cm do 28 cm a váha by se měla pohybovat od 8,5kg až do 10,5kg. Plemeno se dožívá okolo 12 až 14 let.

U tohoto plemene je důležité, aby obličejová část a mozkovna měli stejnou délku. Hlava je poměrně dlouhá, avšak musí být ve správném poměru k velikosti psa. Čenich je velký a černý. Skus je nůžkový (horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou do čelisti vsazeny kolmo). Oči jsou mandlového tvaru, jejich barva je hnědá a jsou posazené daleko od sebe. Krk je středně dlouhý a svalnatý. Uši mají obrácený tvar písmene V, jsou špičaté a působí velmi elegantně. Velké uši nebo široko nasazené uši jsou nežádoucí. Hřbet je krátký a dostatečně osvalený. Hrudník je poměrně široký s dobře klenutými žebry. Středně dlouhý ocas je u kořene silný a ke špičce se zužuje.

Skotští teriéři mají hustou a měkkou podsadu a tvrdou až drátovitou srst. Barva srsti je černá, pšeničná nebo žíhaná.

Charakteristické rysy

- věrný
- nezávislý
- odvážný
- inteligentní

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří skotský teriér do skupiny 3. Teriéři, sekce 2 - malí teriéři, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka skotských teriérů ST. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách plemene například na www.kcht.cz nebo na stránkách http://www.skotskyterier.cz/ www.skotskyterier.cz.

Výchova a péče o psa

Základní péče o srst skotského teriéra nevyžaduje každodenní péči, ale je potřebné srst minimálně jednou týdně vykartáčovat a také pár krát za rok trimovat. U tohoto plemene je také důležité sledovat velikost jejich drápků, i když se většinou drápky obrušují samy, může se stát, že nějaký naroste až příliš.

U skotíků dbejte na vyváženost jejich stravy, mají totiž tendenci k tloustnutí. Také si dávejte pozor v případě koupání v rybnících, díky tomu, že mají krátké tlapky a mohutné tělo, nejsou příliš vhodně stavění na dlouhé výkony.

Základní výchova se u tohoto teriéra, stejně jako u ostatních psů nesmí nijak podcenit a zanedbat. Důslednou a správnou výchovou si vycvičíte skvělého a milého společníka. I přes svůj malý vzrůst je to velký sportovec, který požaduje dostatečné množství aktivního pohybu. Ale někdy bude rád i za válení na gauči a nic nedělání.

Skotského teriéra si můžete pořídit již okolo 6 000Kč, v tomto případě se však bude jednat o psa bez průkazu původu. Pokud si budete chtít pořídit štěně s průkazem původu, musíte počítat s tím, že se cena bude pohybovat od 10 000Kč a výše.

Historie plemene

Skotský teriér byl, jak již prozrazuje jeho jméno vyšlechtěn ve Skotsku k lovu lišek a jezevců. Prapředci skotského teriéra byli velmi podobní irskému teriérovi, avšak byli vyšší. Poprvé se veřejnosti představil až v roce 1880, do této doby byl znám jen v oblastech, kde se choval. O pár let později byl založen první klub skotských teriéru a byl vydán první plemenný standard tohoto plemene.

Podobná plemena

Knírač malý
West highland white teriér
Sealyhamský teriér
Český teriér

Související články

reklama
reklama
reklama