reklama

West highland white teriéři jsou na jedné straně nezbední rošťáci, kteří si nenechají uniknout žádnou příležitost pořádně pozlobit, na druhé straně jsou to věrní a milující psi s veselou a hravou povahou.

Povaha plemene

West highland white teriér je velmi živý, veselý, přátelský odvážný a sebevědomý pes. Díky své hravosti se skvěle hodí k dětem. Pořídíte-li si westíka a doma už máte nějaké jiné zvířátko, seznamte je co nejdříve. K ostatním psům má poměrně přátelský vztah, ale pozor, jeho povaha ho někdy vybízí k jejich provokaci, což ne všichni psi mají rádi. Na zahrádce Vás jistě překvapí svým loveckým umem, neohroženě hubí myši a jiné škůdce. Westíci ostražitě hlídají své okolí a jakoukoliv událost okamžitě hlásí hlasitým štěkotem.

Vzhled plemene

West highland white teriér má v kohoutku 28 cm a jeho váha by se měla pohybovat od 7,5kg do 10 kg. Westíci se dožívají vysokého věku, kolem 14 let.

Plemeno má mírně klenutou lebku. Jeho uši jsou malé a vzpřímené. Nos je poměrně velký a černý. Oči jsou středně velké, posazené hlouběji v hlavě, poměrně daleko od sebe. Skus je u těchto psů nůžkový (horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a jsou kolmo vsazeny do čelisti). Krk teriéra je dlouhý a svalnatý. Ocas je dlouhý, rovný a vztyčený, jeho délka je přibližně kolem 14cm. Westík má silnou stavbu těla, hluboký hrudník s žebry, které sahají daleko dozadu. Plemeno má rovný hřbet a svalnaté nohy. Srst je složena z hrubých pestíků a měkké, husté podsady. Barva srsti je vždy výhradně bílá a nesmí být kudrnatá.

Charakteristické rysy

- hravost
- paličatost
- nebojácnost
- učenlivost

Chov

Dle FCI patří west highland white teriér do skupiny III. - Teriéři, sekce 2 - nízkonozí teriéři, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka west highland white teriérů WHW. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na stránkách: http://www.kchmpp.cz/plemena/west_highland_white_terrier.html.

Výchova a péče o psa

Westík se musí zhruba jednou za 3 měsíce trimovat, každý týden je nutné srst vykartáčovat, delší vousky v oblasti obličeje se musejí pravidelně vyčesávat od zbytků jídla. Psa není nutné často koupat, nečistoty v srsti lze poměrně snadno vyčesat.

West highland white teriér potřebuje při své výchově pevnou ruku. Pokud nebudete při výchově důslední a důrazní brzy zjistíte, že si Váš westík dělá, co chce. Začne si vyhledávat vlastní aktivity, kterými se zabaví a hlavně Vás nebude poslouchat. Tito psi potřebují dlouhé procházky. Krátkou rychlou procházkou kolem domu ho neuspokojíte. Plemeno se rádo přetahuje, hraje si s míčkem a běhá.

Cena za štěně west highland white teriéra bývá velmi rozdílná. Na současném trhu se dají pořídit jak štěňata bez průkazu původu, u kterých bude cena nižší (již od 2 000Kč) tak i s průkazem původu, u kterých bude cena vyšší až několikanásobná.

Historie plemene

Westík má společné předky se skotským teriérem, cairn teriérem a dandie dinmont teriérem. Byl vyšlechtěn v 19. století ve Skotsku, kde sloužil k norování a k lovu krys, lišek, atd. Dříve byli nazývání Poltalloch, podle sídla jejich šlechtitele. West highland white teriér byl díky své bílé barvě, která je dobře viditelná, velmi oblíbený lovecký pes. V roce 1904 vznikl West Highland White Terrier Club, ale teprve až v roce 1907 byl oficiálně uznán Kennel Clubem a stanovil se plemenný standard. V roce 1928 se zakázalo křížení s cairn teriéry a byl vytvořen nový standard.

Podobná plemena

Cairn teriér
Yorkšírský teriér
Český teriér
Sealyham teriér
Skotský teriér

Související články

reklama
reklama
reklama