reklama

Norwich teriér patří mezi jedny z nejmenších a nejroztomilejších teriérů. Je to velmi aktivní a živý pejsek, se kterým si užijete spousty legrace. I přes svůj malý vzrůst je to výborný hlídač, který Vám vše, co se mu nebude líbit, ohlásí hlasitým štěkotem.

Povaha plemene

Norwich teriér je sice malý vzrůstem, ale za to velký srdcem. Je to doslova společník do nepohody. Toto plemeno je velmi živé, veselé, přátelské, odvážné, hravé, ale také paličaté a drzé, jako každý teriér. Norwich velmi dobře snáší ostatní psy a skvěle vychází s dětmi. Nerad však zůstává delší dobu sám. Bez svého majitele strádá a je mu po něm velmi smutno, je na svém majiteli doslova závislý.

Popis plemene

Výška v kohoutku je v rozmezí 25cm až 26 cm a váha se pohybuje kolem 5 kg. Norvičský teriér se dožívá poměrně vysokého věku, v průměru okolo 14 let.

Toto plemeno má mírně okrouhlou a širokou hlavu. Čenich je klínovitého tvaru. Oči norwiche jsou malé, oválné a tmavé, na první pohled Vás zaujme jeho bystrý výraz. Norwich má nůžkový skus, zuby ani jazyk nesmí vyčnívat. Uši jsou od sebe daleko posazené a vztyčené nahoru. Ocásek, který je kupírovaný má mít střední délku a má být nahoru vztyčený. Nekupírovaný ocas není příliš dlouhý, měl by být vyvážený k celkovému vzhledu pejska, ke špičce se zužuje.

Srst je u tohoto plemene rovná, drátovitá, tvrdá. Srst přiléhá těsně k tělu a má velmi hustou podsadu. Barva srsti může mít všechny odstíny červené, slámové, černé s pálením nebo může být i šedě prokvetlá ("grizzly"). U tohoto plemene nejsou žádoucí bílé skvrny.

Charakteristické rysy

- velmi aktivní
- veselý
- hravý
- nebojácný
- přátelský

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří norwich teriér do skupiny III. Teriéři, sekce 2 - malí teriéři, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka norwich teriérů NOT. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na stránkách: http://www.kchmpp.cz/plemena/norwich_terier.html.

Výchova a péče o psa

Základní péče o tohoto pejska není nijak náročná. Hlavní na co by se měl majitel zaměřit je jeho srst, která by se měla pravidelně kartáčovat a jednou za čas i trimovat. Psům by se měla zastřihávat přebytečná srst mezi polštářky na tlapkách a pravidelně by se jim měly umývat a vyčesávat vousky, ve kterých se mohou zachytit zbytky jídla.

Stejně jako u každého teriéra, tak ani u tohoto by se neměla podcenit jeho výchova. Norwich je velmi inteligentní a rychle a rád se učí novým věcem. I přesto, že je malého vzrůstu, pokud se mu nebudete při výchově dostatečně věnovat, ukáže Vám svou svéhlavost a paličatost, proto buďte ve výchově důslední.

Jestliže se rozhodnete pořídit štěně norwich teriéra, počítejte s tím, že se cena může vyšplhat do desetitisíců (a to z toho důvodu, že norvičský teriér patří mezi málopočetná plemena).

Historie

Norwich pochází z Anglie, z okolí stejnojmenného města Norwich. Toto plemeno se vyvinulo až v průběhu 19. století, kde se na jeho vzniku podílelo několik různých teriérů. Norwich je příbuzným norfolkského teriéra (tento teriér se od norwich teriéra liší klopenýma ušima). Teprve až v roce 1965 byla tato plemena od sebe oddělena a uznána jako samostatná, do té doby byl norvičský teriér s norfolkským teriérem společně chován, posuzován i vystavován na výstavách.

Podobná plemena

Norfolk teriér
Australský silky teriér
Yorkšírský teriér
Cairn teriér

Související články

reklama
reklama
reklama