reklama

Norfolk teriér je pes, kterého si zamilujete hned na první pohled. Pokud si tohoto malého rošťáka pořídíte, měli byste si dát pozor na jeho loveckou povahu, kterou mají zabudovanou v genech. Jestliže máte v domácnosti již nějaké jiné zvířátko, seznamte ho s norfolkem postupně, ale co nejdříve.

Povaha plemene

Norfolk teriér je velmi milý, zábavný a odvážný společník. Je velmi aktivní a neustále v pozoru. Miluje společnost, proto je neustále ve středu všeho dění. Nemá rád odloučení od svého pána, proto není vhodné norfolka nechávat velmi dlouho o samotě. Toto plemeno se dobře snáší děti a pro svou rodinu by opravdu udělal cokoli. Oproti svým příbuzným je méně neklidný, ale bohužel na vše co se mu nebude líbit nebo co nebude znát, bude rád a dlouho štěkat. I přes svůj drobný vzrůst je to skvělý hlídač, jak tělem, tak i duší.

Vzhled plemene

Norfolk teriér patří mezi malé hrubosrsté teriéry, toto plemeno je jedno z nejmenších plemen teriérů, jeho výška v kohoutku je v rozmezí 25 cm až 26 cm a váha se pohybuje kolem 5 kg až 5,5 kg. Norfolk teriér se dožívá až 14 let.

Norfolk má mírně okrouhlou a širokou hlavu. Čenich je klínovitého tvaru. Oči jsou u norfolka oválné a tmavé (tmavě hnědé nebo černé), na první pohled Vás zaujme jeho ohromný výraz. Norfolk má nůžkový skus, zuby ani jazyk nesmí vyčnívat. Norfolk se může lehce splést s norwich teriérem, tato plemena jdou od sebe dobře odlišit díky uším. Uši u norfolka jsou středně velké, ve tvaru obráceného písmene V a typicky svěšené. U tohoto plemene bylo stejně jako u norwich teriéra kupírování ocasů povoleno. Ocásek, který je kupírovaný má mít střední délku a má být nahoru vztyčený. Nekupírovaný ocas není příliš dlouhý, měl by být vyvážený k celkovému vzhledu pejska, u kořene hrubý a ke špičce ocasu se zužující.

Srst je rovná, drátovitá, tvrdá a přiléhá těsně k tělu. V oblasti hlavy a uší je srst měkčí a kratší. Výjimku ale tvoří vousy a obočí. Barva srsti může mít všechny odstíny červené, slámové, černé s pálením nebo může být i šedě prokvetlá (tzv. "grizzly"). U tohoto plemene nejsou žádoucí, ale jsou přípustné bílé skvrny a znaky.

Charakteristické rysy

- hravost
- temperament
- ostražitost
- závislost na lidech

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří norfolk teriér do skupiny III. Teriéři, sekce 2 - malí teriéři, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka Norfolk teriérů NRT. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na stránkách: www.kchmpp.cz/plemena/norfolk_terier.html.

Výchova a péče o psa

Plemeno nevyžaduje zvláštní péči, je to doslova nenároční pes. Stejně jako u většiny teriérů, tak i u norfolka se musí srst několikrát ročně vykartáčovat a pravidelně trimovat.

I přes svůj drobný vzrůst je toto plemeno poměrně náročné na pohyb. Ačkoliv to není žádný sportovec, se kterým budete muset denně strávit venku několik hodin, vyžaduje delší procházky, které mu nesmírně svědčí. Pokud chcete, aby se tento pes cítil šťastně, musíte mu zajistit dostatek místa na jeho odpočinek.

Norfolkové mají problémy s rozmnožováním, protože mají málopočetné vrhy.

Při výchově norfolka si musíte dávat pozor na fyzické tresty. I přesto, že je to teriér, který rád pozlobí a chce ukázat svůj temperament, tak fyzické tresty špatně snáší, kvůli své milé a přátelské povaze. Jeho výchovy by se měl tedy ujmout člověk, který bude mít velmi hodně trpělivosti a bude schopný mu udělit správný, ne však fyzický trest.

Cena za štěně s PP se může pohybovat v rámci desetitisíců (jedná se o málopočetné plemeno), původní majitelé dávají přednost osobní domluvě.

Historie

Předkové norfolk teriéra i norwich teriéra jsou červení cairn teriéři, dandie dinmont teriéři a glen of imaal teriéři. Během 19. století díky křížení těchto plemen vznikli krátkonozí teriéři s červeným zbarvením, ze kterých se pak vyvinul teriér, který měl sklopené uši = norfolk teriér a teriér, který měl vztyčené uši = norwich teriér. V roce 1965 byl norfolk teriér uznán za samostatné plemeno. V dřívějších dobách sloužil norfolk k chytání krys, dnes se jedná o milého a veselého společníka.

Podobná plemena

Norwich teriér
Cairn teriér
Irský Glen of Imaal teriér

Související články

reklama
reklama
reklama