reklama

Australský silky teriér je hravý, mazlivý, energický pejsek s milou povahou, kterého si okamžitě zamilujete. I přesto, že vyniká v různých psích sportech, rád si odpočine na pohledném gauči nebo v křesle.

Vzhled plemene

Australský silky teriér je na první pohled velmi noblesní pes. Svým vzhledem je podobný svému předkovi Yorkšírskému teriérovi. V kohoutku má tento psík okolo 23 cm až 26 cm a váha by se měla pohybovat od 3,5 kg až do 4,5kg. Silky se dožívá vysokého věku, průměrně kolem 14 let.

Hlava silkyho je středně dlouhá. Oči jsou malé, oválné a velmi tmavé, nikdy nesmí být kulaté nebo vypouklé. Uši jsou malé, vysoko posazené, ve tvaru obráceného písmene V. Trup je středně dlouhý a měl by být ve správném poměru s výškou psa. Ocas je vysoko posazený a vztyčený, nesmí být zkroucený nebo nějak stočený, to se považuje za chybu. Srst australského silkyho je rovná, hladká, lesklá a jemná na dotyk. Srst je obvykle dlouhá od 13 cm do 15 cm. U barvy srsti jsou akceptovány všechny odstíny modré a tříslové. Bílá a stříbrná barva by se u tohoto plemene neměla vyskytovat. Tlapky jsou malé s prsty velmi blízko u sebe, drápky musí být u australského silkyho velmi tmavé nebo černé.

Povaha plemene

Australský silky teriér je nebojácný, temperamentní, veselý, hravý a snadno se učící pejsek. I přes jeho klidnou povahu nesmíme zapomínat na to, že je to teriér a tudíž mívá někdy skony k dominanci. Miluje psí sporty, které ho baví (například vyniká v agility). Díky své hravé povaze se skvěle hodí k dětem. I přesto, že miluje společnost lidí, na rozdíl od Yorkšírského teriéra není na svém pánovi až tak příliš závislý.

Charakteristické rysy

- Temperamentní
- Hravý
- Nebojácný
- Odvážný

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří australský silky teriér do skupiny III. Teriéři, sekce 4 - Toy teriéři, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka australských silky teriérů SIT.

Výchova a péče o psa

U australského silky teriéra budete muset nejvíce pozornosti věnovat jeho srsti. Protože ji má dlouhou je nutné ho již od štěňátka učit na pravidelné česání, koupání, šamponování a fénování. Stejně jako u Yorkšírského teriéra, tak i u australského silky teriéra je jeho velkou výhodou nelínající srst, což z něj dělá ideálního zvířecího kamaráda vhodného do bytu.

Díky své přirozené inteligenci a chuti k jídlu je Silky lehce vycvičitelný, pro pamlsek udělá cokoliv. Avšak ani u tohoto pejska by neměla chybět pevná ruka, mějte na paměti, že je to temperamentní teriér a díky špatné výchově by se z něj mohl lehce stát nervózní a nezvladatelný pes.

Štěně Australského silkyho je možné zakoupit již okolo 5 000 Kč. Původní majitelé však dávají přednost osobní domluvě. Pokud budete u pejska trvat na průkazu původu, připravte se na to, že cena může i dvojnásobně nebo trojnásobně narůst.

Historie plemene

Australský silky teriér vznikl křížením menších teriérů v 19. století v Austrálii. Říká se, že má v sobě krev Yorkšírského teriéra, Dandie dinmont teriéra, Anglického teriéra a možná i dalších teriérů. Oficiálně bylo toto plemeno uznáno FCI až koncem padesátých let 20. století. A stejně jako dnes, tak i dříve byla funkce Silkyho pouze společenská.

Podobná plemena

Yorkšírský teriér
Biewer Yorkshire Terrier

Související články

reklama
reklama
reklama