reklama

Irský teriér se dokáže snadno přizpůsobit různým situacím, například pokud s ním nebudete moci nějakou dobu chodit na dlouhé procházky denně, ve svém pelíšku dokáže proležet i několik dní a stane se z něj opravdový "lenivý a mazlivý gaučák".

Povaha plemene

Irský teriér se rychle stává oblíbeným členem rodiny, který vždy rozdává dobrou náladu a je připraven k jakékoliv hře. K lidem se chová srdečně, je hravý a až pozoruhodně oddaný svému majiteli, na kterého je silně vázán (a také na celou svou lidskou rodinu). Dobře vychází s dětmi, a i když ho sem tam šťouchnou, díky své povaze raději sám odejde někam, kde bude mít více klidu.

Irský teriér si vysloužil pověst "bitkaře", ale často bývá opak pravdou, do šarvátek se pouští jen pokud je napaden, v tomto případě je nemilosrdný a krutý soupeř, který projeví velkou odvahu a je schopen se bránit až do úplného konce.

Je to pes, který má lovecké instinkty hluboko zakořeněné, proto tak rád prohání kočky či jiná drobná zvířata a s velkou radostí je i loví.

Popis plemene

Kohoutková výška plemene je 45,5 cm a váha by se u psů měla pohybovat okolo 12,25 kg. U fen je váha o něco nižší, zhruba 11,4 kg. Průměrná délka života irského teriéra je 13 až 14 let.

Hlava je poměrně dlouhá s plochou mozkovnou a téměř neviditelným stopem. Nosní houba musí být vždy černá. Oči by měly být tmavé a malé, světlé oči nebo oči žluté barvy jsou velmi nežádoucí. Uši jsou malé, přiměřeně silné, překlopené k lícím a mající tvar obráceného písmene V. Ucho by nemělo být nikdy napůl vztyčené nebo visící podél hlavy. Krk je poměrně dlouhý a k plecím se rozšiřuje. Trup je přiměřený, není ani příliš dlouhý a ani příliš krátký. Hřbet je rovný a silný, bedra jsou dobře osvalená a mírně klenutá (fena může být v bedrech o něco delší než pes). Hrudník je hluboký a žebra jsou velmi pružná. Ocas je nesen vesele a je nasazen poměrně vysoko, nad hřbetem však nesmí být zatočený. Ocas je buď kupírovaný anebo nekupírovaný (v zemích, kde není kupírování povoleno). Srst působí rozlámaným dojmem, je silná a drátovitá, ale ne kudrnatá nebo zvlněná. Srst přiléhá po celé délce těla. Chlupy jsou velmi husté. Srst v oblasti obličeje je kratší než na zbytku těla a je téměř rovná, výjimku tvoří charakteristický delší vous. Barva srsti je jasně červená, červeno - pšeničná nebo žlutočervená, barva by měla být na celém těle jednotná. Na hrudníku se může vyskytovat malá bílá skvrna.

Charakteristické rysy:

- hravý
- oddaný
- aktivní
- odvážný
- laskavý

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří irský teriér do skupiny III. Teriéři, sekce 1 - vysokonozí a středně velcí teriéři, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka irského teriéra IRT. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na www.kcht.cz.

Výchova a péče o psa

Péče o srst irského teriéra není nijak náročná, stačí ji pár krát za měsíc vykartáčovat a minimálně 2x do roka trimovat. Velkou výhodou je to, že jeho srst nelíná. Nedoporučuje se stříhání strojkem, při kterém srst ztrácí barvu a také se stává jemnější.

Irský teriér je láskyplné stvoření, které je snadné vycvičit, ale i přesto by se jeho výcvik neměl nijak podcenit. Je to přeci jen teriér, který si rád postaví hlavu a chce ukázat, že vůdcem smečky bude zrovna on. Čím lépe psa vycvičíte, tím lépe bude ovladatelný v různých situacích a také tím předejdete možným problémům. Irský teriér miluje pohyb, je to rychlé a hbité plemeno, které rádo trénuje s jinými psy, díky tomu je to vhodný kandidát pro agility, myslivost, canisterapii a další.

Pokud již nyní víte, že nebudete mít na psa příliš mnoho času, vůbec si toto plemeno nepořizujte. Irský teriér je "závislý" na svém pánovi a potřebuje s ním být v dennodenním kontaktu. V žádném případě psa neuvazujte k boudě.

Cena štěňat je na dnešním trhu velmi rozdílná a původní majitele dávají nejčastěji přednost osobní domluvě.

Historie plemene

Irský teriér pochází z Irska, jako další čtyři plemena teriérů. Irský teriér je zřejmě nejstarší plemeno ze všech těchto plemen, ale tuto skutečnost je velmi těžké 100% prokázat. Mezi jeho předky patří kerry blue terrier nebo glen of imaal. Před rokem 1880 mohl mít irský teriér i jiné zbarvení než je dnes stanoveno standardem, takže kromě červených psů byli běžně k vidění i černí psi s pálením nebo dokonce i žíhaní. V průběhu 19. století se barva psů ustalovala (snaha byla eliminovat černé psy s pálením a žíhané psy) a ve 20. století už měli všichni irští teriéři červenou barvu srsti. Irský teriér je opravdový hrdina, během 1. světové války sloužil jako posel zpráv na bojišti, čímž prokázal svou nebojácnost, statečnost a inteligenci. V roce 1879 byl v Dublinu založen první klub irských teriérů a na konci 19. století uznal Anglický Kennel Club irského teriéra jako původní irské plemeno.

Podobná plemena

Airedale teriér
Velšteriér
Foxteriér
Lakeland teriér

Související články

reklama
reklama
reklama